Cumhuriyet’imiz ve Adana’mız - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:34

Cumhuriyet’imiz ve Adana’mız

Bu satırları okurken Genç Cumhuriyet’imiz 98. Yılını doldurmuş olacak. Cumhuriyet’imizi kuran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti

Cumhuriyet’imiz ve Adana’mız
Son Güncelleme :

31 Ekim 2021 - 18:18

22 views

Bu satırları okurken Genç Cumhuriyet’imiz 98. Yılını doldurmuş olacak. Cumhuriyet’imizi kuran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti “ Kimsesizlerin Kimsesi” olarak tanıtmış ve Cumhuriyet’ten yana olanların,  yaşamda yeteri kadar imkanı bulamadığında halkımızın sahiplenilmesini, ihtiyaçların el birliği ile karşılanabilmesi için dayanışma paylaşma içinde olunmasını arzulamıştır.

Birçok defa belirtiğimiz gibi Cumhuriyet bugün varsa o dönemki adı Seyhan Vilayeti olan bugün ki Çukurova(Silifke ile Dörtyol arası) sınırlarını kapsayan alanda 1918 yılında başlayan mücadele ilk adımıdır.

Ne yazık ki ilk adımı yeteri kadar anlatabilen veya tanıtabilen siyasi veya bürokrat henüz çıkmamıştır.

 Adana ve çevresi düzenli ordu dahil olmadan emperyalist devletleri dize getirip Cumhuriyet rejimine entegre olmasına rağmen aynı durum Cumhuriyet’imizin ilanından sonra da devam etmiştir. Ülkemiz de çok az kişi bilmektedir ilk  Milli Eğitim Bakanın Adana Vekili olduğunu. Atamızın, demir tekerlekli traktör üzerinde yer aldığı o meşhur fotoğrafın Adana Vilayeti sınırlarında olduğunu kaç kişi bilmektedir.

Yaşadığımız şehir Adana bu yakın tarihi yönün yanı sıra ekonomik olarak da hatırı sayılar geçmişi vardır.

Çok kişi bilmez bu topraklar Osmanlının son döneminde doğrudan yabancı yatırımcıların uğrak yeri olduğunu. Bugün Kuruköprü ile Hacı Bayram arasında kalan bölgede şu an da petrol istasyonu olarak kullanılan eski fabrika alanı Osmanlının son döneminde Almaların doğrudan yaptığı yabancı yatırımın ilk adımı olduğu unutulmuştur. Sonradan Orhan Kemal’in Hanımın Çiftliği, Bekçi Murtaza romanlarının ilham kaynağı olan bugün Döşeme Mahallesinde yer alan ikinci Alman Fabrikası kurulmuştur. Bu şekilde koruyamadığımız sahip çıkamadığımız günün ekonomik koşullarına boyun eğilip endüstriyel mirasımıza sahip çıkamadığımız bir gerçektir.

Cumhuriyet ilanı yakın döneminin yanı sıra biraz da günümüzden bahsetmek isterim.

2002 yılında bilindiği gibi şu an ki siyasi iktidar geldi. 2003 yılına kadar Adana’mız ülkemizde ki en gelişmiş iller sıralamasında yer almaktaydı. Ekonomisi, istihdamı, eğitim, sağlık ve diğer sosyal verilerde birinci ligde yer almaktaydı. 2003  yılından itibaren ise biraz önce belirtiğim tüm hususlarda geriye düştü/düşürüldü. Şimdi çok az kişi biliyor Adana verilerini Mersin ile birleştirip düşük olan göstergeleri Mersinin göstergeleri ile toplayıp ikiye bölüp yükseltiliyor. Görece daha iyi gibi gösteriliyor.

Evet o soruyu soruyoruz tek başına Kurtuluş Savaşımızdan önce emperyalist devletleri yenen Adana Cumhuriyetimizin yüzüncü yıllında nasıl bir halle son yirmi yılda getirildi.

Adana’mızın geriye düşüşünün nedenlerini unutmadan Cumhuriyet’imiz ikinci yüzyılına hazırlık yapmamızın zamanı geldi.  Şehrimiz de bunu başaracak kaynaklar en önemlisi insan kaynağı olan hanımefendiler beyefendiler bulunmaktadır. Çağdaş, mutlu ve kalkınmış Adana ve Cumhuriyet’imize ulaşmak dileğiyle Cumhuriyet Bayramımızın 98. Yılı kutlu olsun. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.