Her şey İmamoğlu için… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:56

Her şey İmamoğlu için…

Son Güncelleme :

23 Ocak 2022 - 18:16

26 views
Her şey İmamoğlu için…

İmamoğlu Belediye Başkanı Kasım Karaköse, İmamoğlu halkına hizmet etmek için aralıksız çalışıyor. Fazladan bir insana daha dokunabilme gayretiyle çalıştıklarını söyleyen Karaköse, “Bir vatandaşımızın sorununu çözemediğim, elimden bir şey gelmediği zaman, uykularım kaçıyor. Onların derdiyle dertleniyor, sorunlarını benim sorunum olarak görüyorum” dedi. 
CHP’den seçilmiş belediye başkanı olarak, kırsalda görev yapmakla ilgili neler söylersiniz?
İmamoğlu’nda siyaset yapmak çok zor değil çünkü orada keskin bir ideolojik yapıdan çok, ilçenin çıkarı için dayanışma var. Yüzde 80’i sağ görüşe sahip bir ilçeden CHP’den belediye başkanı olabilmemin sebebi de budur. Halkımız bizi sahiplendi. CHP kendisini anlatabildiğinde kırsaldan da destek görüyor. İmamoğlu partiden çok samimi bulduğu insanı destekledi. Bizler de parti gözetmeksizin hizmet ediyoruz. Çünkü biz bu halkın evladıyız. Bu halk emeği görmezden gelmez. Çalışırsanız, karşılığını verir. Bu yüzden mücadele bırakılmalı.


Göreve geldikten sonra İmamoğlu için neler yaptınız? 
Derdimiz hep ilçeye hizmet etmek oldu. İmamoğlu’nun eksiklerini tespit ederek kolları sıvadık. İyi günde de kötü günde de ilçe halkının yanında olmak istedik. İlçede bir tane düğün salonu vardı. Biz belediye bünyesinde bir salon inşa ettik. Burada hiçbir ücret ödemeden düğün organizasyonu yapabiliyorlar. Çünkü evlenmek için de düğün çok büyük bir külfet. Çok şükür halkımıza bu konuda salonumuzu açtık. Organizasyon için orkestra da dahil her şeyi ücretsiz olarak belediyemiz sağlıyor. Böylece söz verdiğimiz gibi iyi günde de halkımızın yanında oluyoruz. Bunun dışında kötü günde de İmamoğlu halkını yalnız bırakmamak için Aş Evi kurduk. Göreve geldikten 3 ay sonra düğün salonu ile birlikte açtığımız Aş Evi, cenazesi olan vatandaşlarımıza yemek gönderimi sağlıyoruz. Vefat eden yakınının acısına yanarken, bu tür şeyleri düşünmesinler diye belediye olarak tüm organizasyonu yapıyoruz. Vatandaşımız cenazesini defnedip, evine dönene kadar belediyemiz, yemek de dahil tüm cenaze organizasyonunu hazırlıyor. 
“GENÇLER BİZE EMANET”
Adana’nın ilk belediye öğrenci yurdunu siz açtınız.Evet ama bu hizmeti, ilk olma kaygısıyla yapmadık. Hatta ilk olacağımızdan da haberimiz yoktu. Gençler beni çok sever; ben de onları. Geleceğimizin yegâne emanetçisi onlar. Gençlere sahip çıkmak boynumuzun borcu. Bizler de göreve geldiğimiz ilk andan itibaren gençler için projeler üretmenin derdine düştük. İmamoğlu’na yurdun dört köşesinden okumaya gelen öğrencilerimiz mağdur olmasın diye Kız Öğrenci Yurdu açtık. 2019 yılında açtığımız bu yurt aynı zamanda Adana’nın ilk belediye öğrenci yurduymuş. Okula 50 metre olan yurdumuzda bir aile ortamı yarattık. Ben de ara sıra eşimle birlikte gençlerimizin yanına gidip onlarla yemek yiyip, sohbet ediyoruz. İmamoğlu’nda yaşam süren gençlerimizin de bir derdine deva olduk böylece. Aylık 600 TL ödeyerek, yurdumuzda kalan öğrencilerimizin güvenlik, temizlik, yemek gibi ihtiyaçlarının tamamı belediyemizce karşılanıyor. Gençlerimiz bize emanet. Kendi çocuklarım gibi kontrol ediyorum. Çocuklarımıza sahip çıkmak bizim görevimiz. Anne-babaların da gönlü rahat. İMAMOĞLU SPORDA TARİH YAZIYOR
Elde ettiği başarılarla gündeme gelen İmamoğlu Spor Kulübü’yle de gençlerin gönlüne taht kurdunuz.Yine çocuklarımız ve gençlerimiz için İmamoğlu Belediyesi Spor Kulübü’nü kurduk. Burada alanında uzman antrenörlerimizle birlikte özellikle futbol ve voleybolda “Bu kulübü nasıl başarılı kılarız?” diye düşündük. Şimdi U16, U18 takımlarımız liglerde başarılar elde ediyor. Kadın Voleybol Takımımız da oldukça başarılı. Bunlar İmamoğlu tarihinde bir ilk. Futbol takımımız da yine İmamoğlu tarihinde ilk kez Süper amatör Lig’de mücadele ediyor ve şu anda lider. Yine kulüp bünyesinde yaz futbol okulları açıyoruz. Takımlarımızı tüm ilçe halkı destekliyor. Sporun böyle bir güzelliği de var. Her kesimden insanı bir araya getirip, kenetleyebiliyor. 
“İMAMOĞLU HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK”
Meclis üyeleri ile uyumunuz nasıl?
İmamoğlu’nda siyaset, vatandaşın ve ilçenin çıkarlarından sonra gelir. Bu nedenle hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, bizim meclis üyelerimiz ilçe yararına bir şey yapılacağı takdirde birlik olur. Ben bu hassasiyetle görev yapan tüm meclis üyesi arkadaşlarımı canı gönülden kutluyor ve onlara teşekkür ediyorum. Bu birlik, bizim daha güzel işler yapmamızı sağlıyor. Ancak bu birliğin önemli bir parçası olan meclis üyelerimizin bir mağduriyeti vardı. Belediyemizin meclis toplantı salonu yoktu. Başkanın odasında yapılıyordu toplantılar. Belediye başkanı makamında oturuyordu, meclis üyeleri de odanın farklı yerlerinde. Oldukça önemli bir görev yapan meclis üyelerimiz için bu çok hoş bir durum değildi. Biz belediye binamızın yanına güzel, nezih bir salon yaptık. Böylece meclis üyelerimiz hak ettiği şekilde, görevlerini icra ediyor. Bu hizmetlerin hiçbiri benim şahsımla alakalı değil. Belediye benim mülküm değil. Biz, görevimiz bittikten sonra da İmamoğlu’na kalıcı bir şeyler bırakma derdindeyiz. İmamoğlu insanıyla, doğasıyla çok değerli. Bu ilçe her şeyin en iyisini hak ediyor.
BİR DOĞA HARİKASI: KAZAN GÖLÜ ŞELALESİ
İmamoğlu’ndaki sosyal yaşama katkı sunan hizmetlerinizden birisi de piknik alanı. Bahseder misiniz?
Onca doğal güzelliğe sahip ilçemizde, vatandaşların nefes alabileceği, misafirlerini götürüp gezdirebileceği bir yer pek yoktu. Hayata geçirdiğimiz ve ilçenin çehresini güzelleştiren Kazan Gölü Şelalesi Piknik Alanı, şimdi binlerce insanı ağırlıyor. Böylesine güzel kaynak suyunun aktığı şelale, bugüne kadar çalılarla çevrili bir haldeydi. İlçe halkı bile bu güzellikten bihaberdi. Kazan Gölü Şelalesi’ni ziyaret etmeleri için herkesi ilçemize davet ediyorum. 
“BELEDİYEYİ BORÇSUZ ALSAYDIK…”
Belediye araç ve ekipmanlarını da yenilediniz.
Evet. Üstelik bunu bir lira kredi çekmeden ve hiçbir destek almadan belediyemizin bütçesiyle yaptık. amyon, kepçe, cenaze aracı ve yemek dağıtım aracı olmak üzere toplamda 11 araç aldık. Hiçbiri kiralık değil. Tamamını borç yapmadan belediyemize kazandırdık. Gerçekleştirdiğimiz projelerle birlikte, belediyemizin personel sayısı da iki katına çıktı. Düğün salonu, aş evi, öğrenci yurdu, spor tesisleri ve diğer saydığım hizmetler sayesinde daha çok insanımıza istihdam sağlanmış oldu. 
Hiç borcu yok mu belediyenin?
Biz göreve geldiğimizde İmamoğlu Belediyesi’ne ait 22 milyon borç vardı. 9 milyonu yapılandırılmış sigorta prim borcu. Her ay bu borcun taksitleri belediyemizin bütçesinden kesiliyor. Hala geçmişte yapılan borçları ödüyoruz. Zaten o borçlar olmasaydı, bu gerçekleştirdiğimiz projelerin iki katını yapardık. Çünkü doğru kullanıldığında kaynaklarımız ihtiyacı karşılar seviyede. Yeter ki iyi niyetle çalışılsın. Benim alnım ak. İmamoğlu Belediyesi’nin bir lirasını şahsıma kullanmadım. Ne bir faturamı ödemişliğim var ne de belediyenin parasıyla bir bardak çay içmişliğim.  Belediyenin parasını yemem, yedirmem; Allah da yedirmesin!
İmamoğlu’ndaki kamu yatırımı olan sulama projesi ne aşamada?
Devlet herkesin devleti. Biz bugüne kadar bir ayrım yapıldığını görmedik. Şu anda mesela bir sulama projesi var. Bu proje şu anda da devam ediyor. 7 mahallemize su verilmeye başlandı. Umarım yakın zamanda projenin tamamı biter. Ancak bu konuyla ilgili bir sıkıntımız var. Kanallara 6’ncı ayda su veriliyor. Su durum çiftçinin birinci mahsulünde sorun yaşamasına neden olabiliyor. Bu nedenle kanallara suyun yaklaşık 1.-1.5 ay önce verilmesi gerekiyor. Vatandaşın bu sorunu çözülürse çok mutlu olacağız. Bizim için oldukça önemli bir konu. 
YERALTINDA BİR HAZİNE
İlçede bir yeraltı şehri bulundu. Bununla ilgili çalışmalar var mı?O bölgede 2.5 kilometrelik 2 bin-3 bin yıllık tarihi bir taş yolun sonunda bir yeraltı şehri bulundu. İç Anadolu’daki yeraltı şehirlerinden çok büyük bir yer. Orada yıkık köprü gibi çeşitli tarihi kalıntılar var. Bu yeraltı şehri ile ilgili çalışma başlatılması için Adana Valimiz Sayın Süleyman Elban’la görüştük. Sağ olsun o da Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’yle görüşüp, bölgede araştırma yapılması için bir ekip gönderdi. Bu yeraltı şehrinin Anavarza’dan sonra bölgedeki en değerli alan olduğu söylendi. Bu bölgenin turizme açılması bizim için çok önemli. Pandemi nedeniyle çalışmalar biraz aksadı. Takipçisiyiz. 
Oto Galericiler Sitesi ile ilgili bir proje gündeme geldi. 
İmamoğlu, özellikle ikinci el araç alım satımında oldukça etkin bir ilçe. Biz de hem bu sektörde olan vatandaşlarımız hem de araç alımı yapacak olan insanımız için Oto Galericiler Sitesi kurmak istedik. Böylelikle merkezde, konuyla ilgili yaşanan karmaşanın da önüne geçilmiş olacak. Proje hazır. İlçeyi rahatlatacak, nezih bir proje. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçtiği takdirde yapımı için hemen harekete geçeceğiz.  
“DERDİMİZ MEMLEKET”
İmamoğlu’nun geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz?
Öncelikle beni başkanlığa getiren halkımıza mahcup olmadan ilçeyi ileriye taşıyacak hizmetler yapmaya gayret ettim. Bu kalıcı projelerin İmamoğlu’na değer kattığına inanıyorum.  Ve diliyorum ki bu ilçede yaşayan insanlar mutlu, huzurlu olsun. İmamoğlu önü açık, gelecek vadeden bir ilçe. Hak ettiği yer geldiği zaman bambaşka bir çehreye kavuşacak. Gelişime açık ve biz de potansiyelinin ortaya çıkması için her zaman elimizden geleni yapacağız.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.