CHP’li Altıok: “Süreç kötü yönetildi” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:52

CHP’li Altıok: “Süreç kötü yönetildi”

CHP’li Altıok: “Süreç kötü yönetildi”
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:21

141 views

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkan Yardımcısı Özgür Altıok, izlenen politikalardaki başarısızlık, dışa bağımlılık, üretememek gibi sorunlardan dolayı Türkiye’deki ekonomik daralmanın da etkilerinin 2011 yılından sonra başladığını belirterek, “Zincirleme olarak bütün sektörler bu küçülmeden etkilendi. Tarıma, üretime yatırım yapılmazsa özellikle Çukurova’dan büyüme beklemeniz mümkün değil. Halkımız, son 10 yılda neredeyse tüm alanlarda izlenen yanlış politikaların kurbanı oldu. Toplumun her kesimi de, bütünsel bir krizle, bu yanlış politikalardan nasibini aldı” dedi.

Kendisi de restoran işletmecisi olan Altıok, pandemi sürecinin kötü yönetildiğini vurgulayarak, “Bu süreç de siyasal iktidarın başarısız olduğu ayrı bir konu. Burada yanıltıcı bilgilerle başlayan ve salgının ciddiye alınmamasına neden olan, daha sonra da sadece belli sektörlere darbe vuran bir kısıtlama stratejisiyle halka mağduriyet yaşatıldı. Bu mağduriyete rağmen, salgının önüne geçebilmek için fayda sağlanamadı” diye konuştu.

“SİNEMALAR AÇILMALI”

Alışveriş Merkezleri’nin ve Ak Parti kongrelerinin devam etmesini eleştiren Başkan Yardımcısı Altıok, “AVM’lerin açık kalması, parti kongrelerinin devam ettiği ancak kafe, restoran ve kahvehanelerin yaklaşık 1 yıldır müşteri alamadığı bir süreç ki hala kısıtlama dahilinde olan kesim var. Örneğin sinemalar 1 yıldır kapalı ve hiç açılmadı. Oysa HES kodu ya da daha farklı kurallarla açılabilirdi bu alanlar. Kısıtlamaların yanlış stratejilerle yapılıyor olması, toplumdaki ekonomik yarayı daha da derinleştirdi. Uzmanların yönlendirmesiyle belirli süre dahilinde tam kısıtlama yapılsaydı, daha kısa sürede, daha az mağduriyet yaşatılarak, daha kesin ve sağlıklı çözümler sağlanabilirdi. Ama maalesef tedbirler doğru alınmadığı için, genele bakıldığında hiçbir işe yaramadığını görüyoruz” diye belirtti.

“PAKET SERVİS ZARAR ETTİRDİ”             

Restoran ve kafelerin uzun bir süre sadece gel-al ve paket sistemi ile faaliyet gösterebildiğini hatırlatan Özgür Altıok, “Sadece paket servisinin yapıldığı dönemde restoranımızı açarak en azından birkaç personelimizin ödemelerini yapabilmeyi umut ettik ancak büyük bir hüsran yaşadık. Gelirlerimiz gideri karşılamadığı için yeniden kapattık ve müşteri alabildiğimiz yakın zamana kadarki 10 aylık süreçte, hiçbir şekilde iş yapamadık. Yeme-içme sektörünün tamamında durum içler acısıydı. İşveren, işyerinin kirasını ödeyemedi. Hem kısıtlamanın en sert hissedildiği, hem de yaşamı sürdürebilecek düzeyde destek verilmediği için birçok esnaf, işletmelerini yeniden açamayacak çaresizlikle kapatmak zorunda kaldı. Yani çalışan da işveren de yalnız bırakıldı; mağdur edildi” dedi.

“İŞSİZLİK TAVAN YAPACAK”                 

Pandemi öncesinde de Türkiye’nin ekonomik tablosunun pek de iç açıcı olmadığının altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkan Yardımcısı Özgür Altıok, şunları söyledi: “Türkiye’nin kaynakları ne yazık ki siyasal iktidar tarafından doğru yönetilmedi. Saraylar, müşteri garantili köprüler, yollar, hasta garantili hastaneler yapılırken, fabrikalar da bir bir kapatıldı. Ekonomik temeller sarsıldıkça işsizlik de hızla tırmandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ve bizim itimat etmediğimiz yüzde 15 işsizlik oranı bile korkutucuyken, gerçek işsizlik oranının yüzde 30’ların üstünde olduğunu, DİSK-AR gibi güvenilir kuruluşların araştırma raporlarından anlıyoruz. Pandemi ile birlikte getirilen ‘işçi çıkarma yasağı’ kaldırıldığında ise, izlenemez bir işsizlik tüm Türkiye’yi yeni bir krize sürükleyecek. Bu sorumluluk işçi ya da işverenle ilgili değil. Bunun sorumlusu Ak Parti.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.