Fotoğraf ve Adana… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:22

Fotoğraf ve Adana…

Çukurova’nın bereketli toprakları üzerine kurulu Adana, çok kültürlü tarihi, yüzyıllara dayanan mekânları, kültür-sanat, spor ve siyaset ile zengin gastronomi potansiyeliyle dünyanın dikkatini çeken bir kenttir

Fotoğraf ve Adana…
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2021 - 21:08

46 views

Çukurova’nın bereketli toprakları üzerine kurulu Adana, çok kültürlü tarihi, yüzyıllara dayanan mekânları, kültür-sanat, spor ve siyaset ile zengin gastronomi potansiyeliyle dünyanın dikkatini çeken bir kenttir.
Son dönemlerde gastronomide atak yapan kadim kent Adana’nın Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi için çalışmaların son aşamaya geldiğini biliyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana’nın UNESCO’dan gastronomi şehri ünvanı alması için başvuru hazırlığını büyük ölçüde tamamladı.

8 tarihi kaleye ev sahipliği yapan, yarım saat güneye gidildikçe denize, yarım saat kuzeye gidildikçe yaylaya ulaşılabilen bu kentteki Anavarza Antik Kenti de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alır. Dünyada halâ aktif olarak kullanılan en eski köprü olan Taş Köprü’de bize nasiptir. Toplam 68 bin 500 metrekare alana sahip olan Yeni Adana Müzesi de tarih ve kültürü gelecek nesillere aktarması bakımından da büyük önem taşır.

Kenti tam ortadan çevreleyen Seyhan Nehri ve Ceyhan Nehri’de ayrı bir güzellik katar Adana’ya…

Dağ, deniz, doğa, kültür-sanat… Ne ararsanız var.

26 yıllık hasreti sona erdiren Adana Demirspor’la artık Süper Lig’de bir de futbol kulübü var…

Sadede geleyim…

Yukarıda  kısaca anlatmaya çalıştığım Adana’nın bu özelliklerini, güzelliklerini bir ‘Fotoğraf Müzesi’ ve bir de ‘Fotoğraf Kütüphanesi’nde ölümsüzleştirmeye ne dersiniz?

Adana Büyükşehir ve Seyhan Belediyeleri ister ayrı ayrı, isterlerse ortak bir girişimle müze ve kütüphaneyi Adana’ya kazandırsa nasıl olur? Bizce çok yakışır…

Özellikle tarihi Tepebağ veya Kayalıbağ’da yapılacak fotoğraf müzesi ve            fotoğraf kütüphanesi bölgeyi ziyaret edecek yerli ve yabancı turist sayısında önemli bir artış sağlar. Bununla da kalmaz hem bölgenin hem de Adana’nın daha etkin tanıtımında önemli bir rol oynar.

Bu kentte derinlikli, sanatsal fotoğraflar çeken amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, muhabirler, fotoğraf sanatçıları var. 5 fotoğraf derneği ve onlarca gönüllü fotoğraf gurubu var.

Biliyor musunuz; Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Başkanı Sefa Ulukan da Adanalıdır. Şayet sesimiz duyulur; müze ve kütüphane projesi hayata geçerse Sinema Müzesi’nde bulunan Mehmet Baltacı Müzesi bölümü de bağımsız bir alanda daha da genişletilerek sergilenebilir.

Güzel olmaz mı?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.