Eğitimde gerileme sürüyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:17

Eğitimde gerileme sürüyor

Eğitimde gerileme sürüyor
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 22:39

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, Türkiye’de köklü bir eğitim felsefesi olmadığını, her iktidarın kendi eğitim anlayışını geliştirdiğini söyledi. Eğitim sisteminde, kalıcı eğitim politikaları olması gerektiğini belirten Başkan Kaya, “AKP iktidarı Cumhuriyet ile birlikte Türkiye’nin kazanımı olan eğitim anlayışını tamamen değiştirerek, gerici bir eğitim politikası ortaya koydu. AKP zihniyetinin milliyetçi ve dindar nesiller yetiştirme gayretini biliyor; bunun karşısında olduğumuzu açıkça ifade ediyoruz” dedi.

8 yıllık kesintisiz eğitimi bölerek, İmam-Hatip ortaokullarının önünü açtıklarını ifade eden Başkan Kaya, 12 yıllık eğitimin son yılının, öğrenciler açısından verimli olmadığını, 12’nci sınıf öğrencilerinin yüzde 70’inin açık liselere geçiş yaparak, üniversiteye hazırlandığını vurguladı.

“EĞİTİM HERKESİN HAKKI”

Mevcut iktidarın eğitimde yaptığı değişikliklerle, eğitimi piyasaya açtığını ve özelleştirmeleri cazip hale getirdiğini aktaran Başkan Kaya, “Türkiye’nin eğitim sistemindeki sorun ve aksaklıklar yeni değil. Ancak mevcut iktidar, özellikle eğitimde fırsat eşitsizliğini üst seviyelere taşıdı. Şu anda eğitim, sınıfsal bir eşitsizlik seyrinde. Bizler ise evrensel koşullara uygun, çağdaş, üretim ve gelişmeye yönelik bir eğitim sistemi getirilene dek, mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“PANDEMİDEKİ KAYIPLAR TELAFİ EDİLEBİLİR”

Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1.5 yıl yüz yüze eğitime ara verildiğini hatırlatan Başkan Hüseyin Kaya, “Salgın nedeniyle yaşanan krizi doğru yönetemeyen iktidara, okulların kapalı olduğu süreçte yaşanan kayıpların telafi edilmesine yönelik çağrıda bulunuyoruz. Seyreltilmiş bir müfredatla, öğrencilerin kayıpları giderilebilir” dedi.

Okulların kapatıldığı süreçte, bazı özel okulların açık olduğunu, bu nedenle pandemiden olumsuz etkilenen kesimin büyük çoğunluğunun yoksul ailelerin çocuklarından oluştuğunun altını çizen Kaya, “Online eğitime erişimde güçlü çeken yoksul çocuklarımız oldu. Eğitimdeki eşitsizlik, pandemi ile birlikte büyük ölçüde arttı. İktidar bunu ısrarla gözetmiyor. Oysa biliyoruz ki, yoksul bir çocuğun tek şansı okul ve öğretmen. Pandemi yüzünden bir nesli kaybetmeyelim” diye belirtti.

“KANDIRIYORLAR”

Devlet okullarında, gönüllülük adı altında dini yapılanmaların kol gezdiğini söyleyen Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Tarikat, cemaat ve dini vakıflar devlet okullarına girdi. Gönüllülük adın altında, bir dizi etkinlik ve sosyal aktiviteler yapılıyor. Anadolu Gençlik Derneği, bu anlamda görünür ve en somut örnek. Milli ve dini duygulara yönelik, çocukların bilincini işliyorlar. Geçtiğimiz günlerde yine bir dernek, algılarına uygun bir film için çocukların velilerinden bağış parası topladı. Devlet, bu tür dernek ve vakıfların önüne geçmeli” diye söyledi.

-KUTU-

4688 SAYILI KANUNLA TİS İŞLEVSİZ HALE GETİRİLDİ

Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS), 4688 Sayılı Kanun’un yürürlüğü girmesiyle işlevini kaybettiğini, tüm kamu emekçileri için, gerici ve özgürlüğü kısıtlayıcı bir durumun ortaya çıktığını ifade eden Başkan Kaya şunları söyledi: “Bu kanun, kamu emekçilerinin örgütlenmesine yönelik yapılan bir hamledir. Kanun yürürlüğe girdiği günden bu yana, Toplu İş Sözleşmesi için oturulan masada, emekçiler yok sayılmıştır. Memur-Sen’in iradesiyle şekillenen sözleşmelerde alınan kararları kabul etmiyoruz. Bu hak ihlaline çanak tutan kanuna karşı eylemlerimiz ve mücadelemiz sürecek.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.