Dönüşmeyen Adana - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:46

Dönüşmeyen Adana

Dönüşmeyen Adana
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:03

55 views

Ülkemizin herhangi bir yerinde deprem sel gibi afetler olduğunda tüm yerel yöneticiler ve siyasi partilerden seçilenler açıklama yapar. Sonra da gündem değişir yeni olayların peşine takılınır. Taki yeni afet olana kadar. 

Nitelikli yapılaşma olabilmesi için altyapısı üretilmiş sosyal donatı ihtiyaçları tamamlanmış arsa üretimi ile gerçekleşeceğini bilmeyen yoktur. Ne yazık ki şehirlerimizde  böyle bir geliş sağlanmadı çarpık yapılaşma ve gecekondu ile kentlerimiz oluştur.

Şimdi de her afet sonrası kentsel dönüşüm gündeme gelir. Kentsel dönüşümün Adana öneğini biraz incelemekte yarar var.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 5998 sayılı kanunla değişik 73. maddesi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca; Büyükşehir Belediyesi yetkisinde İlan edilen 5 adet Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ve 3 adet Afet Riskli Alandaki çalışmaları devam etmektedir.

Büyükşehir Belediyesi Afet Riskli Proje Alanlarından, Seyhan İlçesi- Fatih (Döşeme) ve İkibinevler, Yüreğir İlçesi- Köprülü Mahallesinde çalışmalar yapmıştır. Ancak Köprülü Mahalle derneği Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği bir dilekçe ile Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde olan Köprülü Dönüşüm Alanını özel bir şirkete vermiştir.

 Diğer 5 Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanları ise, Çukurova İlçesi- Göl (Tapuda Karalar Bucağı), Yüreğir İlçesi Sinanpaşa (Tapuda Karşıyaka), Seyhan İlçesi, Ziyapaşa Mahallesi, Buruk-Göztepe Mahalleleri, Seyhan İlçesi A.Remzi Yüreğir Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanlarıdır. Buruk-Göztepe ve Ahmet Remzi Yüreğir Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanlarının ilanlarının kesinleşmesi için Bakanlar Kurulu Kararı beklenmektedir.

Çukurova İlçesinde Belediye Evleri Dönüşüm alanı ilan edildi bekliyor.

Seyhan İlçe sınırlarında, Bey, Baybaros Mahalleri Dönüşüm Alanı, Aydınlar Kentsel Dönüşüm Alanı, Döşeme Mahallesi Dönüşüm Alanı bulunmakta ancak bir çivi çakıldığı görülmüyor.

Yüreğir İlçe Belediyesince Belediye Meclis Kararları Alınmış Kentsel Dönüşüm Alanlarına baktığımızda

 Kışla Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Başak Mahallesi, Akıncılar Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Serinevler Mahallesi, Yavuzlar Mahallesi Yer almaktadır. Bu mahallerin içinde Seyhan Nehri manzaralı Kışla Mahallesi hızlı bir şekilde düşük katlı yapılar yıkılarak arsaların yoğunluğu artırılarak apartmanlar dikildi.

Adana’mızda ilk kentsel dönüşüm yasası çıktığından günümüze kadar yaklaşık 1.100 Hektar alan dönüşüm alanı ilan edilse de manzaralı arsa değeri yüksek bölgelerde 100 hektarı bulmayan alanda dönüşüm kanunlarını kullanılarak yapılaşma olmuştur. Bu yapılaşmada toplum yararı olmayan kentsel değer oluşturmayan rant odaklı yapılaşmalardır.

Adana geçtiğimiz yıl aşırı yağışlar nedeniyle büyük bir sel felaketi yaşamış, Yüreğir’de selden en çok etkilenen mahallelerden biri de dere yatağına yapılan evler nedeniyle Şehit Erkut Akbay mahallesi olmuştu. Bunun sonucunda da yine bu mahalle kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Bu mahalle diğer ilan edilen mahaller gibi olmaz.

Kentsel Dönüşüm, yenilenme bir ihtiyaçtır. Ancak ihtiyacın acil olması, yapılması gerekenlerin ihmal edilmesini beraberinde getirmemelidir.

Kentsel dönüşüm projelerinin keyfiyetten uzak, rant projesi haline dönüşmeden, bilimsel, programsal bir yaklaşımın ve bütüncül, sürdürülebilir kentleşmenin bir unsuru olarak ele alınmalı ve uygulanmalıdır. Vatandaşlarımızın mülkiyet ve barınma hakkı piyasacı müteahhitlerin insafına bırakılmamalıdır.

Toplumsal ve sosyal yönlerinin gözetilmemesi, yakın gelecekte karşımıza sorunlar yumağı olarak çıkacağı kesindir. Bunun maliyeti Kentsel Dönüşüm alanlarında yapılan maliyetin onlarca katından fazla olacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.