Diyabetli çocuklarda Covid-19 önlemleri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 22:57

Diyabetli çocuklarda Covid-19 önlemleri

Diyabetli çocuklarda Covid-19 önlemleri
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:10

67 views

Çocuk Endokrinolojisi Doktoru Doç. Dr. Yılmaz Kor, diyabet hastası çocukların kan şekerinin her zaman olduğu gibi bu süreçte de düzenli seviye tutulmasının büyük önem taşıdığını aktararak, “Kan şekeri kontrolü düzenli sağlandığı sürece, kuralına göre hareket edilirse komplikasyon açısından risk taşımıyor” dedi.

Covid-19 salgınıyla birlikte ebeveynlerin, çocuklarının sağlığı açısından endişeleri daha da artmaya başladı. Özellikle kronik hastalığı olan çocuklar için büyük bir korku yaşayan ebeveynler, pandemi sürecinde gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak çocuklarını korumanın telaşına düştü.  Çocuk Endokrinolojisi Doktoru Doç. Dr. Yılmaz Kor, bu süreçte özellikle diyabet hastası çocukların ailelerinin izlemesi gerek yol ve alması gereken önlemler hakkındaki sorularımızı yanıtladı:

Ailelerin en çok merak ettiği konulardan birisi diyabetli çocuklarda Covid-19 risk faktörü nedir?

Diyabet hastası bir çocukta farklı komplikasyonlar bulunmuyorsa artı bir risk faktörü bulunmuyor. Yani şöyle ki; hastalık seyrinde göz, böbrek, karaciğer hasarı ya da sinir tutulması ve hipertansiyon durumu gibi hastalık seyrinde oluşan istenmeyen durumlar mevcut değilse riskli grup içine girmiyorlar. Ancak komplikasyonlu hastalarımız riskli grup içinde oluyor.

Aileler diyabet hastası olan çocukları için salgına karşı ilave önlemler almalı mı?

Bizim ailelerden istediğimiz en önemli şey, kan şekerlerini dengede tutmaları. Salgın sürecinde de bu konu çok önemli. Diyabet hastalığı, genel olarak baktığımızda korkulacak bir durum değil. Kontrolü düzenli sağlandığı sürece, kuralına göre hareket edilirse komplikasyon açısından risk taşımıyor. Burada önemli olan, şekerimizi kontrol altında tutmayı temel prensip haline getirmek.

KOMPLİKASYON OLMADIĞI SÜRECE EĞİTİME DEVAM

Okul çağındaki çocuklarda yüz yüze eğitim döneminde okula gitmelerinde bir sakınca bulunuyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasını uygun gördüğü zamanda komplikasyon gelişmeyen diyabetli çocuklar için yüz yüze eğitimde gerekli tedbirler alındığı takdirde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak komplikasyon gelişmiş bir çocuğun online eğitimle devam etmesini öneriyoruz. Riskli grup içinde olduklarından dolayı önemlerin daha sıkı alınabilmesi açısından.  

TEDAVİ SÜRECİNDE KAN ŞEKERİ DENGESİ

Covid- 19 tanısı konulan diyabet hastası çocuklar da tedavi süreçleri nasıl seyrediyor?

Salgının tedavisinde 16 yaş altı çocuklarda izlenen yöntem daha çok semptomatik şekilde seyrediyor. Yani mesela ateş yükselmesi durumunda ateşinin düşürülmesi gibi. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocukta oluşan stresin kaynağıdır. Stres demek, kan şekerinin yükselmesi demektir. Bu konuda da aileler dikkatli olmalı. Hastalık süresince gerek hastalığa bağlı gerekse strese bağlı kan şekeri yükselir ve insülin ihtiyacı artar. Kan şekeri yükseliyorsa ölçüm sıklığının artması gerekiyor. Kan şekeri yükseliyorsa insülin ihtiyaçları yüzde 10-25 arasında artış gösterebilir. Böyle durumlarda insülin dozlarının hekimlere danışılarak düzenlenmesi gerekiyor. Tedavi sürecinin ardından akut enfeksiyon atlatıldıktan sonra yine hekim kontrolünde eski insülin düzeyine dönüş yapılabilir. 

Covid-19’un ilerleyen süreçte kişiler üzerinde diyabet ile ilgili bir etkisi var mı?

Salgının, kişilerin ilerleyen dönemlerinde Tip 1 diyabeti tetiklediğine dair çalışmalar yayınladı.

KALİTELİ ZAMAN GEÇİREREK ÇOCUKLARDA STRESE ENGEL OLUN

Pandemi koşulları nedeniyle kısıtlamalara tabi tutularak spor aktivitelerinden uzaklaşan diyabetli çocukların hem psikolojik hem de fiziki süreci diyabeti nasıl etkiliyor?

Ailelerin imkânları eşit olmadığı için her ailenin imkân doğrultusunda bir egzersiz programı belirlemesi gerekiyor. Bahçeli bir evde yaşayan çocuklar bu konuda daha şanslı olabiliyor. Evinin bahçesinde egzersizine devam edebilir. Ancak apartman dairesinde yaşıyorsa, bunun için de evde egzersiz programı düzenlenebilir. Ayrıca stres de bu süreçte etkili bir unsur. Bu dönemde ailelerin çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesi çok önemli evin içinde kapalı kalan çocuklar teknolojik aletlere bağımlı hale geliyor ve içine kapanıyor. Bu yüzden aileler, çocuklarıyla verimli bir zaman geçirmeli. Birlikte aktiviteler yaparak, çocukları pandemi stresinden uzak tutmak mümkün.

VİTAMİN DESTEĞİNİ DOĞAL YOLLARLA KARŞILAYIN

Bu süreçte takviye gıda ve vitaminler kullanılmalı mı?

Ben vitaminler konusuna çok sıcak bakan biri değilim. Eksikliği olmadığı sürece vitamin takviyesine ihtiyaç olmadığı kanısındayım. Eğer özel bir durum yoksa hiç kimseye de vitamin takviyesi önermiyorum. Ama tabi ki bazı durumlarda vitamin takviyesi şart. Bu durumlarda elbette yine doktor kontrolünde vitamin desteği sağlanabilir. Onun dışında, özellikle koronavirüste koruyuculuğu olduğu söylenen c vitamininin desteği meyvelerden de sağlanabilir. Yani yeteri düzeyde meyve tüketen bir çocuk c vitaminini almış olur.

Son olarak aşı konusuna gelecek olursak diyabetli çocukların aşı vurulmada öncelik durumu nedir?

Aşı genel olarak toplumun inisiyatifine bırakılan bir konu değil, ulusal bir konudur. O yüzden zamanı geldiğinde elbette aşı vurulacak. Ancak kronik hastalıkların öncelikli olması konusunda da tip -1 diyabetli çocuklar için özel bir öncelik durumu yok. Ancak başta da bahsettiğimiz gibi komplikasyonlu durumlarda hastalarımız öncelik sırasına girer.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.