Cinsiyet eşitsizliğine çözüm eğitim! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:47

Cinsiyet eşitsizliğine çözüm eğitim!

Cinsiyet eşitsizliğine çözüm eğitim!
Son Güncelleme :

21 Şubat 2021 - 17:28

92 views

Seyhan Kadın-Çocuk Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği (SE-KAD) Kurucu Başkanı Elife Müftüoğlu, cinsiyet ayrımının her alanda hissedildiğini belirterek, eğitimin cinsiyet eşitliği konusunda en etkili yöntem olacağını söyledi. Müftüoğlu, kadınların toplumda ötekileştirilerek zayıf halkalar haline getirilmesinin önüne geçmek ve kadın şiddetini ortadan kaldırmak için desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra muhtar adayı olmaya karar verdiği süreçte Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) ile yollarının kesiştiğini anlatan Seyhan Kadın-Çocuk Dayanışma Eğitim ve Kültür Derneği (SE-KAD) Kurucu Başkanı Elife Müftüoğlu, dernek faaliyetlerine adım attıktan sonra çalışmalarını arttırdığını ve SE-KAD’ı kurarak kadınlara destek vermeye başladıklarını belirtti. Müftüoğlu, dernek faaliyetleri ve ülkemizdeki cinsiyet eşitsizliği sorunlarıyla ilgili sorularımızı da yanıtladı.

SE-KAD olarak ne gibi faaliyetler gerçekleştiriyorsunuz?

Dernek bünyemizde sığınma evimiz var. Oradaki kadınlarımız kendilerini geliştirip üretime dahil olabilsinler diye için bir kurs açtık ve dikiş makinesi hediye ettik. Kursta keçe çalışmaları ile ilgili eğitimler alarak ürünler tasarladı ve bu ürünlerin satışını gerçekleştirdi. İlerleyen süreçlerde kadınlara kadın hakları, o dönem sayıları artan çocuk kaçırma ve çocuk istismarı hakkında eğitimler verdik.  Eğitimler için emniyetten de destek istedik ve çocuk şubenin eğitimci ekipleri kadınlarımıza çocuklarla ilgili olaylar hakkında bilgiler verdi. Bunu yanı sıra doktor, avukat gibi arkadaşlarımız da kendi alanlarında kadınları bilgilendirmeye yönelik toplantılar düzenledi. Bir süre de kadın koalisyonu çalışmalarımız başladı. Bu çalışma kapsamında yaklaşık 7 STK ile birlikte Adana’daki 4 belediyeyi izledik. Bu projemiz 3 sene sürdü. Bu süre boyunca belediyelerin kadınlar için yaptıkları çalışmaları takip ettik. Seyhan Belediyesi bu çalışmalarımız sonucu eşitlik birimini kurdu. Şu anda da Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) ile ilgili bir çalışmamız var. O proje ile ilgili de bir hibe programına katılmayı planlıyoruz. Bununla ilgili ön hazırlıklar hala sürüyor.

“KADINLARA ULAŞIP FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ”

Düzenlediğiniz etkinliklere ilgi nasıl oldu?

Eğitimlere ilgi de katılım da beklediğimizin çok üstünde gerçekleşti. Eğitime katılan kadınlar bilgilerini diğer arkadaşlarıyla paylaştıkça eğitimlerin devamı istendi. Eğitimden aldıkları bilgilerle bir farkındalık oluştu ve bu farkındalığı hayatlarına yansıtmaya başladılar. Bu yüzden eğitimin önemini her defasında belirtiyoruz, vurguluyoruz. Eğitimlerde en önemli şey rol model anlatımdır. Mesela eğitime doktor olan bir arkadaşımızı çağırıyorduk. Böylece kadınların daha çok dikkatini çekiyorduk sonra da bu dikkati toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerine yöneltiyorduk. Çok sayıda kadına ulaştığımıza ve onların hayatlarına dokunduğumuza inanıyoruz.

Bu etkinliklerde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Tabi zor olduğu taraflar da oluyor. Özellikle başlarda kadınları eğitimlere toplama konusunda sıkıntılarla karşılaştık. Bazı mahalleler için imamlarından yardım aldık. Bazı zamanlar prosedürlerle ilgili engeller de çıkıyordu karşımıza. Bazı okullarda bilimsel deney eğitimleri veriyorduk onlarda bile engellerle karşılaşıyorduk. Ama yine de pes etmeden mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz çünkü eğitim her şey demek.

“GÜÇ SAVAŞI VERMİYORUZ HAKKIMIZ OLAN İSTİYORUZ”

Ülkemizde cinsiyet eşitliğine bakış nedir?

Kadınlar olarak cinsiyet ayrımını ne yazık ki her yerde her alanda hissediyoruz. İş hayatımızda, ev yaşantımızda hatta çocuklarımızı yetiştirirken renkler ve oyuncaklar üzerinde bile bu ayrımı görüyoruz. Ama özellikle belirtmek istediğim bir konu var. İnsanlar daha çocuk istismarının ne olduğunu bilmiyor. Kadınlar şiddetin ne olduğunu da bilmiyor. Örneğin, bir kadın çocuğuna şiddet uyguluyor ama bunun onda ileriye dönük yaratacağı etkinin farkında değil. Ya da iş hayatında, siyasi hayatta, toplum hayatında yaşanan baskıların birer şiddet olduğunun farkında değil. Ya da hayatındaki erkeğin kıskançlık duygusunu sevgiye bağlıyor ama bu da duygusal bir şiddet. Bir erkeğin özel hayatında ya da iş hayatında kadını aşağılaması, yetersiz bulması da bir şiddettir.

Bir de geleneksel yapımızın getirisi olarak toplumsal cinsiyet eşitliği denildiği zaman erkeklerin güçsüzleştirileceği düşünülüyor. Her defasında anlatmak istediğimiz tek bir şey var. Biz, güç savaşı vermiyoruz. Aradığımız şey hak. Sadece hakkımız olanı istiyoruz.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE EĞİTİM ÖNEMLİ

Sizce kadınların bu sorunlarının çözümü nedir?

Biliyorsunuz yıllardır gündemden olan İstanbul Sözleşmesi konusu var. Bu sözleşmede yapılması gereken her şey anlatılıyor. Tüm maddeler yer alıyor. O yüzden bu sözleşmenin önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Bir dönem İstanbul Sözleşmesi kalkacak denildiğinde özellikle sosyal medyadan sesler yükseldikçe geri adım atıldı. Ayrıca ben bir eğitimci olarak katıldığım her toplantıda dile getirdiğim gibi cinsiyet eşitliği eğitiminin ilkokuldan itibaren verilmesi gerekiyor. Sonradan sadece kadınlara verdiğimiz bu eğitimler önemli ama yetmiyor.  Bu açıdan da rol model çok önemli bir konu. Örneğin evde bir babanın ev işlerine dahil olması, çocuklarda rol model olarak gördükleri ebeveynlerinden aldıkları bir alışkanlık haline geliyor. Bir de erkeklerin de toplumsal eşitlikle ilgili eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Böylelikle daha geniş kapsamlı bir bilinç oluşturulabilir. Diğer yandan baktığımızda dilimize yansıyan cinsiyetçi ifadelerden de kaçınmamız gerekiyor.

CAM TAVAN SENDROMU YIKILMALI

Kadınların yönetim kadrolarında karşılaştıkları en büyük sıkıntılar neler?

Yönetim kadrolarında kadınlar en çok “cam tavan sendromu” yaşıyorlar. Kafalarında “beni bu göreve getirmezler, ben yapamam” gibi düşünceler oluşuyor.  Bu algıyı yıkmak için yine rol modellere çoğaltmamız gerekiyor o yüzden de özellikle kadın milletvekili ve muhtarların sayısının artması gerekiyor. Siyasette ne kadar çok kadın olursa insanlar buna alışıyor ve farkındalık artıyor. Kadınların model olarak çoğalması cinsiyet eşitliğinde çok etkili bir faktör oluyor. Bunun içinde eğitimi ve okuma oranını yükseltmemiz gerekiyor.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.