Dolar - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:51

Dolar

Ülkemizde son günlerde döviz kurlarında astronomik artışlar oldu. Artış oranı gibi olmasa da azalışlar da oldu

Dolar
Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 19:46

12 views

Ülkemizde son günlerde döviz kurlarında astronomik artışlar oldu. Artış oranı gibi olmasa da azalışlar da oldu.

Bu ekonomik politikalar her ihtiyacı dışa bağımlı olan bizlerin alım gücünü değiştirmekte, ülkede yoksulluğu kentlerde ayrıca kent yokluğunu getirmektedir.

Siyasi iktidarın yönetim anlayışını anlamak için ülkemizin siyasi süreçlerine bakmak gerekir. Bu süreci 1980 sonrası, 1990 koalisyonlu yıllar ve 2002 den günümüze olan süreç.

Darbe sonrası Turgut Özal Hükümetlerine baktığımızda neolibarel politikaların uygulanması, parayı bulda nasıl bulursan bul yaklaşımı ile toplumda etik değerlerin erozyana uğraması dayanışma kültürünün azalması sürecidir. “24 Ocak Kararları” olarak adlandırılan bu sürecin başlangıcı ile dışa bağımlı hale gelmeye başlandı.

1990 yıllarda koalisyon hükümetlerine baktığımızda ise Turgut Özal politikaları ülkenin kamu borcunu tavan yapmış halde başladı. Morrison Süleyman olarak siyasete başlayan Süleyman Demirel 1990 seçimlerde Baba Süleyman olarak siyaset sahnesine dönerek başbakan oldu. Baba Süleyman seçim propagandasında “Her mahallede 100 Milyoner yaratacağım” diyordu. Borçlanan ekonomi ve vaatler ülke bütçesinin açığını artırarak 1993 Yılında Başbakan olan Tansu Çiller  1994 yılının 5 Nisan da yeni ekonomik kararlarını görüldü. Dolar kuru %160 oranında Türklirasına göre değerlendi. Döviz borçlu olan ülke ekonomisi daha derin yararlar açmaya devam etti.

Bülent Ecevit dönemimde yaşanan 2001 krizi ise devletin borçları çeviremez hale gelmesi ile birkez daha dolar kuru tavan yaptı ve 2002 yılındaki seçim için altyapı hazırlanmıştı.

2002 seçimi sonrasında 2009 yılına kadar Bülent Ecevit’tin kriz sonrası oluşturduğu politikaları uygulayan siyasi iktidar ülke dışındaki sıcak paraları fon şirketleri üzerinden para sağladı. Bu dönemde her mahallede alışveriş merkezi furyası başladı. Gelen paralar üretime değil tüketim amacı ile kullanıldı. Ve sonrasında “kriz teğet geçti” denilerek sıcak para girişi azalmaya başladı.

En son yaşanan dolardaki kur artışının siyasi iktidar elli ile olduğunu çocuklar dahi biliyor. Son ekonomi bakanı açık sözlüğü ile bu siyasi anlayışı açıkladı. “Siz maaşınızı kaybedeceksiniz biz işletmelerimizi kaybederiz” politikanın bencillik yönü vardır ama bu kadar insanların gözünün içine girdirilmedi kendi çıkarlarını hemşerilerimizin çıkarlarından üstün tutulduğu söylenmemişti. Artık gerçeği haykırıyordu. Ülkemiz de özel sektörü yok ettiklerini toplumun büyük bir bölümünü maaşlı eleman haline getirdiklerini belirtiyorlardı. Ama yine de döviz kurundaki artış ile Baba Süleyman’ın Her mahallede 100 Milyoner seçim vaadi 30 yıl sonra gerçekleştirmiş oluyorlardı. Bir evi ve bir aracı olan artık milyonerdi.

Çünkü paramız değer kaybetmiş iğneden ipliğe dışa bağımlı olan ülkenin varlıkları da dolara endeksli hale gelmişti. Kısaca halk fakirleşmiş dolar alım satımı yapanlar kazanmıştı.

Elbette bu krizden de Türkiye çıkacak kapasitedir. Ülkemizi fakirleştiren bir avuç çıkarcı çevreleri zengin eden anlayışla değil elbette. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.