“Çocuklar, oyunla büyümeli” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:10

“Çocuklar, oyunla büyümeli”

“Çocuklar, oyunla büyümeli”
Son Güncelleme :

27 Haziran 2021 - 15:07

116 views

‘Oyunla büyüyen çocuklar ne şanslı!’ Çocukluğunu yaşayabilmenin, çocukça davranışlar sergilemenin ötesinde oyun oynayabilmekten geçtiğini düşünüyorsanız; çok haklısınız. Uzmanlar da, oyun oynamanın, çocuklar üzerindeki olumlu etkisini, yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya koyuyor.  

Oyun oynamanın, çocuklar için bir ‘keşif yolculuğu’ olduğunu söyleyen Psikolog ve Çocuk Yogası Eğitmeni Merve Altan Güloğlu, oyunların çocukların bilişsel gelişimine göre farklılık gösterebileceğini ancak her dönem için en güzel öğrenme yolu olduğunu belirtti. 

EĞLENEREK, ÖĞRENİYORLAR

Bebeklik döneminden başlayan oyunların, bilişsel gelişime uygun olarak farklılık gösterebileceğini ifade eden Güloğlu, “Oyun çocuğun işidir, gerçekliği ve iletişim dilidir. Çocuk kendini, bedenini, duygularını, yapabileceklerini, dünyayı ve dünyanın işleyişini keşfederken neden sonuç ilişkisi kurarak, deneme yanılma yoluyla, taklit ederek, odaklanarak, hayali oyunlar kurarak öğrenir. Bu öğrenme oyunlarla hem eğlendirici hem geliştiricidir” dedi.

Doğru oyun ve oyuncak seçimi için ebeveynin, çocuğunun gelişim dönemini ve ilgi alanlarını bilmesi gerektiğini vurgulayan Psikolog Güloğlu, “Oyuncağın hangi yetenekleri geliştirdiğini bilmeli ve birlikte keşfetmelidir. Ebeveyn oyuncakların boyutlarının ve boyalarının güvenli olduğundan emin olmalıdır. Eğlence ve eğiticiliği birleştiren oyuncaklar daha çok tercih edilmelidir. Bu amaçlara hizmet eden oyuncaklar kas ve fiziksel gelişimini destekler. Hayal gücünü, yaratıcılığını, sosyalleşmesini, problem çözme becerisini geliştirecektir. Öğrenmeyi kalıcı hale getirecek olan ise tekrarların yapılmasıdır. Tekrarlarla beyinde nöral bağlantılar artar ve öğrenme kalıcı olur” diye konuştu.

“OYUN, İLETİŞİM ARACIDIR”

Oyun ve oyuncakların bebeklik ve okul öncesi dönemde ebeveyn ile iyi iletişim kurmada önemli olduğunu aktaran Merve Altan Güloğlu, “Ebeveynin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak tüm varlığıyla çocukla oyunda olması gerekir. Bu iletişim ‘ben seninleyim, senin varlığını kabul ediyorum, seni görüyorum, sen benim için değerlisin, seni seviyorum’ gibi ifadeleri yansıtır. Çocuğun bu ifadeleri sözel olarak da duyması ve içselleştirmesi, iletişimin pozitif, sade, net, açıklayıcı olması olumlu benlik algısı geliştirmesine yardımcı olacaktır. Korku ve öfke gibi kabul edilmeyen, dışlanan duygularla her duygunun kendisine ait ve faydalı olduklarını bilerek duygularını kabul edebilecek ve kolaylıkla regüle edebilecektir. Öz düzenleme becerileri ve rezilyans (Olumsuz değişikliklerle başa çıkma, yeni duruma adapte olabilme) yeteneği gelişecektir” diye belirtti.

ÇOCUK YOGASININ FAYDALARI

2 ila 15 yaş arasında yapılan çocuk yogasının, her bireyde olduğu gibi çocuklarda da ‘Asana’ yani yoga pozisyonlarıyla hem bedensel hem bilişsel farkındalık yarattığı bilimsel araştırmalarla kanıtlandı. Çocuk yogasının bedensel duruşları, nefes, meditasyon, hikaye ve oyunları içeren ve farkındalığı arttıran eğlence ve egzersiz programı olduğunun altını çizen Psikolog Merve Altan Güloğlu, şunları söyledi: “Yaşamın her alanında olumlu etkisi olacak bu yolculuğun çocuklar için tanımı ise; oyun ve eğlencedir. En önemli faydası ise yetişkinlikte yoga bir yaşam tarzına dönüştüğünde, geçmiş düşünce kalıplarından ve gelecek kaygılarından arınmış bir zihinle anda kalabilecek ve doğru seçimlerle hayatlarına yön verebileceklerdir. Ama her şeyden önce yoga ile tanışmak eğlencelidir” dedi.

Kendi yarattığı markayla oyuncak üretimi yapabilmek için hazırlıklarını tamamlayan ve önümüzdeki haftalarda Adana Seyhan İlçesi Kurtuluş mahallesinde, eşiyle birlikte bir çocuk yoga atölyesi açmak için kolları sıvayan Güloğlu, şunları söyledi: “Eşimle gönül verdiğimiz hedefimiz, insanlığın en güzel hediyesi olan çocuklarımızı eğlenceli ve eğitici ürünlerle buluşturup,  çocuk yogası ile tanıştırmak ve üreteceğimiz eğitici oyuncakları daha ulaşılabilir hale getirmek. Çocuklar ve ebeveynlerle paylaşımlarda bulunup, biz de geleceğe güzel bir dokunuş yapmak istiyoruz.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.