Cumhuriyet kadınları: ‘Kız Lisesi mezunları’ - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:39

Cumhuriyet kadınları: ‘Kız Lisesi mezunları’

Cumhuriyet kadınları: ‘Kız Lisesi mezunları’
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:20

91 views

Tarihe damga vuran okulların başında gelen liselerden birisi Adana Kız Lisesi… Ve bir de o lisenin, Kuva-yi Milliye ruhunu yaşatmaya yeminli mezunları. Eski Çevre Bakanı Dr. İmren Aykut gibi Türkiye’nin birçok başarılı kadını da ‘Adana Kız Lisesi’nden mezun.

Adana Kız Lisesi Mezunları Derneği, yeni mezun bir üyenin yanı sıra, 90 yaşındaki üyesinin bile koruduğu o heyecan ve mücadeleci dayanışma duygusunu hissedebileceğiniz bir oluşum.

Dernek Başkanı Belkıs Yakıcı, Adana Kız Lisesi’ni anlatırken, “Bir okuldan çok aile ve yuva” ifadesini kullanıyor. 25 yıl edebiyat öğretmenliği yapan ve Adana Kız Lisesi’ne yatılı öğrenciler başta olmak üzere, her daim sahip çıkan Halide Orcallı’nın kızı Başkan Yakıcı. Derneğin başkanlık görevini tam 20 yıldır yürütüyor. Yakıcı’nın, annesi Halide Orcallı’nın anısına Kız Lisesi’nde yaptırdığı kütüphane de, emeğin, aile olmanın ve dayanışmanın sembolü olarak bugünkü öğrencileri ağırlıyor.

“DERNEKÇİLİK BİLİNCİ OLUŞMALI”

“Gözlerimi Adana Kız Lisesi’nde açtım” diyen Yakıcı, “1932’de Adana Kız Lisesi olarak eğitime başlayan bu okulda, bizler kan bağı olmadan nasıl aile olunacağını gördük. Bu nedenle 2001’den bu yana aktif olarak bu derneğe katkı koymaya çalışıyorum. Dernekçilik düşüncesinin yeni nesillerce doğru anlaşılması ve geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hedefimiz örgütlü hareketin önemine ilişkin bilinç düzeyine ulaşabilmek” dedi.

“YATILI ÖĞRENCİLERE YUVA OLUYOR”

Bu köklü lisenin yaşatılması adına mücadele verdiklerini ve Adana Kız Lisesi’nin, bugünkü binasının yapım aşamasında da yine derneğin 10 yıllık bir emeği olduğunu ifade eden Başkan Yakıcı, “Yeni binanın mimarisi, eski Kız Lisesi’nin tarihi dokusu örnek alınarak inşa edildi. Burada amacımız, eski dokuyla birlikte, Kız Lisesi’nin maneviyatını korumak. Aynı zamanda lisemizin özellikle dayanışma duygusunu yaşatmak ve bugün ekonomik şartların zorluğuna rağmen okumaya çalışan çocuklarımıza sahip çıkmak için mücadele ediyoruz. Bu bağlamda yatılı öğrencilerimizi önemsiyoruz. Yatılı devlet okulları, ülkemiz için büyük önem taşıyor. Adana Kız Lisesi olarak da, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen çocuklarımıza yuva olabilmek çok güzel. Bu anlamda çocuklarımız için her zaman işbirliğine hazır olan okul müdürümüz Fatma Yılmaz’a da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘EĞİTİMDE EŞİTLİK İÇİN’

Bugün Adana Kız Lisesi, 200 öğrenciye, tamamına yakını parasız yatılı olarak ağırlamaya devam ediyor. Edirne’den Şırnak’a Türkiye’nin farklı bölgelerinden talep gören okul, özellikle zor koşullardaki ailelerin çocuklarına, ‘eğitimde eşitlik’ anlayışını gözeterek destek veriyor. Çocuklara sağlanan ayni ve nakdi destekle ilgili Adana Kız Lisesi Mezunları Derneği de varlığını her daim hissettiriyor. Dernek Başkanı Yakıcı, “Lisede okuyan özellikle yatılı öğrencilere ve mezun olup iyi üniversiteleri kazanan öğrencilerimize dernek olarak burs veriyoruz. Burslarımızı arttırabilmek için eğitim dostlarının desteğine ihtiyacımız var. Desteklerini bekliyoruz” diye belirtti.

Sizler de Adana Kız Lisesi Mezunları Derneği’ne bağış yaparak bir kız çocuğunun eğitimine destek vermek isterseniz İBAN numarası:

Hesap Adı: Adana Kız Lisesi Mezunları

İş Bankası IBAN NO: TR79 0006 4000 0016 0060 5443 84

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.