Eczacılar Odası’ndan pandemi değerlendirmesi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:05

Eczacılar Odası’ndan pandemi değerlendirmesi

Eczacılar Odası’ndan pandemi değerlendirmesi
Son Güncelleme :

07 Şubat 2021 - 18:50

78 views

Dünyayı saran salgınla birlikte yaşanan pandemi sürecini omuzlayan kurumlardan biri de Eczacılar Odası oldu. Şubat’ta 65’inci yılını kutlayan Türk Eczacılar Birliği’ne bağlı Adana Eczacılar Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, covid-19 salgınıyla birlikte yaşanan süreçteki faaliyetlerini değerlendirdi.

 Pandemi sürecinde medikal ürünlere erişim ve beraberinde yaşanan sorunları ele alan Başkan Yalbuzdağ, birçok ülkenin hazırlıksız yakalandığı salgın sürecinde Türkiye’de de birtakım olumsuzluklarla karşı karşıya kalındığını ifade etti.

MASKE VE DEZENFEKTAN KRİZİ

Geçen yılın Mart ayında Türkiye’de başlayan salgının öncelikle maske ve dezenfektan krizine yol açtığını belirten Yalbuzdağ, “Filtreli maskelere ve el dezenfektanlarına erişim zorlaştıkça, karaborsa oluştu. Hatta depolarda sınırlı sayıda bulunan medikal ürünleri, Eczacılar Odası olarak bizler dahi fahiş fiyatlara satın aldık. Bırakın satışını; eczanelerde kullanılacak dezenfektanları bile aynı zorluklarla temin ettik. Daha sonra Nisan ayında alınan kararla, bizler aracılığıyla, ülke genelinde 250 milyon, Adana’da ise toplamda 4.5 milyon adet maske dağıtıldı. Ancak bu sayı yeterli olmadı ve ivedilikle çözülmesi gereken bu sorunla ilgili büyük kaos yaşandı. Bu salgın bizlere, özellikle devlet bazında herhangi bir salgına karşı, daha tedbirli olunması gerektiğini gösterdi” dedi.

GIDA TAKVİYELERİNE DİKKAT!

Covid-19 salgınıyla birlikte daha fazla gündeme gelen gıda takviyeleriyle ilgili uyarılarda bulunan Başkan Yalbuzdağ, “Gıda takviyeleri özellikle ülkemizde iştah kabartan bir pazara dönüştü. Gıda takviyelerindeki en büyük yanılgı, bitkisel olduğu için zararsız olduğunun düşünülmesi. Oysa en zararsız bilinen suyun bile vücudun ihtiyacından fazlası tüketildiği takdirde, zararlı olabileceğini söylüyoruz. Burada önemli olan şey doz. Bir eczacılık öğretisi var: ‘Dozunda kullanılmayan her şey zehirdir.’ Doktor tavsiyesinin dışına çıkılması, sıkıntılara neden olabilir. Üstelik Türkiye’de gıda takviyeleri, ilaç formunda olduğu halde, ilaç statüsünde görülmüyor ve Sağlık Bakanlığı onaylı değil. En büyük tehlike burada başlıyor. Tarım Bakanlığı’ndan onaylanarak piyasaya sunulan bu ürünlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

AŞIYLA GELEN UMUT

Gündemde çokça yer alan ve çeşitli spekülasyonlara neden olan covid-19 aşısının, herkes için yaşam şansı anlamına geldiğini ifade eden Başkan Mürsel Yalbuzdağ, “Salgının boyutu ciddi seviyelere ulaşmıştı. Yoğun bakımlar tam kapasiteydi ve sağlık sistemi çökmek üzereydi. Aşı, koronavirüsle mücadele açısından tüm dünya için umut verici oldu. Aşıya ulaşabilmek çok önemliydi. Üçüncü dünya ülkelerinden 25 adet aşı verilen ülke var. Tabii burada da büyük bir adaletsizlik var. Keşke ilaç tedavisi mümkün olsa ancak bir ilacın analizi ve piyasaya çıkması 15 yıllık bir süreç gerektiriyor ve şu an bunu beklemek gibi bir lüksümüz yok. O yüzden akla ve bilime güvenip, hurafelere inanmamak gerekiyor. Sağlık otoritelerinin gerekli her türlü çalışmayı yaptığına dair olan inancım tam.

Adana Eczacılar Odası, 1956 yılında Türk Eczacılar Birliği’ne bağlı 54 şubeden biri ve 4. Bölge olarak kuruldu. Odanın kuruluş amacı, meslektaşlarının hak ve menfaatlari aynı zamanda halk sağlığını korumak. Eczanelerin, devlet kurumlarıyla olan ilişkilerini sağlayan ve aynı zamanda eczanelere danışmanlık hizmeti veren Eczacılar Odası, bazı ilaçların temini konusunda da eczanelere destek sağlıyor.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.