“Çukurova’nın kalkınması için işbirliğine hazırız” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:06

“Çukurova’nın kalkınması için işbirliğine hazırız”

“Çukurova’nın kalkınması için işbirliğine hazırız”
Son Güncelleme :

06 Şubat 2022 - 18:29

Türkiye hemen hemen her alanda olduğu gibi sanayide de farklı bir dönemden geçiyor. Pandeminin etkisi bertaraf edilmeye çalışırken, bir de ekonomik krizin ağır yükü, sanayiciyi de zora soktu. Aralık ayında Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Hüseyin Kış, Adana ve Mersin’in sanayi açısından da potansiyelinin yüksek olduğunu ancak bu potansiyeli ortaya çıkarmak için ortak akıl ve işbirliği ile hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Federasyon olarak, Çukurova’nın kalkınması için Adana ve Mersin’de çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Kış, “Bölgenin sanayisini güçlendirmek, Çukurova’nın çıkarlarını korumak için her türlü işbirliğine hazırız” dedi. 

Sivil toplum kuruluşları (STK), toplum için oldukça önemli. Bu anlamda Çukurova SİFED nasıl bir rol üstleniyor?

STK’lar toplumların olmazsa olmazıdır. Toplum için birleştirici bir güçtür. Bu anlamda federasyon ve dernekler iyileştirici bir unsur olarak faaliyet yürütmelidir. Biz de bu bölgede sanayi, istihdam ve verimliliği arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu misyon, bölgemiz için çok anlamlı. TÜRKONFED çatısı altında, bölgemiz adına faydalı işler yapmaya gayret gösteriyoruz. Hem kuruluşları hem de toplumu doğru yönlendirebilmek için dürüstlük ilkesi esasıyla sorumluluk alıyoruz. Ülkeye katkı sağlanacak işlerin arkasında durabilmek için de cesaretle hareket ediyoruz. Bölgemize yatırım gelmesi açısından, kararlı tavırlar sergilemek gerektiği inancındayım.

“BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Çukurova Bölgesi’nin kalbi sayılacak Adana ve Mersin’i temsilen ÇUKUROVA SİFED neler yapıyor?

1998 yılından bu yana bir örgütlenme söz konusu. Kalkınma ajanslarının yapılanmasının ardından Adana ve Mersin sanayisine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Bir dönem Adana bir dönem Mersin’den temsilci seçilerek, faaliyet gösteriyor. Bizler Marmara Bölgesi’ne eş değer bir bölge oluşturabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Adana ve Mersin sanayi, turizm, ulaşım gibi pek çok açıdan ortak kaderi paylaşan ve aslında bir bütün olarak düşünülmesi gereken iki kent. Biz federasyon olarak bu dengeyi gözetip, ses getirecek projeleri iki kent arasında eşit olarak sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü Adana, Mersin ortaklığında bölgesel bir büyüme hedefliyoruz. Ortak menfaat doğrultusunda hareket edildiğinde, daha büyük bir güç elde edilecektir. Yani birlikte daha güçlüyüz. Bu anlamda Vahap Seçer ve Zeydan Karalar’ın da ortak akıl ve işbirliği içerisinde hareket edebileceğine inancım tam.

“ÜRETİM SÜRMELİ, İSTİHDAM SAĞLANMALI”

Pandemi ve ekonomik kriz gerçekliği iş dünyasının nasıl etkiledi, gelecekte etkisi nasıl olacak?

Son süreçte yaşananlar ticari hayatı, ekonomiyi çok etkiledi. Yalnızca ekonomi değil A’dan Z’ye her şey etkilendi. Döviz kurlarındaki ve enflasyondaki artış nedeniyle öngörülmezlik oluştu. Bu da yeni yatırımları büyük ölçüde engelledi. Bu konuda da federasyon olarak ayrıca çalışmalar yapıyoruz. Burada sadece STK’lar değil, siyasi ayrım gözetmeksizin tüm seçilmiş yöneticilerimizin işbirliği içerisinde hareket etmesi gerekiyor. Ekonomide açılan yaraları el birliğiyle aşmalıyız. Özellikle sanayide yaşanan olumsuzluklar ve zorluklar aşılmazsa ülkedeki kriz büyümeye devam eder. Bir fabrikanın kapanması demek, üretimin azalması, işsizliğin artması demek. Üretim devam etmeli, istihdam sağlanmalı.

Enerjide de ciddi zamlar yaşandı. Sanayici iş insanları için bu konu da ayrı bir sorun, değil mi?

Enerjide dışa bağımlı olduğumuz için Türkiye’deki sıkıntılar büyük boyutlara ulaştı ve her alana yansıdı. Sanayici için enerji maliyeti çok ciddi bir kalem. Bir sanayici iş insanımız, maliyetlerinin yüzde 40’ını enerji giderlerinin oluşturduğunu söyledi. Yani enerji fiyatlarının artması üretimin düşmesine, işletmelerin kapanmasına  neden olacak kadar büyük bir olay. Üreten insanlar için enerji konusunda bir destek sağlanmalı. Büyük işletmeler, fabrikaların sürekliliği için bu çok önemli. Bu durum, az önce de söylediğim gibi istihdam konusunu da dara sokar.

Dövizdeki yükselişe müdahale edildiği halde, enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Çünkü maliyetlere yansıyan vergi yüklerinde hiçbir değişiklik olmadı. Yaklaşık bin 500 akaryakıt istasyonu kapanma tehlikesi yaşıyor. Onların da kâr marjları büyük ölçüde düştü. Taşımacılık petrolle oluyor, üretim doğalgazla oluyor. Yani enerji fiyatlarındaki artışlara kalıcı bir çözüm üretilmezse, birçok farklı alanda olumsuzluklar yaşanmaya devam eder. Bu durum yüzünden yaşanan mağduriyetlerin çözülmesi gerekiyor.

“MARMARA’NIN TEK ALTERNATİFİ ÇUKUROVA”

Çukurova Bölgesi tıkanan Marmara’nın alternatifi olarak görülüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Marmara Bölgesi gerçekten tıkanmış durumda. Ulaşım zor. Büyük işletmeler için arazi neredeyse kalmadı. Adana ve Mersin ise, hem yerleşim alanları hem ulaşım, hem de maliyetler açısından oldukça cazip bir bölge. Üstelik Marmara’nın sanayi açısından sağladığı olanaklara da sahibiz. Liman ve lojistik alanında da oldukça gelişmiş bir bölge burası. O nedenle bir an önce bu bölgeyi kalkındıracak yatırımların yapılması gerekiyor. Marmara’nın yükünü alabilecek yegâne bölge Çukurova. Bu konuda tüm yöneticiler harekete geçmeli, sinerji oluşmalı. Bölgenin kalkınması için bu hamleler şart. Adana Mersin ayrımı yapılmadan toplumun tamamını kapsayacak birleştirici bir lobi oluşturulmalı.

Mine Yormaz

EN ÇOK KAZANANLAR

 • HKTM13.31 10.00%
 • SEYKM9.25 9.99%
 • OYLUM4.08 9.97%
 • UFUK72.40 9.95%
 • RYSAS10.06 9.95%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • ALCTL31.26 -9.97%
 • GZNMI41.54 -9.42%
 • DENGE2.23 -8.23%
 • EMNIS47.06 -7.91%
 • DOKTA32.16 -6.73%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO69.75 0.14%
 • SISE25.70 0.78%
 • PETKM11.21 1.36%
 • EREGL29.88 1.36%
 • TUPRS334.00 1.52%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 3.037.02 % 0,56
DOLAR 18.1142 % 0,30
EURO 18.2241 % -0,25
BITCOIN 21.450.31 % -8,40
ÇEYREK ALTIN 1.673.04 % 0,17
GRAM ALTIN 1.031.11 % -0,38