Gıdaya erişim zorlaştı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:44

Gıdaya erişim zorlaştı

Gıdaya erişim zorlaştı
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:25

49 views

Gıda maddeleri ile ilgili uluslararası pazarda yeniden şekillenen kotaların, tarımın hayati önemini bir kez daha ortaya çıkardığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, “8 milyona yaklaşan dünya nüfusuyla birlikte sağlıklı ve güvenli gıdanın önemi arttı. Yaşanan pandemi süreciyle de, gıdaya erişim zorlaştı. Konuyla ilgili yaşanan kriz, tarımsal üretimin önemini açıkça ortaya koyuyor. Tarımda sürekliliğin olması için çiftçinin desteklenmesi, ekilebilir alanların da tam anlamıyla korumaya alınması gerek. Doğru tarım politikalarıyla, tarımın sekteye uğramaması için, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirler alınmalı” dedi.

“ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Tarım sektörünün, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Korkut, “Salgın bize ithal etmenin değil; üretmenin gerekliliğini gösterdi. Özellikle dünyanın en verimli topraklarından birisi olan Çukurova’da tarımın önemi çok büyük. Üretmekten başka yol yok. Devlet bu konuda çiftçinin yararını gözeterek, tarım planlamaları yapmalı. Birim alandan daha fazla verim alabilmek ve çiftçileri katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmek için adımlar atılmalı” diye konuştu.

“KURAKLIK KAPIDA”

Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle azalan yağışların, kuraklığa neden olabileceğini belirten Başkan Korkut, “Yaşam kaynağımız olan suyumuz hızla azalıyor ve biz su fakiri bir ülkeyiz. Her yıl su kaynaklarımızın yüzde 70’i tarımda kullanılıyor. Bu konuyla ilgili salma sulama yöntemlerinden acilen vazgeçilmeli. Damlama sulama yöntemine verilen hibe desteği arttırılarak, çiftçi teşvik edilmeli. Hatta Devlet Su İşleri’nin (DSİ) mevcut su kanalları da, suyun korunması için, yer altına alınarak daha sağlıklı hale getirilmeli. Su Kanunu çıkarılarak, suyun korunması için her türlü tedbir alınmalı çok önemli” diye vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TARIMA DESTEK

Yerel yönetimlerin de tarım sektörüne destek vermesi gerektiğinin altını çizen Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Korkut, “Adana Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma destek projeleri, kentimiz için çok önemli. Belediye bünyesinde, bizim de içerisinde olduğumuz Tarım Koordinasyon Kurulu olarak haftalık toplantılarla çiftçi için projeler üretiyoruz. Örneğin bir yılı aşkın süredir hizmet veren ‘Bereket Sistemi’ ile 35 bin üreticiye bilgilendirme mesajları göndererek, tarımsal faaliyetlerinde fayda sağlanıyor” dedi.

“KANUN VAR, UYGULAMA YOK”

Son dönemlerde hükümetin hazırladığı ‘ekonomik reform’ programlarında tarım ve çiftçinin göz ardı edildiğine değinen Başkan Feyzullah Korkmaz şunları söyledi: “5388 sayılı tarımı destekleme kanunu, çok kapsamlı ve yeterli olmasa da devleti çiftçiyi korumayla yükümlü hale getiriyor. Kanunda yer alan ‘Her yıl Gayri Safi Milli Hasıla’nın en az yüzde 1’i oranında tarım desteklenmeli’ ifadesi ısrarla görmezden geliniyor. Bu oran genellikle yüzde 0.4 ile 0.6 arasında gerçekleşiyor. Tarım arazilerinin imara açılmasıyla ilgili husus da böyle. Kanunlar var ama uygulanmıyor. Bir de son dönemde, tarım alanlarının imara açılmasını kolaylaştıracak bir kanun tasarısı gündeme getirildi. Tarıma elverişli alanların, kamu yararı gözetilerek imara açılmasını sağlayacak bir madde. Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak, bu kanun tasarısının sonuna kadar karşısındayız.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.