Emeğin mucizesi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:42

Emeğin mucizesi

Emeğin mucizesi
Son Güncelleme :

07 Mart 2021 - 1:04

351 views

Emeğin, emekçinin en saf timsallerinden birisi Vasfiye. Girişimci ruhu, ticari zekasıyla, üreten bir köylü olarak devam edebilmenin haklı gururunu taşıyor yüreğinde.

Seyhan ilçesi Büyükdikili mahallesinde doğup büyüyen 33 yaşındaki Vasfiye Yonat, başarılı işlere imza atarken, bölge halkının da sevgi ve takdirini kazanmış. Yoklukla geçen çocukluğu, ticaretteki yeteneğini ortaya çıkarmış Vasfiye’nin. Daha ilkokul çağlarında, hayvan gübresini, öğretmenlerine pazarlayan ve bu işten para kazanan bir çocukken, azimle başarılı bir girişim örneği sergiliyor şimdilerde. Annesinin, okul formasına uygun renkte kazağı ve lastik çizmeleriyle okula giden Vasfiye, yaşam öyküsünü şöyle anlatıyor: “Her koşulda kendine güvenen ve çalışmakla övünen bir kişiliğe sahibim. Hayatımdaki kırılmalar ve dönüm noktaları beni bugünkü noktaya taşıdı. Ben ‘Köylü Vasfiye’ ya da ‘Sütçü Vasfiye’ ünvanlarını gururla taşıyorum.”

“EMEK BENİM KUTSALIM”

Geçimlerini keçi ve inek sütü satarak sağlayan Yonat ailesinin kızı Vasfiye, 20’li yaşlarında ev ekonomisine katkı sağlamak için bir tekstil fabrikasına başvuruyor. Her seferinde başvurusu, zayıf olduğu gerekçesiyle reddedilen Vasfiye Yonat, “Sonunda onları, ücret beklentim olmadan beni denemeleri konusunda ikna ettim. Sonraları, erkeklerin yapabildiği işlerin altından ustalıkla kalkabildiğimi gördüklerinde, fabrikanın daimi işçisi oldum. Gece vardiyasından döndüğüm bir sabah, köyün sütünü toplayıp satan Bahattin ile annemin tartıştığını gördüm. Hayvanlara yem alabilmek için, Bahattin’in ödeme yapmasını isteyen annemi azarladığına şahit oldum. Bahattin’i evden kovarak, hayvanımızın sütünü, kendim satmaya karar verdim ve bütün hayatım tam da bu noktada değişti. Biz üreten köylüler ile tüketici arasındaki aracıyı yok ederek, kendi hayatımın devrimini yapmıştım. O günden sonra, emeğe karşı yapılan saygısızlık ve haksızlığa tahammülüm yok. Dünya üzerinde emekten daha kutsal bir şey yok” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIKTA ARANAN İSİM”

Fabrikadan ayrıldıktan sonra, yine gece benzin istasyonunda mesai yapan Vasfiye, tarım ve hayvancılık sektöründen kopmadan üretmeye devam etti. Adana’nın merkezini hiç bilmezken, bugün özellikle tatlı ve dondurma sektörünün en büyük tedarikçilerinden birisi. Çoban eğitiminden, meyve sebze yetiştiriciliğine kadar onlarca sertifikası var. Tarım fuarları ve Tarım İl Müdürlüğü’nün sevilen ismi haline gelen Vasfiye Yonat, Adana’nın dört bir yanına süt, yumurta, peynir, tereyağı satışı yapıyor. Aynı zamanda farklı bölgelerde satın aldığı tarlalarda da sebze-meyve yetiştirerek üretim alanlarını çoğaltıyor.   

KOSGEB ve Tarım İl Müdürlüğü’nün projelerine katılarak, Adana Valiliği’nden Cumhurbaşkanlığı’na kadar birçok farklı kurum tarafından plaketle onurlandırıldı. Bugün Adana’da istihdam yaratacak projeler üretmeye hazırlanan Vasfiye, “Verdiğim mücadele ile başka insanlara dokunabilmeyi ve kentimizin ekonomisini kalkındırmak için katkı koymayı hedefliyorum. Hep birlikte, el ele verirsek, insanoğlunun başaramayacağı hiçbir şey yok” diye konuştu.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.