Geleceği hedeflemeyen bugünü de kaybeder - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:23

Geleceği hedeflemeyen bugünü de kaybeder

Geleceği hedeflemeyen bugünü de kaybeder
Son Güncelleme :

10 Ekim 2021 - 20:43

59 views

SOSYAL DEMOKRASİNİN SANATA BAKIŞI

Bana göre; Sosyal Demokrasi sanatı sadece bir eğlence aracı olarak görmemeli… Bu yüzden ünlü bir sesin konserini veya önemli bir oyuncunun yer aldığı tiyatro oyununu getirip, halka açık sunum yapmalarını sağlamak sanatı geliştirmek anlamına gelmez.

Sanat bir sunumdan öte, o sunumu hazırlayan beyinlerin faaliyetidir. Eğer başta gençler olmak üzere insanlar sanatçının eserini oluştururken yürüttüğü beyin jimnastiğini hissederse, sadece sanatı üreten değil, bilimi, teknolojiyi, toplumsal yaşamı üreten bir düşünme alanı oluşturulur.

Bu düşünme alanını kullanan herkes potansiyel birer sosyal demokrattır. Bu düşünme alanını kullanan doktor daha iyi doktor, mühendis daha başarılı mühendis, öğretmen daha verimli öğretmen olur.

Diğer konularda ne düşünürse düşünsün, sosyal demokrasi düşünen insanların çoğalmasını hedeflemelidir. Onun sağcı veya solcu olmasını önemsemeden yapmalıdır bunu… Oyu da böyle çoğalır.

Öyleyse sosyal demokratlar bana göre sanat etkinliği diye yapılan

popülist konserler veya TV programlarından daha çok, yerel (amatör veya profesyonel) sanatçıları destekleyip, onların etrafındaki insanları kendi düşünme alanı içerisinde toplamasını önemsemeli ve bu düşünme alanında toplanan insanları çoğaltmaya çalışmalıdır. Yani sanat politikasını yerelden genele doğru yönetmelidir.

Popüler birine verdirdiğimiz bir konserin (veya benzer bir etkinliğin) asla yarınının olmadığını bilmeliyiz.

Halbuki sosyal demokrat politikalar bugünden çok yarını düşünerek hazırlanır. Sadece kendi dışındaki gurupların söylediklerini eleştirip bunun üzerinden politika yapmak ise; bırakın yarını bugünü de kaybettirir.

SOSYAL DEMOKRASİNİN KENT TURİZMİ POLİTİKASI

Bana göre sosyal demokratlar kenti turist gelsin diye hazırlamazlar. Kenti, kentliler huzur içinde yaşansın diye hazırlarlar. Çünkü bilirler ki turist mutlu kentlilerin yaşadığı yere gelir. Eğer bir yere kentli gitmiyorsa, turist de gitmez.

Zaten birincil amacı kentlinin mutluluğudur.

Bunun için kent içi trafik ve ulaşım, güvenlik, temizlik ve sağlık, kent dokusunun korunması, kültür ve sanat merkezlerinin oluşması, sanat etkinliklerinin düzenlenmesine destek gibi konuları toplumsal yarar içerecek şekilde düzenlenmesinden yanadır.

Kitlesel turizmden çok, kentli ile kültürel alışverişte bulunan butik turizmi teşvik eder. Turizmden asıl amacı para kazanmak değil, kültürel alışverişin doğuracağı karşılıklı etkileşimdir.

Köyden kente olan göçün planlı olması için çaba sarf eder …

En önemlisi uzun vadeli kent planlamalarını yaparak, bugünden çok yarını hazırlar.

Sosyal demokratlar geleceği hazırlayan kentsel projelerle tarihe kalmışlardır. Proje yapmadan gelişmeyi düşünen hiçbir şey sosyal demokrat olamaz.

Dolayısıyla turizm alanında da tüm bunları içeren uzun vadeli eylem planları yapmak sosyal demokratların temel düşüncesidir.

Sosyal demokrasinin amacı geleceği hazırlamaktır, yoksa bugünü de kaybeder.

SOSYAL DEMOKRASİNİN SAĞLIK SİSTEMİ POLİTİKASI

Bana göre sosyal demokrasi sağlık sisteminin hastaneler ve doktorlardan ibaret olduğunu düşünmez. Hatta sosyal demokratlara göre hastaneler sağlık sisteminin en son ayağıdır.

Sosyal demokratlar sağlık kavramını sadece insan ile özdeşleştirmeden, yaşam alanındaki tüm elemanlarla birlikte değerlendirir.

Bitkiler ve hayvanlar olmadan, yaşanılan mekanlar düzenlenmeden, bunlar ile insanlar arasındaki ilişkiyi hastalığın gelişmesine engelleyen bir hale sokmadan, sağlıklı bir yaşam kurulamayacağını bilir.

Bu nedenle tedavi edici kurumları ihmal etmeden, koruyucu hizmetlerin tedavi edici hizmetlerden önce geldiğini düşünür, buna uygun uzun süreli planlar yapar.

Koruyucu hizmetlerin; çöp toplama, sinekle mücadele, sağlıklı içme suyu gibi sadece fiziki korumadan meydana gelmediğini düşünür; düzenli kent planı, uygun trafik sistemi, ekonomik şartların yükseltilmesi gibi psikolojik korumaya etkili çalışmaların yapılmasını da önemser.

Sağlıklı bir toplumun en önemli güvencesinin eğitim olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu yolda yapılabilecek her şeye müdahil olur.

Sosyal demokratların hedefi gelecektir, geleceği hedeflemeyen bugünü de kaybeder.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.