Hayatımız Pahasına 3 - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:35

Hayatımız Pahasına 3

İlişkiler hayatta kalmamıza, gelişmemize hizmet eder. Burada en önemli şey, ilişkide olduğumuz kişi ve gruplar bize isteklerimiz ve arzularımızın ötesinde görev ve sorumluluk yükler. Bu yüzden ilişkilerde destekleyen

Hayatımız Pahasına 3
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:08

110 views

İlişkiler hayatta kalmamıza, gelişmemize hizmet eder. Burada en önemli şey, ilişkide olduğumuz kişi ve gruplar bize isteklerimiz ve arzularımızın ötesinde görev ve sorumluluk yükler. Bu yüzden ilişkilerde destekleyen ve isteyen, sürükleyen ve yöneten, mutlu eden ve sınırlayan düzenler ve güçler hüküm sürer. Biz istesek de istemesek de içgüdüsel olarak korkularımız, yaşadığımız acılar, deneyimler, ihtiyaç, özlem nedeniyle ilişkilere teslim oluruz.

İlişkilerimizi ilk olarak köken ailemizde deneyimleriz, yani küçük bir grubun içinde dünyaya geliriz ve böylece ilişkilerimiz belirlenmiş olur. Ardından diğer sistemler gelir ve sonunda evrensel olana ulaşılır. Bu sistemlerin her birinde farklı düzenler vardır. Ebeveyn ve çocuklar arasındaki ilişkinin başarılı olması için bize sunulan şartlar “bağlılık-aidiyet alma ve verme arasındaki denge ve düzen”dir.

Bağlılık-Aidiyet

Her kişi; iyi, kötü, güzel, çirkin olmaksızın doğduğu sisteme bağlı ve aittir. Çocuk köken ailesine ait olduğunu bilir. Bu bilgi aidiyet, bağlılık, sevgidir. Buna “ilk sevgi” veya “primer sevgi” diyorum. Ve bu bağlılık; çocuğun hayatını ve mutluluğunu, bu uğurda feda edebileceği kadar derindir. İyi yapılanmamış primer sevgi “kör sevgiye” dönüşebilir.

Verme ve Alma Arasındaki Denge

Yaşayan bütün sistemlerde sürekli bir denge vardır. Bu bir doğa kanunu gibidir.

Alma ve verme arasındaki denge, sadece sosyal sistemlerde var olan bir uygulamadır.

Verme ve alma arasındaki denge ihtiyacı alışverişi mümkün kılar. Bu sanki bir değiş tokuş oyunu gibidir. Dengeye ulaşıldığında ise ilişki bitebilir. Örneğin, insan aldığının tam olarak aynısını geri verirse ilişki bitebilir veya yeni bir verme-alma ile tekrar başlatılıp sürdürülebilir.

Düzen

Sistem önce gelenin önceliği üzerine kuruludur. Ve çok daha büyük kişisel vicdanın ötesinde bir düzen vardır.

SAĞLIKLI VE KEYİFLİ BİR HAFTA OLSUN

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.