Dişeti sağlığına dikkat! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:20

Dişeti sağlığına dikkat!

Dişeti sağlığına dikkat!
Son Güncelleme :

08 Kasım 2021 - 21:06

Ağız ve diş sağlığında, diş etinin büyük rolü olduğu bilinmekte. Sağlıklı diş etine sahip olmak, dişlerin de büyük ölçüde koruyucusu ya da kurtarıcısı olabiliyor.

Dişeti problemlerinde erken teşhis ve tedavinin öneminden söz eden Diş Hekimi Dt. Tufan Eyriparmak, tükürüğün pH değerinin zemin hazırlayabileceği dişeti sorununun, zaman içerisinde mikroplarla ilerlediğini söyledi. Dişetlerinin değişiklik göstermesi ile tükürük pH’ının ilişkili olduğunu ifade eden Dt Eyriparmak, “Ağız ve diş sağlığında, tükürüğün asidik ya da bazik olmasına bağlı farklılık gösteren unsurlar var. Asidik olanlarda genellikle diş çürümesi karşımıza çıkarken, bazik olanlar sıklıkla dişeti sorunu yaşıyor” dedi.

DİŞETİ YÜZÜNDEN DİŞLERİNİZİ KAYBETMEYİN

Dişeti sorunlarına karşı önlem alınmaması durumunda, diş çekiminin zorunlu olabileceğini anlatan Diş Hekimi Dt. Eyriparmak, “Çürüyen dişler dolgu, kanal tedavi, kök ucu ameliyatı ve kronlama (Kaplama) çekilmeden kurtarılabiliyor. İlerleyen bir dişeti probleminde ise dişi çekmekten başka çare kalmıyor. Bu nedenle dişeti problemi yaşayan kişilerin hem evde dişetini korumaya yönelik bakım yapması, hem de diş hekiminden yardım alması gerekiyor” diye konuştu.

Ortodonti hastalarında ve implant uygulamasında dişetlerinin sağlıklı olmasının önemine değinen Diş Hekimi Dt. Tufan Eyriparmak, “Dişetinden başlayıp ilerleyen enfeksiyon implandı çepeçevre sarıyor ve düşmesine neden oluyor. Dişeti sağlığınızı kaybettiğinizde dişiniz için gereken implant kullanımında da sorunlar yaşıyorsunuz. Ortodontik uygulamada ise, dişler yer değiştirir ve bu değişimin başarılı bir şekilde sağlanmasında yine dişetinin sağlıklı olması son derece önemli” diye ifade etti.

SAĞLIKLI DİŞETİ İÇİN NE YAPILMALI?

Dişeti sağlığını koruyabilmek için yapılabilecek bakım ve tedaviler konusunda önerilerde bulunan Dt. Eyriparmak şunları söyledi: “Elbette ağız ve diş sağlığı için temel uygulama olan düzenli diş fırçalamak, dişeti sağlığı için de yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ancak diş fırçasının şekli ve uygulama tekniği son derece önemli. Diş fırçası mutlaka küçük başlı ve mümkün olduğunca yumuşak kıllı olmalı. Fırçalama tekniği ise fırça uçları diş etlerinize bakacak biçimde 45 derece açıyla kullanılmalı ve diş etinde dişe doğru tek yönlü hareketle fırçalanmalı. Diş ipinin yanı sıra diş etinin durumuna göre ve doktor önerisiyle ara yüz fırçası da kullanmak gerekebilir. Ayrıca hafif düzeyde dişeti sorunu yaşayan kişilerin yılda bir diş taşı temizliği yaptırması gerek. İlerleyen hastalarda ise bu bakımın sıklığı artacaktır.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.