Eşli’den, belediyecilik açılımı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:24

Eşli’den, belediyecilik açılımı

Son Güncelleme :

15 Ağustos 2021 - 21:36

240 views
Eşli’den, belediyecilik açılımı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la, Seyhan Belediyesi’nden bu yana, birlikte yol yürüyen Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Av. Türkan Eşli ile belediyecilik üzerine söyleştik.

Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin, sosyal belediyeciliği benimseyerek halka hizmet ettiğini söyleyen Av. Eşli, Başkan Karalar’ın, kentlinin en küçük sorununu bile kendine dert ettiğini, çalışma prensiplerini ve disiplinini de sorunlara çözüm üretmek üzerine kurduğunu belirtti.

Türkan Eşli kimdir? Belediyecilik öncesinde neler yaptınız?

Bildiğiniz üzere asıl mesleğim avukatlık. Bu hukuk işleri sürecinde hakimlik de yaptım. Görev aldığım her işi büyük bir sağduyu ve özveriyle yerine getirdiğime inanıyorum. Hiçbir zaman önüne gelen işi halledip, “Gerisi beni ilgilendirmez” demedim. Dokunabildiğim kadar insana elimden geldiğince faydalı olmaya çalıştım. Uzun yıllardan bu yana kadın hakları çalışmalarında yer alıyorum. Mesleğimin getirisi olarak İdare Hukuku’na da hakimim ve Zeydan Başkan’la yollarımızı kesiştiren de bu oldu.

“KARALAR, MEMLEKET SEVDALISI”

Sizin gözünüzden Zeydan Karalar nasıl birisi; bizimle paylaşır mısınız?

Sosyal demokrat bir görev adamına yakışacak bakış açısı var. Dünya görüşü, onu başkalarının dertleriyle, dertlenmeye sevk ediyor. Tam bir halk ve memleket sevdalısı. Herhangi bir vatandaşın derdini, kendi özel meselesi gibi görüyor. Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde de böyleydi. Sürekli çare bulma, çözüm üretme arayışına düşer; netice alana kadar da o işin peşini bırakmazdı. Makamını sadece halk için kullanan, kente hizmet etmekten başka gayesi olmayan bir başkanla çalışmaktan onur duyuyorum.

Büyükşehir Belediyesi’ne göreve geldiğinizde neler yaşandı?                  

Açıkça söyleyebilirim ki, büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşadık. Borç ve birtakım düzensizliklerle ilgili elbette herkes kadar duyumlar almıştık ancak gerçek tablo çok daha vahimdi. Gelir-gider dengesine dair hiçbir şey yoktu. Alacaklılar birikmiş; vaatlerle oyalandıkları için sabırları da tükenmişti. Personel ve ekipman konusunda da kurumsal kapasite olması gerekenin çok altındaydı. İlçe belediyesi olan Seyhan Belediyesi’nden bile her anlamıyla çok geride olduğunu gördük. Bu durum yoğun bir tempoyla çalışmamıza neden oldu. Bir yandan geçmişten gelen eksikleri tamamlıyor; bir yandan da vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çalışıyorduk. Tam “İşleri yoluna koyduk” derken, Covid-19 salgını başladı. Bu beklenmeyen ve krize dönen süreç için seferber olduk. Halk sağlığı her şeyden önce gelir. Tüm birimlerimizde, yeniden görevlendirmeler yapıldı ve şehrin her noktasına Derman Ekibimiz başta olmak üzere, destek götürdük. Salgına yakalanan vatandaşlarımızın, yeme-içme, sağlık, kişisel bakım ve talebi doğrultusunda birçok hizmet, belediyemiz bünyesinde verildi.

“ULAŞIM VE TURİZM EYLEM PLANI HAZIR”

Adana için yakın zamanda yapmak istedikleriniz neler?                            

Adana’nın hak ettiği konumda olmadığı açıkça ortada. Altyapı, ulaşım, kentleşme, turizm gibi pek çok konuda iyileştirilmeye muhtaç bir kent burası. Metro gibi bir kamburumuz var ne yazık ki. Projelerimizi sıraya koyduğumuz zaman, öncelik verdiğimiz işlerden bahsetmek isterim: Kentin ulaşımı ve turizmi ile ilgili büyük bir adım attık. İstanbul Teknik Üniversitesi ortaklığında, kapsamlı bir Ulaşım Ana Planı ve Turizm Kültür Eylem Planı hazırladık. Turizm denilince akıllara Adana’nın gelmiyor olması son derece üzücü. Oysa Adana’nın denizi var. Gastronomide adını dünyaya duyurdu. Tarihi dokusu da turizme oldukça uygun. Üstelik bölge, biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin Bizler Portakal Çiçeği Karnavalı’na gelen misafirlerimizin, bir gün konaklayıp dönmesini istemiyoruz. O yüzden, ulaşım ve turizm hususlarıyla ilgili çalışmalarımız, en kısa zamanda başlayacak. Bu kentin kalkınması için, öncelikle halkımızla birlikte belli bir bilinç düzeyine ulaşmamız gerek. Günümüzün sorunlarının başında, toplumun içine düşürüldüğü kaos geliyor. Ekonomik kaygılar ve şiddet eğilimi de bu kaosla birlikte arttı. Bu durumu gözeterek, belediye bünyesindeki sosyal işlere de ağırlık veriyoruz.   

“AĞAÇ OLMADAN, YAŞAM OLMAZ”

Son zamanlarda Türkiye, yangın, sel gibi felaketlerle sarsıldı. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Bir orman yangını, doğayı, insanı, hayvanı hatta sadece yaşamı seven insanlar için büyük bir yaradır. Bizler de bu yarayı, derinden hissediyor ve paylaşıyoruz. Belediye olarak, görevimiz olmasa da vicdanı bilinç ve duyarlılıkla, tüm imkanlarımızı mağduriyet yaşanan bölgelerimize seferber ettik. Ancak bu felaketlerin yaşanmamasının önüne hiç kimse bireysel olarak geçemez. Toplum olarak bilinçlenmeli ve sağduyulu davranmalıyız. Belediyeler de yapacağı tüm işlerde iklim krizini gözetmeli. Küresel ısınma, hava kirliliği gibi unsurlar dikkate alınmazsa, yapılacak her çalışma anlamsız kalacak. Modern kentleşme adı altında, ağaçlandırmadan ve topraktan yoksun, sert zeminli parklar süsler oldu şehirleri. Öncelikle bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Çiçek, çimlendirme çalışmaları kentin estetiğine katkı sağlıyor ancak, bizim önceliğimiz nefes; yani ağaç. Ağaçlandırma çalışmaları, tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın arttığı şu dönemde oldukça önemli. Ağaç olmadan, yaşam olmaz. Dilerim, vatandaşlarımız da her karış toprağın, hiç olmazsa kentin simgesi haline gelen turunçla ağaçlandırır. Birlik olmazsak, başaramayız. Dünyayı hep birlikte güzelleştirelim.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.