Güneşten gelen - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:48

Güneşten gelen

Dünyayı güzellik kurtaracak… Ve o güzelliği, dünyada cenneti vadedenler değil; cehennemin ateşinde demiri dövenler getirecek

Güneşten gelen
Son Güncelleme :

06 Haziran 2021 - 18:13

52 views

Dünyayı güzellik kurtaracak… Ve o güzelliği, dünyada cenneti vadedenler değil; cehennemin ateşinde demiri dövenler getirecek! Madeni yerin yedi kat altından güneşe kavuşturanlar, tarlada elini nasırlayanlar getirecek. Teni emekten yanık, yükü kendinden ağır işçiler getirecek güzeli ve güzelliği.

Alnının terinden yeşerecek kıraç toprak. Emekle büyüyecek değerli ve kutsal olan ne varsa. Kamburu çıkan, derisini güneşin sıyırdığı o kavruk ve yüzünde bir çift elmasın, kemik çukurlarından fırladığı bazen genç, bazen ihtiyar, kimi kadın, kimi adam… Ve öylesine güçlü, öylesine güçlü ki göğüs kafeslerinde bir kuş gibi çırpınan… İşte o dövülen demirler, arşınlanan yollar kadar!

O yolun sarhoşluğu, o aşkın ateşidir, bize her seferinde kim olduğumuzu hatırlatan. Çokça yüksekten kendini bırakmış ama hiçbir zaman yüksekten bakmayı aklına getirmemiş, namerde başı dik, sesi gür yüreklerdir direnme gücümüz…

Ve bu inançla yürürüz karanlığın ardından doğacak güne. Çünkü kim bilir ne güzeldir; bedeli böyle zifiri olanın ertesinde gelecek gün.

*****

Hasan Hüseyin şiiriyle ele veriyor ya işte, acıya kafa tutma biçimini:

“Seninle gelecek çare yok

seninle bu tatlılık, ey büyük acı

gök incir nasıl ballanırsa acılardan,

acı koruk nasıl bulursa balların en sarhoşunu

o işte o!

Gel benim darmadağın direncim

Gel ve bitir şu işi”

******

Dünyayı güzellik kurtaracak… Ve yeryüzünün en güzeli elbette ilelebet emek olacak. Elini emeğe, gönlünü sazın teline emanet edenlerle gelecek kurtuluş.

Ve dağların esintisi, gelmiştir bir kere şehrin üstünde uçan bir garip serçeye. Yüreği, yaradanın hazasından; güneşten yanadır artık serçenin kanadı da. Batarken bile serinlik bahşeden ve yine güneşten gelendir aydınlığımız. Yaşamın renginde, suyun çağıltısında, ayın ışığındadır doğudan yükselip bir kuşun kanadına takılan.

Ve şimdi memleketimin sıcağında, güneşin kızılını içebilmek seninle. Toprağın koynuna uzanabilmek boylu boyunca; koca bir gezegeni göğsüne sığdıracakmışçasına. İçebilmek seninle kızıl bir gezegeni. Yağmur sonrası, gözlerimin olmayan yaprak yeşilini dinleyebilmek senden.

Ve dünyayı güzellik kurtaracak. Sende bütün güzellikler. Gecesi yıldız söktürenim. Güneşin hiç solmasın gönlünde.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.