ENERJİ KRİZİ VE ADANA… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:35

ENERJİ KRİZİ VE ADANA…

Geçmişten bu yana hep dillendirilir. Çukurova, Adana, enerjide geçiş güzergâhı olabilecek geniş altyapı potansiyeline sahiptir

ENERJİ KRİZİ VE ADANA…
Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 18:24

Geçmişten bu yana hep dillendirilir. Çukurova, Adana, enerjide geçiş güzergâhı olabilecek geniş altyapı potansiyeline sahiptir. Gerçek budur ama Çukurova’nın bu alandaki potansiyelinin iyi değerlendirilemediğini söylesek yanlış olmaz.
Malum; İran’ın 10 günlüğüne doğalgaz vanalarını kesmesiyle perişanları oynadık. Ardından gelen doğalgaz ve elektrik zamları tam olarak belimizi kırdı.
Adana Ceyhan’da 2007 yılında Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen yerde 15 yıldan bu yana herhangi bir çalışma yok! Çukurova illeri ve hatta ülkemiz için son derece önem taşıyan bölgenin hayata geçirilmesi ve Adana ekonomisine kazandırılması için çok kez çağrı yapıldı ama sonuç yok! Maalesef hükümetin bu konuyu gündeme dahi almadığını görüyoruz. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, işsizlikte başı çeken Adana, Çukurova ve ardından Türkiye ekonomisine önemli oranda katma değer sağlayacak diye umduk ama hüsrana uğradık.
*
En son hatırladığım kadarıyla önceki valimiz sayın Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda bölgede gelinen aşama ile ilgili görüş alışverişi yapılmıştı. Vali Demirtaş, tüm iyi niyetiyle, Endüstri Bölgesi’nin Adana’yı Türkiye’de ve bölgede önemli endüstri kentlerinden biri yapacağını, ilin istihdam gücünü artıracağını ve Adana’yı yatırımcılar için daha cazip hale getireceğini ifade etmişti. Bölgenin bir an önce hayata geçirilmesi için herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inancının tam olduğunu da eklemişti.
Bizim de inancımız o yöndeydi ama birileri her nedense üzerine düşen sorumluluğu henüz yerine getirmedi. Bölgenin hangi aşamada olduğundan da bihaberiz…
*
Bakın; yenilenebilir enerji kaynakları bakımından bakir bir bölgede yer alan Adana’nın üzerine titrenmesi gerekiyor ama her ne hikmetse yetkililer, etkililer yönünü bizim tarafa çevirmiyor. Taaa yıllar önce enerjide dünyada söz sahibi olmayı beklerken 2022 yılında kış aylarında yaşadığımız enerji buhranını neyle izah edeceğiz bilemiyorum.
Hatırlıyorum da yine yıllar önce bir bölge müdürü Akdeniz Bölgesi’nin tükettiğinden çok enerji ürettiğini kaydetmişti.
Ama biz hiç bu üretimin(!) farkına varamamıştık!
Toparlıyorum: Sorun bizde sanırım!
Anlayışımız kıt!
Her şey yolunda ama biz anlamıyoruz!
Ne diyeyim.
Yine klasik son cümleyle bağlayayım…
İyi haftalarınız olsun…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.