Deva Adana İl Başkanı Kısacık: “DEVA Partisi ihtiyaçtan doğdu” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:56

Deva Adana İl Başkanı Kısacık: “DEVA Partisi ihtiyaçtan doğdu”

Deva Adana İl Başkanı Kısacık: “DEVA Partisi ihtiyaçtan doğdu”
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:34

124 views

Kuruluş aşamasının pandemiye denk gelmesiyle talihsizlik yaşayan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi), zor şartlara rağmen tüm ülkede kadrolarını oluşturmaya devam ediyor. 81 ilde il başkanlarını atayan ve 43 ilde de kongrelerini tamamlayan DEVA Partisi, Adana’da da özellikle seçime dair tüm hazırlıklarını tamamladı.

Partinin kurulmasıyla birlikte Genel Başkan Ali Babacan’ın çağrısı üzerine partide gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Adana’da bin 750 kişinin gönüllü olarak parti için çalışma talebinde bulunduğunu ifade eden DEVA Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık, Türkiye genelinde yoğun bir gönüllü talebiyle karşılaştıklarını, bunun da ülkede DEVA Partisi gibi birleştirici bir partiye ihtiyaç duyulduğunun göstergesi olduğunu vurguladı.

İl Başkanı Kısacık, “Partimiz tüm farklı görüşleri kucaklayıcı bir ideoloji üzerine kurulduğu için, herkesçe umut vadediyor. Siyasal birliğin esas alındığı DEVA Partisi, merkez parti olması sebebiyle Türkiye’nin ve özellikle Adana’nın da yapı itibariyle kimliğiyle birebir örtüşüyor. Adana da uçları olmayan, farklı birçok kesimin özgürce yaşadığı bir kent. Her farklı din, ırk, mezhep ve farklı dünya görüşü bizim için aynı değere sahip. Ortak paydamız Türkiye’nin çıkarları olduğu sürece herkesle bir araya gelebiliriz” dedi.

“AK PARTİ ÇÜRÜYOR”

Geçtiğimiz dönemde AK Parti’de siyaset yapan Deva Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık, ilk dönemlerinde başarıyı yakalayan AK Parti’nin özellikle 3’üncü döneminde iktidar zehirlenmesi yaşadığını ve bu dönüşümle sadece belli bir zümreye yönelik çalışmalar yapmaya başladığını ifade etti. Şu anki konumuyla AK Parti’nin ülkede büyük bir kutuplaşmaya neden olduğunu söyleyen Başkan Kısacık, “AK Parti’den olmayan her kesim ötekileştiriliyor. Bu ayrıştırma ekonomiden, sosyal yaşantıya birçok alanda hissedilirken, AK Parti de kendi yanlış politikaları yüzünden çürümeye devam ediyor. Bugün AK Parti’nin ‘Reform yapacağız’ söylemi de çürümeyi kabul ettiklerini gösteriyor. Yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan bir parti reforma ihtiyaç duyuyorsa, eskittikleri, yıprattıkları alanları kabul edip, bunun endişesini taşıyordur. AK Parti’den kopmamızın ve DEVA Partisi’ne olan ihtiyacın doğmasının sebebi de tam olarak budur. Bizler bu çürümenin içerisinde olmak istemedik” diye belirtti.

REKTÖR ATAMALARINA TEPKİ

AK Parti için artık işlerin yalnızca “bizden olan ya da bizden olmayan” bakış açısıyla ilerlediğini anlatan Başkan Sadullah Kısacık, “Ötekileştiren zihniyet ve liyakatı hiçe sayan bu kriterin en büyük örneği son günlerde toplumu daha da gerginleştiren rektör atamalarıdır. Bu atamalar, eğitime, akademiye, üniversitelere hakarettir. Devlet düzeyinde AK Parti’ye yakın olmayan ancak yeterli donanıma sahip bir kişinin atamasını göremez olduk. Liyakat sistemi bu iktidarla yerle yeksan oldu. Damadını maliye bakanı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu rahatlığı aile şirketlerinde dahi yok” diye konuştu.

“ADANA SİYASETİ VİZYONSUZ”

Adana’nın siyasi açıdan talihsiz bir kent olduğunun altını çizen DEVA Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık, “Siyasi partilerin çekişmesi, Adanamızı yıllarca geriye götürdü. Artık vatandaş, kavga gürültü değil, hizmet bekliyor. Belediye meclislerinde yaşanan atışmaların kimseye bir faydası yok. Adana, bu siyasi çatışmalar yüzünden bir vizyona sahip olamadı. Adana’nın vizyonu olan siyasetçilere ihtiyacı var. Bu nedenle biz DEVA Partisi olarak, siyasal birliği çok önemsiyoruz. Topluma, ancak birlik içerisinde hareket ederek fayda sağlanabilir” diye ifade etti.

“PANDEMİ, ERKEN SEÇİMİ KALDIRMAZ”

Tüm dünyada ve Türkiye’de hayatın akışını olumsuz etkileyen salgının, öncelikleri değiştirdiğini söyleyen Başkan Kısacık şunları söyledi: “Vatandaşın ekonomik olarak tükenmesi ve Covid-19 salgınıyla birlikte can derdine düşmesi, siyasete olan bakış açısını da büyük ölçüde değiştirdi. DEVA Partisi olarak, teknik açıdan erken seçime hazır olsak da, bu olağanüstü şartlarda bir erken seçim yapılmasını çok doğru bulmuyorum. Siyaset yapmak, halka dokunmak bu şartlarda mümkün değil. Zaten sabrı tükenmiş olan vatandaşımızın, seçimle karşı karşıya bırakılması yanlış bir hamle olacaktır. Salgınla ilgili bir öngörü yapılamıyor ancak bugünkü şartlar değişmezse, pandemi erken seçimi kaldırmaz.”

“SEÇİM ÖNCESİ İTTİFAK, BİR DAYATMADIR”

Geçtiğimiz dönemde, seçim öncesi uygulamaya konulan ittifak sisteminin, oy kullanma özgürlüğüne getirilen bir kısıtlama olduğunu belirten Başkan Sadullah Kısacık, “Şu an herkes DEVA Partisi’nin Millet İttifakı içerisinde yer alıp, almayacağını konuşuyor. Bu sistemin yeniden şekillendirilmesiyle ilgili çalışma yapılacak mı, bilmiyorum. Sandığa gidip, ideolojisine uygun partiye oy verecek vatandaşımız için, ittifak sisteminin seçim öncesinde uygulanması seçim özgürlüğü açısından son derece yanlış. Bırakın insanlar sandığa gittiğinde, ittifaklı bir oy pusulası yerine, direkt partisini görebileceği bir pusulada oy kullansın. Hiç kimse ittifakın getirdiği böyle bir dayatmayı hak etmiyor” dedi.

“DEMİRTAŞ SERBEST BIRAIKLMALI”

AK Parti’nin yanlış politikaları yüzünden yargının zarar gördüğünü de ifade eden Başkan Kısacık, “Yargının bağımsızlığı Türkiye demokrasisinin de en büyük teminatıdır. Türkiye bugüne kadar yargı alanındaki hukuk ihlalleriyle dünyada ilk sırada yer alırken, Selahattin Demirtaş davasıyla da bu ihlali tekrarlıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş’la ilgili ‘derhal tahliye’ kararı yerine getirilmelidir. Türkiye ile AİHM arasındaki sözleşme gereğince, kararın bağlayıcı yönü, Türkiye’ye saygınlık kaybettirecektir. Bu nedenle yargı mensupları siyasilerle olan göbek bağından kurtulup, bir an önce yargı bağımsızlığının yeniden kazanılması konusunda harekete geçmelidir” diye belirtti.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.