Hayvanların ‘deney’ dramı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:02

Hayvanların ‘deney’ dramı

Hayvanların ‘deney’ dramı
Son Güncelleme :

03 Nisan 2022 - 19:11

11 views

Dünyada, çok eski zamanlardan bu yana tartışılan ve bir türlü sonlandırılamayan ‘hayvanların deneylerde kullanımı’ içinde bulunduğumuz dönem içerisinde de toplumlarda bir sorun ve çatışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde üniversiteler bünyesinde kurulan ve hızla yaygınlaşan Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezleri, hayvan hakları konusunun yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Bu merkezlerde, hayvan haklarını korumak amaçlanarak; profesyonel kişilerce deney hayvan üretimi, kullanımı ve tedariğinin yapılacağı duyurulsa da, hayvanların deneylerde kullanımı hala tartışmaların göbeğinde. Ancak hayvanların deneylerde kullanılması yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelinde uygulanmaya devam ediyor ve her yıl etik ve kural dışı milyonlarca deney hayvanı işkencelere maruz kalıyor.

Türkiye’de 2004 yılından itibaren Çevre ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı bünyesinde konuyla ilgili mevzuat düzenlemelerine başlandı. Avrupa Birliği’ne uyum yasaları kapsamında birtakım değişiklikler yapılarak, etik kurullar ve bu çerçevede hayvan deneylerinin nasıl yapılması gerektiği yasalara bağlandı.

Günümüzde Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nda (HADMEK) çatısı altında hayvan deneylerinin çerçevesi belirlenirken,  Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) ile Deneye Hayır Derneği de sivil toplum kuruluşlarının başında geliyor ve etkili bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. 

 ‘RALPH’ FARKINDALIK YARATTI

Geçtiğimiz yıl gösterime giren ve kozmetik sektörü için kullanılan denek hayvanı Ralph’ın yaşadığı işkenceleri konu olan ‘Save Ralph’ (Ralph’i kurtar) adlı kısa filmi de kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Türkiye’de 2019 yılında direkt olarak hayvan deneylerine karşı kurulmuş ilk ve tek toplumsal örgüt olan Deneye Hayır Derneği Başkanı Yağmur Özgür Güven, Save Ralph kısa filminin hayvan deneyleri konusunu tartışmaya açtığı için büyük bir farkındalık yarattığını ancak kozmetik sektörünün hayvan deneylerinde buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söylemişti. Türkiye’de kozmetik sektöründe hayvan deneyi yapılmasının yasak olduğunu hatırlatan Güven, “Şu anda mevzuata göre deney laboratuvarları, çalışmaları için belediye barınaklarından ve sokaklardan hayvan alabiliyor. Biz ise ‘Deneysiz Belediye’ isimli bir proje hazırladık. Belediyelerden laboratuvarlara deney hayvanı verilmemesine yönelik çağrıda bulunduk. Bütün bu girişimlere rağmen şu anda yasal olarak deneylerde hayvan kullanılmasını engelleyemiyoruz ancak hiç olmazsa belediyelerin bu konuda duyarlı olmalarına ve kendi elleriyle deneylere hayvan göndermelerinin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Kurulduğu günden bu yana derneğin hayvan hakları ile ilgili önemli çalışmaları oldu. Canlı hayvanlara işkence yaparak ölümüne sebep olmak istemeyen öğrencilere alternatif malzemeler bularak bu eğitimin alınabilmesi için çalışmalar yürütüldü. Çok sayıda üniversiteye gönderilen bu kapsamlı proje ile öğrencilere hayvansız eğitim hakkı tanınması talep edildi.

Türkiye’de konuyla ilgili yönetmelikte hayvanların öldürülmesi söz konusu edilmezken, uygulamada birçok hayvanın hayatına son verildiği biliniyor. Deneye Hayır Derneği, bununla ilgili de Latte adında bir proje geliştirdi. Laboratuvarlarda daha çok kemirgen hayvanların kullanıldığını Belirten Dernek Başkanı Özgür Güven, “Deney için üretilen ancak deneylerde kullanılmayan hayvanlar direkt öldürülüyor. Biz artık deneylerde kullanılmayacak hayvanları aile yanına vermek istiyoruz. Bununla ilgili 120 yerel etik kurula başvuruda bulunduk” diye konuştu. Evde bakımı ile ilgili endişe duyulan fare, sıçan, tavşan gibi hayvanlara ev bulunması ile ilgili de dernek sorumluluk üstlendi.

BEYİNLERİNE ÇİP TAKILAN MAYMUNLAR ÖLDÜ

Deney hayvanlarına karşı en sert tepkilerden birisi de dünya zengini Elon Musk’a geldi. Gazetemizin köşe yazarlarından Dr. Haluk Uygur’un da geçtiğimiz ay kaleme aldığı, beynine çip takılan 23 maymundan 15’inin ölümü, yeni tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu. Bu konuyu detaylarıyla araştırıp, açıklama yapan Sorumlu Tıp İçin Doktorlar Komitesi (PCRM), ABD Hayvan Refahı Yasası’nın ihlal edildiğini belirterek deneyle ilgili bir soruşturma başlatılması için Tarım Bakanlığı’na bir şikayet taslağı da sundu. Şikayet yanıtsız kalırken, California Davis Üniversitesi sözcüsü New York Post’a, üniversitenin Kurumsal Hayvan Bakım ve Kullanım Komitesinin projeyi kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiğini ve onayladığını söyledi. Herkesin merak ettiği ve ısrarla yinelediği “Peki maymunlar neden öldü” sorusu yetkililer tarafından cevapsız bırakıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.