Evcil hayvanlarınızdan vazgeçmeyin! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:13

Evcil hayvanlarınızdan vazgeçmeyin!

Evcil hayvanlarınızdan vazgeçmeyin!
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 17:58

70 views

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, evlerimizde beslediğimiz evcil hayvanlarda Covid-19 riskinin bulunmadığını vurgulayarak, hayvanlara karşı büyük bir önyargı oluştuğunun altını çizdi.

Sosyal medya ve basında çıkan bazı haberlerin insanları hayvanlara düşman hale getirdiğini ifade eden Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Covid-19 virüsünün evcil hayvanlardan insanlara bulaşan ya da evcil hayvanlara bulaşan bir virüs olmadığını belirtti. Köse, Covid-19 virüsünün barınması için gereken proteinin hayvanlarda olmadığını söyleyerek, “Kedi, köpek ya da tavuklarda koronavirüs enfeksiyonu var ancak bu virüs kesinlikle insanlarda görülen virüsle aynı yapıya sahip değil. Evcil hayvanlardaki koronavirüs farklı türden canlılara bulaşma gibi bir yeteneğe sahip değil.  Hayvanlardaki ve insanlardaki koronavirüs isim benzerliğinden dolayı kafa karıştırdı. Virüs aynı koronavirüs ailesinden gelse de tutunabildiği reseptörler bambaşka. Örneğin yaklaşık 50 tür virüs tipi bulunuyor ama binlerce hastalık türü var. Bu ailenin içinde onun RNA, DNA ve genetik yapısına bakılarak sınıflandırılıyor ve virüslerin hastalık yaptığı canlılar farklılık gösteriyor. Her virüs, kendi hastalık yapabildiği canlılarda tutunabiliyor. O yüzden de kedininki köpeğe, köpeğinki kediye ya da kedi ve köpeğinki insana geçiş yapamaz. Bu tarz söylemler insanlarda hayvan düşmanlığına ya da evcil hayvanlarını terk etme olaylarına neden oluyor. Bunu üzülerek görüyoruz” dedi.

EVCİL HAYVANLARDAN İNSANA BULAŞMIYOR

Hayvanlarda tespit edilen Covid-19’un yanlış yorumlandığına değinen Köse, “Dünya genelinde izole edilmiş birkaç hayvan vakası bulunuyor. Ancak hayvan herhangi bir hastalık geçirmiyor ya da belirtileri göstermiyor. Yalnızca direkt temastan dolayı virüs hayvan üzerine geçiyor ve birkaç günde kayboluyor.  Bu sadece mekanik bir bulaşma. Yani solunum yoluyla bulaşma söz konusu değil. Tespit edilen vakaların nedeni de hayvan sahibinin salgına yakalandıktan sonra evcil hayvanını öperek direkt temasta bulunmasından kaynaklanıyor. Bu şekilde virüs, evcil hayvan sahibinin ağzından evcil hayvanın ağzına ya da burnuna geçiyor. Bu sırada hayvandan alınan sürüntüde de virüs kendini gösteriyor.  Bu bir çeşit bulaştırma değil aslında. Özetle virüs hayvanlarda barınmıyor. Dolayısıyla hayvandan insana bulaştırma söz konusu olmuyor. İnsanlar evcil hayvanlarını rahatlıkla besleyebilir” diye konuştu.

 “AŞIDAN BAŞKA ŞANSIMIZ YOK”

Virüsün RNA bazlı olduğu için sıkça mutasyona uğradığını aktaran Köse, “Mutasyon durumu sürekli olacağı için, geleceği ön görmemiz mümkün değil. Bu yüzden de insanların aşı yaptırması şart. Biz bu tip aşıları çeşitli hayvanlar üzerinde uzun yıllar kullandık; kullanıyoruz. Çin’den gelecek olan aşı da yine aynı teknikle üretilmiş bir aşı. Gereken testler yapıldıktan sonra aşılama başlayınca eminim ki bağışıklık kazanılacaktır. Üstelik iddia edildiği gibi inaktif aşılar, başka bir hastalığın oluşmasına da neden olmaz ve salgınla mücadelenin en önemli ayağıdır.  Zaten bu hastalıkla mücadelede aşıdan başka şansımız yok” diye konuştu.

VİRÜSLE MÜCADELEDE VETERİNER HEKİMLER ÖNEMLİDİR

Virüsle mücadelede, veteriner hekimlerin çok önemli bir konumda olduğunu ifade eden Köse, Türkiye’de viroloji bilim dalının olduğu tek fakültenin veterinerlik fakültesi olduğunun altını çizdi. Köse, pandemi sürecinde veteriner hekimler olarak gerek filyasyon ekipleriyle gerekse sahada çalışmalar yaptıklarını belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Koronovirüs, bir zoonoz hastalığıdır. Yarasalardan bulaştığına dair ciddi bilimsel araştırmalar bulunuyor. Bu yüzden de özellikle bu pandemi süreci bize insan sağlığının korunabilmesi için veteriner hekimlerin önemli olduğunu gösterdi. Çünkü zoonoz hastalıklarla mücadele, veteriner hekimlerinin mücadelesidir.  Pandemi sürecinde aşı çalışmalarının öncü isimlerinden ikisi bir virologtur. Tarihten bir örnek verecek olursak Kurtuluş Savaşı döneminde ortaya çıkan sığır vebası hastalığında veteriner hekimler büyük bir mücadele vererek savaş bitmeden bu virüsün neredeyse önüne geçmişlerdir. O tarihten bu yana biz veteriner hekimler olarak onlarca hastalığın mücadelesinde yer aldık. Bizler virüs, salgın, pandemi konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahibiz.”

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.