GÜNDOĞDU-MUN TOPLANTSINDA DÜNYA MESELELERİ KONUŞULDU - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:08

GÜNDOĞDU-MUN TOPLANTSINDA DÜNYA MESELELERİ KONUŞULDU

GÜNDOĞDU-MUN TOPLANTSINDA DÜNYA MESELELERİ KONUŞULDU
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2022 - 19:33

Adana Gündodu Koleji, Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardan olan MUN (Model United Nations) toplantısının 5’cisine ev sahipliği yaptı. ABD Adana Konsolosluğu Eğitim ve Kültür Ateşesi Erica Marrero, toplantıya onur konuğu olarak katıldı.

ÇEŞİTLİ İLLERDEN 220 ÖĞRENCİ KATILDI

AGK Öğrenci Meclisinin organizasyonu ile gerçekleşen Gündoğdu Model United Nations (G-MUN) toplantısında ülkemizin çeşitli illerinden gelen 220 katılımcı öğrenci, GMUN 2022’de kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak NATO, UNWOMEN, DISEC ,LOTR ve KOVAN gibi özel komitelerde görev aldılar.

BİRBİÇER: KUSURSUZ BİR KONFERANS OLDU

AGK Öğrenci Meclisi Başkanı Adil Birbiçer, “Sayın Ateşe Erica Marrero, sayın öğretmenlerim ve sevgili delege arkadaşlarım, akademik ve organizasyon ekibinin Genel Direktörü olarak, 3 aylık bir hazırlık sürecinin sonunda ben ve arkadaşlarım sizlerin huzurundayız. GMUN 2022’nin genel koordinatörü ve öğretmenimiz Burhan Börü, Gündoğdu Model Birleşmiş Milletler fikriyle bizimle bir araya geldiğinde çok heyecanlandık, biraz da endişelendik ama hemen çalışmalara başladık ve bu kusursuz ekibi bir araya getirdik. Tek istediğimiz hayatınızın en iyi konferansını yaşamanızı sağlamaktı, bunu da bu salondaki heyecandan görebiliyorum. Yolculuğumuzda bize yardımcı olan herkese minnettarım” dedi.

MARRERO: HERZAMAN ÖĞRENMEYE DEVAM EDİN

ABD Adana Konsolosluğu Eğitim ve Kültür Ataşesi Erica Marrero, Gündoğdu MUN açılış töreninde konuşma yaptı. Marrero, katılımcılara her zaman öğrenmeye devam etmelerini ve küresel sorunlara çözüm bulmaya her zaman istekli olmalarını önerdi. Türkiye’nin gelecekteki liderlerine performansları için tebrikler!

MEMNUNİYETLERİNİ İFADE ETTİLER

Edirne Safir Okulları ve Malatya Boğaziçi Koleji’nin de katılımcı olarak yer aldığı konferansa Adana içinden de pek çok okuldan öğrenciler yer aldı. GMUN 2022’nin bitiminde konferansa katılan tüm öğrenciler ve öğretmenler memnuniyetlerini ifade ettiler.

BURHAN BÖRÜ: ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ

GMUN 2022 (Gundogdu Model United Nations) Koordinatörü ve Adana Gündoğdu Koleji Eğitim Yöneticisi Burhan Börü, “AGK Meclis öğrencilerimizle birlikte 3 aylık hazırlık süreci sonrasında GMUN 2022’yi gerçekleştirdik. Bu konferanslar sayesinde öğrencilerimizin İngilizce dil yeteneği ve özgüvenlerinin geliştiğini, araştırma, yazma, tartışma, topluluk önünde konuşma, fikirlerini ifade etme gibi çok önemli kazanımlar elde ettiğini gördük katılımcı tüm öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ederiz” diye konuştu.

DR. GÖKHAN GÜNDOĞDU: HERKESİN EMEĞİNE SAĞLIK

Gündoğdu Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu ise, MUN toplantılarının 5’cisini yaptıklarını ve bu konuda oldukça tecrübelendiklerini ifade edip, “Öncelikle çok önemli, büyük ve geniş katılımlı böylesine prestijli bir konferansı düzenleyen öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca Adana içinden ve dışından katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize de bu önemli organizasyonda bizlerle oldukları İçin minnettarlığımı sunuyorum herkesin emeğine sağlık” ifadelerini kullandı.

G-MUN’DA ELE ALINAN KONULAR VE AÇILIMLARI

NATO
Bağımsız üye devletlerinin herhangi bir dış tarafın saldırısına karşılık olarak karşılıklı savunmayı kabul ettiği ve bir toplu güvenlik sistemi oluşturduğu durumlar tartışıldı ve çözüm önerileri sunuldu.

UNWOMEN
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi ile ilgili konular tartışıldı. Bu komitenin önem verdiği konuların başında dünya çapında cinsiyet eşitliğini tesis etmek gelmektedir.

DISEC
Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, uluslararası toplumu etkileyen silahsızlanma, küresel zorluklar ve barışa yönelik tehditlerle ilgilendi ve uluslararası güvenlik rejimindeki zorluklara çözümler aradı.

LOTR
İyilerin, kötülerin, hobbitlerin, büyücülerin, orkların ve elflerin dünyasına hoş geldiniz!!! Bilbo Baggins’in değerli yüzüğü bulması ile başlayan macerada, kötü yaratıklardan kaçarken kimin dost kimin düşman olduğunu belirlemek için çok dikkatli olmalısınız!. Bu özel komitemizde büyülü dünyayı tehdit eden bu yüzüğü yok etme yolunda yerinizi alın, yoksa Sauron’un sizi de yok etmek istediği gerçeğinden kaçamayabilirsiniz.

KOVAN
Tek Türkçe komitemiz olan KOVAN’da delegeler, mensubu olduklarında kovanlarında, gelecekte yaşanacak cadı savaşlarında, öncü olarak yer aldılar, Bu fütüristik fantastik komitemizde her kovanın kendine ait bir Gölgeler Kitabı veya Grimoire’ ı vardır. Bu kitap kuralları, evrensel yasaları, Cadılığın yasalarını, kovan liderinin nasıl seçildiğini, üyeler arasındaki anlaşmazlıkların çözüm yollarını, kovandaki hiyerarşi sistemini ve inisiyasyon derecelendirmelerini içerir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.