"Ceyhan için gece gündüz çalışıyoruz" - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:18

“Ceyhan için gece gündüz çalışıyoruz”

Son Güncelleme :

20 Şubat 2022 - 21:25

26 views
“Ceyhan için gece gündüz çalışıyoruz”

Ceyhan İlçe Belediye Başkanı CHP’li Hülya Erdem, kentin çehresini değiştirmek ve yaşanabilir bir Ceyhan yaratmak için gecesini gündüzüne katıyor. Herkesin ‘Anne ve bacısı’ gibi gördüğü, enerjisiyle parmak ısırtan Başkan Hülya Erdem, yıldız gibi bir Ceyhan hayaliyle başarılı çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Adana’nın tek, Ceyhan tarihinin de ilk kadın belediye başkanı olan Hülya Erdem, “Bir ana gibi Ceyhanımızı ve hemşehrilerimi kucaklamanın mutluluğunu tarif edemem. Ceyhanımızdan aldığımız destek ile daha fazla çaba göstermenin, hizmet etmenin yollarını arıyoruz” dedi. Özverili çalışmalarıyla Ceyhan’da fark yaratan Başkan Hülya Erdem, Gündem Çukurova’ya içini döktü, sorularımıza içtenlikle yanıt verdi. Belediye çalışmalarından gelecek hedeflerine değin Başkan Erdem ile söyleştik.

CEYHAN’A AŞKLA HİZMET EDİYORUZ

  • Sayın Erdem, Adana’nın tek kadın belediye başkanı, Ceyhan tarihinde ise ilk ve tek kadın başkansınız. Kadın belediye başkanı olarak vatandaşa hizmet etmek nasıl bir duygu? Ceyhan’da vatandaşın kadın belediye başkanına bakış açısı nasıl?

** Güzel Adanamızın güzel ilçesi Ceyhan her zaman ilk’lerin ve en’lerin kenti olmuştur. Bu da bize haklı olarak büyük gurur veriyor. Sorunuzla ilgili olduğu için anlatma ihtiyacı duyuyorum. Biliyorsunuz tarihte çok önemli bir yeri olan Kraliçe Puduhepa Anadolu’nun kalbidir. Ne mutlu ki biz onun hemşehrileriyiz. Pudehepa ilklere imza atarak dünya üzerinde büyük değişikliklere kapı açan bir kadın kahramandır. Hitit İmparatorluğu’nun kraliçesi olarak Kadeş Antlaşması’nı Puduhepa kendi mührüyle imzalamıştır. Bunu niye anlatıyorum? Çukurova topraklarında filizlenen her düşünce, burada yaşamış her birey, kendini var etmiş her kadın tarihte önemli roller üstlenmiştir. Çok şükür bu misyonumuz devam ediyor. Bu duygularla Güzel Ceyhanımızın ilk kadın belediye başkanı olarak da halkımıza hizmet etmenin, Ceyhanımızın sorunları çözmenin gayreti içindeyiz. Hoşgörülü anlayışlı, çalışkan ve azimli Ceyhanlı hemşehrilerimiz de kadın belediye başkanlarına sahip çıkıyorlar. Burada yeri gelmişken Ceyhanlı hemşehrilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bir ana gibi Ceyhanımızı ve hemşehrilerimi kucaklamanın mutluluğunu tarif edemem. Ceyhanımızdan aldığımız destek ile daha fazla çaba göstermenin, hizmet etmenin yollarını arıyoruz.

ZEYDAN BAŞKANIMIZ CEYHAN AŞIĞI

  • Adana Büyükşehir Belediyesi’ni de CHP’li bir isim olan, oldukça tecrübeli Zeydan Karalar Başkan yönetiyor. Büyükşehir koordineli çalışıyor musunuz?

** “Adana gibi Başkan” diyorlar ya, çok doğrudur. Zeydan Karalar Başkanımız Adana’nın kaderini yeniden değiştiriyor, makus talihini yeniyor. Onca borç ve soruna rağmen hizmet üretiyor. Zeydan Başkanımız Ceyhan aşığı bir insan. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm olanaklarını Ceyhan için seferber ediyor. Ceyhan’a tarihte görülmedik bir hizmet geldi ama yeterli midir? Yeterli gelmeyen yanları var elbette ama Ceyhan’a hizmet etmek için verilen olağanüstü gayreti görüyorum. Sağolsun Zeydan Başkan bizi hiç yalnız bırakmadı, bırakmıyor da. Kendilerine sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür ediyorum. Ceyhan ve Büyükşehir Belediyesi uyum içinde, Ceyhan’a hizmet etmek için birlikte çalışıyoruz. Olanaklar daha da artığında bu hizmetlerin artarak süreceğine inanıyorum.

İYİLİĞİ DE KÖTÜLÜĞÜ DE UNUTMAYIZ

  • Ceyhan kamu yatırımlarından gerekli payı alabiliyor mu? Hükümetten bu konuda beklentileriniz var mı, neler yapılmasını istiyorsunuz?

** Ceyhan büyük ve çok önemli bir ilçedir. Bereketli tarım topraklarından ekonomisine, sosyal, sportif ve kültürel yaşamından enerji üssü konumuna dek hayli önemli bir bölgeyiz. Bir çok ilden fazla nüfusumuz var. Ceyhan için ne yapılsa azdır, Kamu yatırımlarının daha çok artmasının gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Ceyhan’ın kaderi bu değildir, olmamalıdır. Siyasi ayrım gözetmeden taş üstüne taş koyanı, üreteni ve istihdam yaratanı alkışlarız. Ceyhan’a kim nasıl katkı koyuyorsa başımızın üstünde taşırız. Kendimiz için bir şey istemiyoruz. İstediğimiz Ceyhan’a daha fazla kamu yatırımı yapılması, üretiminin, ekonomisinin ve kalkınmasının desteklenmesidir. İnanıyorum ki, siyasi ayrım yapmadan herkes Ceyhan için daha fazla destek olacaktır! Unutulmasın Ceyhanlı kendine uzatılan eli asla geri çevirmez. Yapılan iyiliği de kötülüğü de asla unutmaz.

SAYMAKLA BİTMEZ HİZMETLER

  • Sayın Başkan yerel seçimlerin tarihi yaklaşıyor. Bugüne dek hangi projeleri yaşama geçirdiniz? Neler yaptınız?
    ** Bizim anlayışımıza göre belediyelerin görevleri sadece park yapmak, asfalt ve kaldırım yapmak, çöp toplamak değildir. Bunlar belediyelerin asli görevidir.Biz yolları da yaparız, ilçemizi de temizleriz, parklarımızı da yaparız. Bunları yerine getiriyoruz zaten. Ancak bizim belediyecilik anlayışımız sosyal, kültürel, sportif, eğitsel, ekonomik ve manevi her yönle kentin ve kentlinin gelişimine odaklıdır. Biz, ‘Yaşanabilir bir Ceyhan’ derken bunları kastediyoruz. Kadınlarıyla, çocuklarıyla, yaşlıları ve gençleriyle Ceyhan için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Kreşler açıyoruz, spora destek veriyoruz, kadınlarımızı meslek sahibi yapıyor, onları daha etkin hale getiriyoruz. Üretim atölyeleri kuruyor, toplumsal eğitim seferberliği yürütüyoruz. Ceyhan’ı hak ettiği hizmetlerle buluşturmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Dezavantajlı gruplardan kadınlara, engelli bireylerimizden emekçilerimize, emeklilerimizden gençlerimize herkese kucak açmanın, onlarla birlikte bir kenti yönetmenin gururunu taşıyoruz. Bizim motivasyon kaynağımız Ceyhanımıza hizmet aşkıdır. Buradan aldığımız güçle de çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Gazi ve şehitler müzesinden dikimevine, kent meydanından asbestli boruların değişmesine, asfalt hamlesinden köprü yapımına, kurslardan Kadıneli projesine, toplum merkezlerinden kreşlere, cezaevi bekleme salonundan organize sanayi düzenlemesine değin saymakla bitirilemeyecek hizmetlerimize aralıksız devam ediyoruz.

KARAR HALKINDIR

  • Gelecekle ilgili hedefleriniz nedir? İlerisi için neler düşünüyorsunuz? Yeniden aday olacak mısınız?

** Ceyhan’a hizmet etmek onurdur. Ceyhan gözbebeğimiz gibidir. Onu hep koruyup kollamak temel görevimizdir. Neden? Çünkü Ceyhan bizim evimizdir. Ceyhanlı hemşehrilerimiz de bizlerin anası, babası, kardeşi, evladıdır. Hal böyle olunca bugün ve gelecekte de hedefimiz yaşadığım kentim Ceyhanın daha yaşanabilir olmasıdır. Hizmet için yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Siyasette bugünden yarına konuşmak çok doğru karşılanmaz ama geleceğin inşaası da bugünden başlar. Bu doğrultuda Ceyhanlı hemşehrilerimiz ister ve destek verirse biz hizmet için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ederiz. Söz, yetki, karar halkındır Ceyhanlınındır. Biz halkçı belediyecilik anlayışımızı, kadın bir belediye başkanı olarak gururla dalgalandırmanın onurunu yaşarız!

SÜREÇ HIZLANDIRILMALI

  • Bölge için çok önemli olan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi Bakanlar kurulu tarafından 2007 yılından bu yana hayata geçirilmesi Ceyhan, Adana ve Türkiye için nasıl bir önem taşıyor.Ayrıca Ceyhan Organize sanayi bölgesi ve bunlarla ilgili ne söylemek istersiniz?

** Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgemiz var. Bu projeyi çok önemsiyorduk. İşin üretim, istihdam ve ekonomik düzlemi olduğu kadar kentin ve bölgenin kalkınmasına dair çığır açacağını düşünüyoruz. Çevre, sağlık, doğa ve yaşam için kaygıların giderildiği ölçüde bu projenin sadece Ceyhan, Adana ve Çukurova Bölgesi’nin değil ülkemizin kaderine etki edeceği bir gerçek. Biz Ceyhan’a yapılacak yatırımların hep öncelikli olmasını diliyor, ivedilikle de adımlar atılmasını istiyoruz. Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgemiz için de herkesin sorumlulukla hareket ettiğine inanıyoruz. Ama sürecin hızlandırılması için de gereken çabanın daha fazla gösterilmesini bekliyoruz. Bu projeyi çok önemsiyorum Büyükşehir yasası ve Ceyhan Belediyesine sirayet eden hazine zararı bölgeyi dünyanın önde gelen Enerji İhtisas Bölgesi yapma projesinin önünde çok büyük bir engel teşkil ediyordu. İmar çalışmaları, kamulaştırma davaları, gibi olumsuz etkenler nedeniyle projenin hayata geçme süresi uzadı. Ancak 2019 yılında Ceyhan Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında “Sulhname” imzalanarak imar sorunu çözülmüş projenin önündeki en büyük problem ortadan kalkmıştır. Bu protokol ile Ceyhan Belediyesi 315 dönümlük arazisinden feragat ederek büyük yatırımların önünü açmıştır. Deniz kıyısına kurulan petrol kimya tesisi polipropilen üretim tesisinin tarihi temeli atılmıştır. İnşaat aşamasında 2,000 kişi istihdam planlanıyor. Tam kapasite 10,000 kişi istihdam sağlanacaktır.

CEYHAN ALTIN ÇAĞINI YAŞAYACAK!

  • Ceyhan’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz? İlçenizi ileride hangi ve nasıl bir konumda görmek istediğinizi anlatabilir misiniz?

** Biraz önce de ifade ettiğim gibi Ceyhan sadece Adana ve Çukurova Bölgesi’nin değil ülkemizin parlayan yıldızıdır. Biz Ceyhanımızın biraz daha hak ettiği yere gelmesi, bugüne dek ihmal edilen yönlerinin giderilmesini bekliyoruz. Bütün çabamız da bu yönde zaten. Bu duyguyla ben Ceyhan’ın geleceğini de çok parlak ve çok ileride görüyorum. Çünkü bizim potansiyelimiz çok fazla. Ceyhan’ın tarihi sıçrayışı yakındır. Biraz gayret, biraz çaba, biraz ilgiyle Ceyhan bugünlerini çok daha ileriye taşıyabilecek kapasitedir. Ceyhan’ın kalkınma ve gelişmişlik yolundaki serüvenine biz de Çalışmalarımızla büyük katkı koyuyoruz. Hizmetlerimizi de bu yönde sürdürüyoruz. Ceyhan altın çağını yaşayacak! Biz varız, mutlaka başaracağız!

DEDİKODUYA VAKTİMİZ YOK

  • Sayın Başkan çeşitli zamanlarda yerel basında sizinle ilgili yorumlar yapılıyor. Mesela iktidar partisine geçeceğiniz iddia ediliyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

** Bunu gazeteci kimliği taşıdığını iddia eden gündeme getirenlere Basın Meslek İlkelerini hatırlatmak isterim. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi, sosyal ve halkçı belediyecilik bayrağını taşıyan bir kadın belediye başkanıyım. Bizim alnımız açık, ufkumuz net. Bu kadar. Bundan ötesi hikayedir. Uyduruk yöntemlerle, uydurma algı oyunlarıyla Ceyhan’a ve bize kötülük yapacağını sananlar aldanıyorve Ceyhana zarar veriyorlar. Bizim Safımız belli, rotamız nettir. . Ceyhanlı hemşehrilerim bu tür dedikodulara itibar etmiyecektir. Ben her zaman halkımın ve partimin emrinde, işinin başında bir başkan olarak çalışmaya devam edeceğim. Bizim dedikodularla geçirecek vaktimiz yok. Hizmetlerimiz ve yaptıklarımız ortadadır!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.