Çukobirlik için kenetlenelim - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:37

Çukobirlik için kenetlenelim

Çukobirlik için kenetlenelim
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 21:42

46 views

Çukurova denince akla elbette  bereketli topraklar, sarı sıcak, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, deniz, pamuk ve narenciye gelir ilk başta. Tarımla ve tarıma dayalı sanayi açısından bakıldığında da sadece Çukurova’da değil, Mersin’in bir ucundan Hakkari’ye dek uzanan coğrafyada ‘Çukobirlik’ efsanesi yaşanmıştır bir dönem.

15 Ekim 1940 tarihinde 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri Yasası’na göre Adana, Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri’nin bir araya gelerek 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği’dir aslında Çukobirlik. Eski halinden eser kalmasa da hala Çukobirlik Mardin ve Diyarbakır’dan Mersin’e, Adıyaman ve Kahramanmaraş’tan Hatay ve Osmaniye’ye çok sayıda il ve onlarca ilçede tesisleri ve 34 Kooperatifi ile yaklaşık 30 bin üretici ortağına hizmet veriyor.

Bir zamanlar 65 binleri bulan üretici ortağı, binlerce kişiyi istihdam eden, 6 sawgın, 5 rollergin prese işletmesi, yağ, boya, dokuma, iplik fabrikaları ve biyodizel tesisleri bulunan Çukobirlik, ekimden satıma kadar her aşamada üretici ortaklarına hizmet veriyordu. Çukobirlik ortaklarının pamuğunu, soyasını, ayçiçeğini, kanolasını satın alarak onları serbest piyasa koşullarında haksız rekabetten koruyup aynı zamanda zirai ilaç, küspe, zirai gübre ve tohumluk gibi destek sağlıyordu.

Bir dönem Ortadoğu ve Balkanların en büyük entegre tesislerine sahip Çukobirlik yıllar içerisinde maalesef yok edilmeye, ortadan kaldırılmaya çalışıldı tasfiye sürecine girerek. Deyim yerindeyse yağmalanarak talan edildi ne yazık ki. İşte bu nedenle Çukobirlik yerine ‘Çukoçiftlik’ olarak anıldı. Ne kadar iç karartıcı değil mi?

Çukurova, ülkemiz, üreticilerimiz ve tarımımız açısından bu denli önemli olan tarihi değerimiz Çukobirlik yıllardır borç yükünden kurtulmak için varlıklarını satarak ayakta durmaya çalışıyor. Özerk bir kurum olan Çukobirlik’in yok olmadan ayakta kalması için var gücümüzle çalışmamız gerek. Buna ihtiyacımız var. Sesimizi duyan olur mu acaba?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.