Dünyanın resmi Adana'da - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:12

Dünyanın resmi Adana’da

Dünyanın resmi Adana’da
Son Güncelleme :

23 Ocak 2022 - 18:01

12 views

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23’üncü dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, siyasetle olduğu kadar kültür ve sanata olan ilgisiyle de dikkat çekiyor. Dünyayı gezen ve bugüne dek gezdiği 50’ye yakın ülkeden temin ettiği 120’ye yakın tabloyu ofisinde sergileyen Hulusi Güvel, Adana’ya kazandırılacak olan bir sanat müzesine eserlerini bağışlayarak sergilenmesini bekliyor.

Siyasette önemli görevler üstlenen, Adana ve Türkiye’nin sorunlarına çözüm bulunması için gösterdiği çabayla bilinen Hulusi Güvel, aynı zamanda bir sanat aşığı. Yakın çevresi ve dostlarının da bildiği bu özelliğiyle Hulusi Güvel, kentin kültür ve sanat camiasına da önemli bir katkı sunuyor.

MÜZİK OLMADI, RESİMLE KAZANDI

Bugüne dek gezdiği 50’yi aşkın ülkeden getirdiği tablolarla birlikte Türkiye’nin önemli ressamlarının da yapıtlarını koleksiyoner gibi toplayan Hulusi Güvel, adeta sanat galerisine dönen ofisinde Gündem Çukurova’ya özel açıklamalarda bulundu. Kadirli’de doğup büyüyen ve Adana Erkek Lisesi’nde seçmeli resim dersiyle başlayan resim ilgisini paylaşan Güvel, “Lisede çok değerli bir öğretmen olan, resim öğretmenimiz Etem Aydın tüm öğrencilere olduğu gibi beni de resim sanatını bize sevdirmek için çok uğraştı. O zamanların çocukları bence şanslıydı. Çünkü kentin kültür sanat yaşamı oldukça zengindi. Çok kıymetli isimleri kentte görüyor, eserleri ve yapıtlarıyla birebir tanışıyorduk. Yılmaz Güney’i film çekerken kentin sokaklarında görüyorduk. Tüm bunlarla birlikte içimizdeki sanat ilgisi daha çok canlandı” dedi.

Lisede öğrencilik yıllarında fen ve matematik alanlarında başarılı olduğunu ancak resimle ilgili yeteneğinin çok ilerlemediğini ifade eden Hulusi Güvel, “Aslında lisede müzik dersi almak istiyordum ama öğretmen yeteneğim olmadığını anlayınca beni resim bölümüne gönderdi. Böylece seçmeli resim dersi ile resme yönelimim başladı. Müzikle de ilgileniyorduk ama karakalem çizimler ve sergilerle günümüz zenginleşiyordu. İçimde böyle bir his var sanata dair. Yazan, çizen, müzikle ilgilenen herkesi takdir edip ilgiyle izliyorum. Seviyorum bu durumu” diye konuştu.

“MÜZEYE BAĞIŞLAYACAĞIM”

Bugüne dek dünyanın 50’den fazla ülkesini gezdiğini, sanat galerilerinden ziyade sokak ressamlarından aldığı tabloları Türkiye’ye getirerek ofisinde sergilediğini aktaran Hulusi Güvel, şunları kaydetti:

“Yurtdışında özellikle Avrupa’daki galerilerde resim çok pahalı. Gücüm yettiğince galeri ve sokak ressamlarından eserler alıp getirdim. Uzakdoğu ülkelerinden Avrupa’ya, Rusya’dan Küba’ya gittiğim her ülkeden tablo almaya özen gösterdim. Türkiye’nin de önemli ressamlarından eserler temin ettim. Bu eserlerin Adana’da kurulacak bir sanat müzesinde sergilenmesini çok isterim. Belki kendimiz de ilerleyen günlerde uygun bir yerde bu eserlerin görülmesi için sergi açabiliriz. Ama öncelikle kentimize bir müze kazandırılmasını istiyorum. Bu olursa resim eserlerimizi müzeye bağışlayarak kentin kültür sanat yaşamına da katkı sunabiliriz. Eserlerin ekonomik olarak bedeli çok yüksek olan da var ama manevi yönü benim için çok daha önemli. Bu açıdan eserlerimizi herkesin görmesini arzu ediyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.