Gökyüzü Yolu(SKYWAY) - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 00:20

Gökyüzü Yolu(SKYWAY)

Geçen hafta şehrimizde arşivimden de kesitler alarak ulaşım ile ilgili makale yazmıştım. Günümüzde Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı hazırlayabilmesi için yapması gereken çalışmaları sıralamıştım. Ulaşım Ana

Gökyüzü Yolu(SKYWAY)
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 18:51

137 views

Geçen hafta  şehrimizde arşivimden de kesitler alarak ulaşım ile ilgili makale yazmıştım. Günümüzde Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı hazırlayabilmesi için yapması gereken çalışmaları sıralamıştım. Ulaşım Ana planı olmadan da hemşerilerimizin ulaşma erişme problemine çözüm üretebilir. Belediye bütçesini kemiren raylı sistemin alternatifi yaratılabilir.

Projelerini hazırlarken Hafif Raylı Sistem olarak başlayıp inşa ederken başka bir imalat yapıp sonrada metro olarak adlandırılan kesin kabulü yapılmamış milli servetimiz hergeçen gün kentte yük olmaya devam ediyor.

Randımanlı çalışmayan bu raylı sistem ile bütünleşecek “Gökyüzü Yolu(Skyway)” olarak adlandırılan sistemi şehrimizde uygulayabilir.

Adı üstünde yerle teması olmayan sadece durakları için alan gerektiren tüm dünyada alternatif olarak görülen sistemi uygulayabilir.

Güzergahları için kamulaştırma gerektirmeyen mevcut cadde ve bulvarının üzerini kullanabilen teknolojiye sahip olduğu için mevcut taşıma çözümlerinden çok daha ekonomiktir. Ayrıca enerji verimliliği, çevreye en az etkisi olan yolcu taşımacılığında yüksek düzeyde güvenliği bulunan sistemdir. İstemeden küçük bir hatırlatma şehrimizde faaliyet gösteren toplu taşım araçlarının dükkanlara girdiği kanala daldığı haberlerini görmüşüzdür. Bu kazaların önleneceği gibi araçların korna sesi ile oluşturduğu gürültü kirliğinden de kurtulacağız. Düşük kamulaştırma maliyeti ile de belediye bütçesine yükte oluşturmayacağından kısa sürede uygulama olanağı olacaktır.

Adana’nın nüfusu artmasa da toplu taşıma sorunu, taşıt yolu kalitesi, üniversite, hastane bölgeleri ile yeni gelişen ve mevcut konut alanlarını ve kent merkezini birbirine bağlamada günümüzde başarılı olmadığını biliyoruz.

Kentlerin ulaşım problemlerine çözüm için birçok ülkede 1990 yıllarda çalışmalar yapıldığı hatta skyway süreci ile ilgili Forbes dergisinde yayınlanmış makalelerden de görebiliyoruz.

Uluslararası yatırımlarda da karşılığı olan “Gökyüzü Yolu(Skyway)” uygulamasının ülkemizde öncelikle şehrimiz de uygulanmasını isterim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.