Döviz , Kent Ekonomisi ve Seçim - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:22

Döviz , Kent Ekonomisi ve Seçim

2016 yıllarında ülkemizin dört bir yanı yangın yeri idi. Bombalı saldırılar çok sayıda güvenlik görevlisi ve

Döviz , Kent Ekonomisi ve Seçim
Son Güncelleme :

19 Aralık 2021 - 20:53

19 views

2016 yıllarında ülkemizin dört bir yanı yangın yeri idi. Bombalı saldırılar çok sayıda güvenlik görevlisi ve sivil şehitlerimiz olmuştu. Hepimiz çok üzülmüştük. Ülkemizin siyasi parti yöneticileri bu durumun gececiğini belirtmişlerdi. Kan ve göz yaşından sonra geçti acı hatıralar bırakarak.

Günümüz de yaşatılan döviz krizi de belki geçecek. Beş veya altı yıl sonra geçmişe dönüm bu günlerine atıfta bulunularak makale yazanlarda olacaktır. Fakat bugün ekonomik çöküş içinde olduğumuz geçeğini her gün gelen zamlardan, alım gücünün kaybetmesinden ve paramızın pul olmasından yaşıyoruz.

Daha vahim günlerde olabilir. Çünkü bu Kasım, Aralık aylarında tarım ürünlerinin ekim ayıdır. Mazot ve gübrenin pahalanması ile çiftçi kardeşlerimiz toprağı tam anlamıyla işleyemedi. Gübre fiyatlarından “ Allah’ım sana sığındım gübresiz ekim yapıyorum verdiğine şükür”  diyerek ekim yaptı. Bu söylediği kulaklarımdan gitmiyor. Gıda krizi ile de karşılaşabiliriz.

Tohumu hayvancılığı icat eden tahılı un eden bu topraklalar da var olan medeniyetlerden 21. Yüzyılda düştüğümüz durumu sorgulamamız gereklidir.

Üretim olmadan yaşam olmayacağı gibi kentlerin ve ülkenin ekonomisi de olmayacaktır.

Ekim ayından Aralık ayına kadar önce ilçe belediyelerimiz sonra büyükşehir belediyeleri ve en sonda ülke geneli 2022 bütçeleri kararları alındı.

Belirlenen rakamlar yürürlüğe girmeden kar gibi eridi. Şehrimizin nüfusu ile belediyelerin bütçesi toplam yıllık olarak hizmet bedeli kişi başına 50 doların altına inmiş durumda. Bu bütçelerin de % 80’ni İl Bank’dan gönderilen gelirler olduğu düşünüldüğünde bu gelirin de gelmesi meçhuldür.

Bu durumda belediyelerin yapmış olduğu stratejik planlar, bütçeler buharlaştı insanlarımız ucuz ekmek kuyruklarında muhtaç edildi. Bu durumu Nisan ayındaki faaliyet raporlarında daha net göreceğiz.

Başta belirtiğim ülkemizi yasa boğan terör olayları seçimlerin yenilenmesi ile gündem olmaktan çıktı gitti. Bu döviz krizinden de kurtuluş bellidir. Daha fazla tahribat olmadan hemen seçim kararı alınmalıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.