EN YOKSUL ADANA… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:31

EN YOKSUL ADANA…

Türkiye’nin en yoksul şehri neresi biliyor musunuz?

EN YOKSUL ADANA…
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2022 - 22:38

62 views

Türkiye’nin en yoksul şehri neresi biliyor musunuz?
Hafta içi haberlerden okumuşsunuzdur.
TÜİK’in verilerine göre ülkenin en yoksul ili ne yazık ki; Adana oldu.
Yoksulluk oranının yüzde 14.4 ile en yüksek olduğu Adana’yı aynı oranla Mersin izledi. Sonra yüzde 13.7 ile Mardin, Batman, Şırnak, Ağrı, Kars, Siirt ve Ardahan sıralandı.
Tabi Adana’nın bu sorunu sadece bu güne ait değil. 1980’li yıllardan sonra Adana’da ne yazık ki hızlı bir düşüş yaşandı. Bu düşüş günümüze kadar devam etti.
Özellikle tarım ve sanayi sektöründe çalışan insanları bağrına basan Adana’dan eser kalmadı. Tarımdaki daralma nedeniyle olumsuzluk her alana yansıdı. Tarım ürünlerinin işlendiği fabrikalar gibi tarımı sanayiye entegre eden işletmeler de çaresizlik içinde kapanmayı bekledi. Çırçır fabrikaları, tekstil fabrikaları, boya-basma fabrikaları bir bir kapılarına kilit vurdu. Korkunç bir gerçek var ki; Adana’da son 10 yılda en az 55 büyük fabrika yok olmuş.
Adanalı ağalar, beyler, fabrikatörler, sanayiciler de haliyle bir elin parmaklarını geçmez hale geldi. Tüm bu emek yoğun işler, katma değer üretimi, imalat, ihracat, insan sirkülasyonu doğal olarak sinema filmlerine de yansıyordu. Şimdi Adana’ya özgü, konulu sinema filmlerinden eser de kalmadı.
Ekonomide geçmişin 4. Büyük kenti Çukurova toprakları şimdi yokları oynamaya başladı. Çukurova toprakları diyorum çünkü Kalkınma Ajansları kurulduktan sonra TR-62 bölgesi olarak sınıflandırılan Adana ve Mersin aynı kaderi yaşamaya başladı.
Düşünün ki; zamanında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra sayılan Adana, en işsiz kent ünvanından sonra şimdi de en yoksul kent ünvanını elde etti!
Çevre illere tarım ve sanayide ilham kaynağı olan, eğiten-öğreten bir kentin işsiz ve yoksul olarak anılması bu kentte yaşayan herkesin zoruna gidiyor elbette…
Her fırsatta dile getiriyoruz. Birileri çıkıp bir şeyler yapmalı artık. Yeni bir Adana hikayesi yazılmalı. Neden bu hale geldik? Her geçen gün daha çok geriye mi gideceğiz? İşsizliği, yoksulluğu yenmenin bir yolu-yordamı yok mudur?
Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var mı?
Türkiye’nin en bereketli toprakları neden en yoksul olarak anılmaya başladı?
Herkes silkelenip kendine gelmek zorunda.
Havanda su döve döve geldiğimiz duruma bakın!
“Umut fakirin ekmeği” diyorduk ya hani!
“Asla umutsuz değiliz” diyoruz ya her fırsatta…
Evet artık gerçekten fakiriz ve yeni bir umuda ihtiyacımız var.
Hayırlısı olsun, iyi haftalar olsun…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.