Gastronot Adana - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 00:18

Gastronot Adana

Geçtiğimiz günlerde Adanamız, UNESCO’dan gastronomi şehri unvanı almak için Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ortak olarak başvurusunu yeniledi

Gastronot Adana
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2021 - 16:08

171 views

Geçtiğimiz günlerde Adanamız, UNESCO’dan gastronomi şehri unvanı almak için Adana Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ortak olarak başvurusunu yeniledi.  

UNESCO tarafından Gastronomi Şehri unvanının alınması şehirler için çok önemlidir.

Uluslararası bu unvanı şehrimize kazandırılması sadece yeme içme kültürünün tanıtılması sağlamayacak. Yeni bir ekosistem oluşmasına neden olacaktır.

Bu sistemin en önemli ayağı fiziksel alanıdır.  Tescilli yapıların yeniden hayata kazandırılarak tarihi doğal kültürel varlığımızın korunarak kullanımı sağlayacaktır. Eski binaların restorasyonu hızlandıracak ve oluşan mekanlara yeni işlevler yüklenebilecektir.

7 yıl önce meclis üyeliği listesinde yer aldığımda, Adana tarihinin en önemli bölgelerinden biri olmasına rağmen içler acısı durumda olan  Tepebağ Höyüğü’nün bir çekicilik unsuru olarak ulusal ve uluslar arası düzeyde pazarlanması gerektiği düşünmüştüm.

Tepebağ’daki tescilli evlerin restore edilmesi, teşvik edilerek konut, butik otel, sanat merkezi, restoran olarak yenileneceğini,

Bugüne kadar bir veya ikisi sağlıklaştırılmış sokakların sayısını arttıracaklarını ve gastronomi, alışveriş, eğlence, kültür-sanat-festival temalı olarak yeniden işlevlendireceklerini ifade  etmiştim.

Bu hedeflere ulaşmak için Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB): Tepebağ ve birçok tescilli yapı Seyhanımız’da olmasına rağmen tarihimize yeteri kadar sahiplenilmediği gerçeğinden yola çıkarak Belediye bünyesinde İmar Müdürlüğüne Bağlı olarak KUDEB’in  kurulacağını söylemiştim.

Geçtiğimiz yerel seçim döneminde Seyhan Belediyesi KUDEB’in kurarak bugüne kadar çok sayıda yapıları restore ederek şehrimize kazandırdı.

Gastronomi şehri ilan edilmesi ile Tepebağ daki yapılar işlevsel hale gelecek bu alandaki sokaklar canlanacak. Sadece Seyhan İlçesinde değil tüm ilçelerimize yayılacak.

On bin yıllık Adana’nın medeniyet birikimi hem gün yüzüne çıkacak hem de gelecek kuşaklara aktarılacak. Tarımı, doğal güzellikleri ve kültürel varlıklarını kullanarak yeni bir istihdam dalgası oluşturacak.

Şehrimiz buna çoktan hazır.  Portakal Çiçeği Karnavalı ve Kebap Şalgam(Rakı) Festivali ile hem yurtiçinden hem de yurtdışından binlerce kişiyi ağırlıyoruz.

Hatta sosyal medya da mutfağımızı tanıtmak için deneyimlerini paylaşmak için Gastronot sayfaları da bulunuyor. Gastronomi şehri unvanını alıp hazırlıklara başlanmalıdır.

UNESCO Gastronomi Şehri unvanı Adana‘nın üretim, pazarlama, istihdam ve fiziksel yapısını değiştirecektir. O yüzden büyükşehir belediyesi bu döneme hazırlık yapmalıdır. O hazırlıkta sektörlerin değişimi planlamalıdır. Kenttin il bütünün bu değişimi yönetebilmek için de 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı yapmalıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.