GEÇ OLMADAN! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:07

GEÇ OLMADAN!

GEÇ OLMADAN!
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:32

44 views

Covid-19 salgınının yol açtığı hasar her geçen gün katlanarak artıyor.

Dünya genelinde her gün binlerce insan can veriyor, yüzbinlerce insan da virüse yakalanıyor.

Virüs, sadece yaşamı da tehdit etmiyor.

Virüs bugün dünyada milyonlarca kişinin işsiz, bir o kadar insanın da açlıkla karşı karşıya kalmasına, işletme sahiplerinin iflas etmesine neden oldu.

Daha da kötüsü abu tehdidin yakın zamanda son bulması da pek olası görünmüyor.

Tıpkı bir doğa olayı olan depremle yaşamayı öğrenmek zorunda olduğumuz gibi, virüsle yaşamayı da öğrenmek zorundayız.

***

Virüsün vurmadığı, olumsuz etkilemediği herhalde bir tane bile sektör kalmadı.

Spor da bunlardan biri.

2022 yılına kadar yaklaşık yüzde 6 artışla 614 milyar dolara ulaşması beklenen spor sektörünün oluşturduğu pazar da virüsten payını fazlasıyla aldı.

Mevcut koşullarda bu oranda bir artışın olması, sektörün büyümesi bir yana; sektörün her geçen gün küçüldüğü ve daha da küçüleceği açıkça görülüyor.

***

Salgının başından itibaren dünya genelinde alınan zorunlu önlemler kapsamında Olimpiyat Oyunları, Dünya Şampiyonaları, NBA, Formula 1, Şampiyonlar Ligi gibi uluslararası spor organizasyonları ya iptal edildi ya da ileri bir tarihe ertelendi.

Türkiye’de de 80’den fazla spor organizasyonunu ertelendi bu süreçte.

Önemli oranda katma değer üreten spor organizasyonları, doğal olarak ülke ekonomileri için de önemli bir kalemi oluşturuyor.

İptal ve erteleme kararları sektöre ağır bir darbe vurdu.

Örneğin, sadece spor malzemeleri sanayisinde bile şirketlerin yarıya yakını yüzde 50 ile yüzde 90 arasında değişen bir ciro kaybı yaşadı.

***

Salgına bağlı olarak oluşan ekonomik daralma sadece işin endüstri kısmını değil, sportif alanını da olumsuz etkiledi.

Özellikle, gönüllülük esasına ve kolektif anlayışla ayakta durmaya çalışan amatör spor kulüpleri, kar amacı taşımayan, dernek statündeki spor kuruluşları, federasyonlar, profesyonel kulüpler, spor salonları, halı sahalar,  fitnes salonları, yüzme havuzları gibi kuruluşlar bu süreçte ağır darbe aldı.

Salgınla mücadele kapsamında faaliyetleri durdurulan bu işletmeler büyük bir gelir kaybına uğradı.

Yaşamını sporla idam ettiren, spor yaparak gelir elde eden ve çoğu da sosyal güvencesi olmayan amatör ve profesyonel sporcular, antrenörler, hakemler, spor muhabirleri, teknik çalışanlar ise gelirlerinin yanı sıra işlerini de kaybetti.

***

Covid-19 salgınıyla mücadele için bu önlemler alınmalıydı ancak, diğer bir çok sektörle birlikte spor sektöründe yaşanan bu çöküşün önüne geçecek önlemlerin de gerekliydi.

Sektörün içindeki binlerce insan bugün bırakın yoksulluğu, açlıkla karşı karşıya.

Tıpkı günübirlik işlerde çalışanlar, müzisyenler ve garsonlar, simitçiler, gazeteciler vs. gibi.

Salgının sektöre verdiği zarar, neden olduğu sorunlar, bu sorunların çözümleri için acil bir eylem planına, bu planı yaşama geçirmek için de bir destek fonuna ihtiyaç var.

Yoksa yarın çok geç olabilir!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.