Hayvancılık hızla azalıyor! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:22

Hayvancılık hızla azalıyor!

Hayvancılık hızla azalıyor!
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2022 - 12:45

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, yanlış tarım politikaları nedeniyle kırsalda hayvancılık yapan insanların yerini yurdunu terk ettiğini, kırsalın boşalmasının et, süt ve süt ürünleri gibi temel gıda maddelerinden uzaklaşılması anlamı taşıyacağını söyledi. Türk insanının bu gidişle et, süt ve süt ürünlerini tüketemeyecek duruma geleceğinden endişe duyduğunu kaydeden Girmen, toplum beslenmesinin ve sağlığının bu nedenle ciddi bir yara alacağını kaydetti.

Türk hayvancılığının gerilemesinin en büyük sebeplerinden birinin sorgusuz sualsiz ithalat olduğuna dikkat çeken Girmen, “Ülkemiz 2010 yılından bu yana her yıl aralıksız et ve hayvan ithalatı yapıyor. Bu ithalatın önünü buzağı ölümlerinin önüne geçebilirsek ithalatın da önüne geçeriz. Et fiyatları da gerileyebilir. Kendi tüketiminizi kendiniz yapmak zorundasınız. Türkiye, bunu yapabilecek bir ülkedir” diye konuştu.

Girmen, “Döviz kuru, artan yem fiyatları, süt ineklerinin kesilmesine neden oldu. Özellikle büyükbaş hayvan sayısında ciddi düşüşler yaşandı. Her yıl yaklaşık 500 bin buzağı kaybımız var. Çok ciddi bir rakam. Bu rakamlar Bakanlığın çalışmasından alınmıştır. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Hayvancılıkta yeni bir yapılanma lazım” dedi.

“KENDİ KENDİNE YETEMEYEN ÜLKE OLDUK”

Tarımın işleyişinin farklı olduğuna işaret eden Girmen, “Tarımı diğer tüm sektörlerin dışında tutmak gerekir. Tarımı, sanayi ya da ticari işletme gibi göremezsiniz. Tarım sektörünün zaman kaybına tahammülü, telafisi yoktur. Türkiye, yaklaşık 85 milyon nüfusuyla çok ciddi bir nüfus yapısıyla tüketim toplumu. Kendi tüketimini kendi imkan ve kabiliyetiyle üretme imkanı varken şimdilerde kendi kendimize yetemiyoruz. Türkiye, kendi kendine yeten bir ülke olarak efsaneydi. Tüketim toplumunun değişen alışkanlıkları, farklı ihtiyaçlar bizi bu gruptan çıkarmış durumda. Ne acı ki geldiğimiz şu noktada kendi temel gıda maddemiz ekmeği dahi üretecek ana hammaddeyi dışardan temin etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

“TARLA HACZEDİLİP SATILIYORSA PROBLEM VAR DEMEKTİR”

Buğdayın büyük çapta Rusya ve Ukrayna’dan karşılandığını söyleyen Süleyman Girmen, şöyle konuştu:

“Çok trajik bir olay. Yetkililer zaman zaman farklı açıklamalar yapıyor. Sayın Bakan ithalatın yapılması gerektiğini söyledi. Buğday üretimimiz kısıtlı şekilde yapılmaktadır. Ancak ekmek üretiminde kullanılacak buğdayın ithal edilmesi bizim için son derece utanılacak bir durumdur. Türkiye’de Devlet Planlama Teşkilatı vardı. Maalesef kapatıldı. DPT, ülke nüfusunu, tüketim miktarını, neye ihtiyacımız olacağını dahi planlardı. DPT’nin ne kadar önemli olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Ülke nüfusu ciddi olarak artıyor. Ancak Tüketim bununla birlikte artıyor. Elimizde ne kadar buğdaya, ne kadar farklı ürünlere ihtiyacımız olduğunu ortaya koyabilecek bir teşkilatımız yok. Tarım Bakanlığı’nın bir çok birimi bu görevi üstlenmeye çalışıyor ancak yeterli olmuyor. Bu planlamanın, özellikle tarımsal anlamda bu planlamanın süratle hayata geçirilmesi lazım.  Tüm dünya ülkelerinde tarımda teşvik uygulanır. Bunun sebebi de tarımın gıda yönünden taşıdığı önemden kaynaklanır. Ancak son bir yıldır tarımsal ürünlerin üretim girdi maliyetlerine gelen aşırı artışlar içinden çıkılmaz hale geldi. Bir üründe yüzde 500’ü geçen artışlar var. Üreticinin çok yoğun kullandığı ürünlerde zamlar var. Devletin ciddi biçimde planlama yapması lazım.  Üretici üretemiyor, tüketici pahalı alıyor ya da alamıyor. Siyasetin genelinde olduğu gibi tarımda da bir kaos var. Bizim bir üretim planlamasına ihtiyacımız var. Yeni ve farklı bir destekleme modeline ihtiyacımız var. Nasıl bu hale geldiğimizin irdelenmesi lazım. Liyakatsiz yöneticiler tarafından yönetilmeye çalışılması, planlama yapılmaması sonucu tarımın neoliberal politikalarla ele geçirilmeye çalışılması bizi bu duruma getirdi. Ekonomi temelli politikalarla tarımı yönetemezsiniz. Bir ülkede tarlalar bankalar tarafından haczedilip satılıyorsa yönetimle ilgili bir problem var demektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.