Hukuk ve siyaset üzerine… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

1 Temmuz 2022 - 16:20

Hukuk ve siyaset üzerine…

Hukuk ve siyaset üzerine…
Son Güncelleme :

06 Eylül 2021 - 19:52

54 views

Türkiye’deki hukuk sisteminin sorunlarını farklı açılardan ele alarak, değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Geçmiş Dönem Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Güven Özdemir, hukuk alanına da, tıp alanındaki gibi yeterlilik ve uzmanlık kriterleri getirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bir hakim her davaya bakamazken, bir avukat uzmanlık gibi bir ayrım söz konusu olmadığı için, her davaya bakabiliyor. Bu durum yargılama, iddia ve savunma makamı üzerinde yapılanan hukukun, savunma ayağını çürütür” dedi.

Hukuk Fakülteleri’nden, adliye, avukatlık bürosu, duruşma salonu görmeden mezun olunabildiğini anlatan Av. Özdemir, mezuniyet sonrası bir yıllık stajın ardından avukatlık yapılabileceğini, ancak bu stajın her zaman gerekli donanımı kazandırmadığını ifade etti.

“LİYAKAT YOK, TORPİL VAR”

Hemen hemen her alanda olduğu gibi hukuki alanda da liyakat sorunu yaşandığını dile getiren Av. Özdemir, “Gezi olayları ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından siyasal iktidar kadrolaşmalarını büyük ölçüde arttırdı. Özellikle hakimlik, savcılık sınavlarında AKP teşkilatlanmasının yansımaları görülüyor. Bu teşkilata mensup kişiler hakim ve savcı oldu. Çünkü mülakat sistemi ile birlikte torpille alımın da önü açılmıştı. Bağımsızlık ilkesine en muhtaç mercilerin karar mekanizması üzerinde, siyasi etki olması toplum açısından da büyük risk. Hukuka güven zedelendiği için bugün yabancı yatırımcılar bile, Türkiye’ye yatırım yapma konusunda oldukça endişeli. Hakkının savunulup, savunulamayacağından endişe duyulması güven ortamını yok edip, yerini korkuya bırakır” diye konuştu.

“ÜLKENİN TEMİNATI CHP”

Aynı zamanda CHP Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Av. Güven Özdemir, “Hukuk alanında farklı yönlerden birçok sorun yaşanıyor. CHP, iktidarında bu sorunları ivedilikle çözebilmek için çalışmalar yapıp, programlarını belirledi. Bunlardan bir kısmı şöyle: Baro tarafından atanan avukatların hizmet karşılığı aldığı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ücretleri oldukça düşük. Bununla ilgili mutlaka yeni bir düzenlemeyle birtakım iyileştirmeler yapılacak. Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği de tarafsız ve bağımsız bir pozisyonla işlevlendirilecek. Bugün ihtiyaç fazlası mezun veren Hukuk Fakülteleri ise, nicelik ve nitelik bakımından yeniden şekillendirilecek. Türkiye’nin yargıda iyileştirmelere ihtiyacı var. Yüksek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin siyasal iktidar tarafından seçildiği bir ülkede yaşıyoruz. Oysa her iktidar, bağımsız adli mercilere saygılı söylem ve politikalar üretmelidir. Millet İttifakı bileşenleri iktidara geldiğinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dahil, tüm yargı mekanizmalarındaki sorunlar çözülecek. Korku imparatorluğu yıkılacak. Bu anlamda CHP’nin varlığı, Türkiye için bir teminat” diye vurguladı.

“ÇOKLU BARO UYGULAMASI, KAOS YARATIR”

Geçtiğimiz yıl hukukçuları ayağa kaldıran ‘çoklu baro düzenlemesi’ hakkında konuşan Av. Özdemir şunları söyledi: “Paralel devlet yapılanması kavramını dilinden düşürmeyen iktidar, çoklu baro düzenlemesiyle, paralel hukuk yapılanması inşa etmek istiyor. Bu düzenleme, başta hukukçular ve dolaylı olarak toplum içerisinde kutuplaştırmaya yol açacaktır. Toplum yeterince ayrışmış durumda. Baroların, sendika gibi ayrışması, hukukçular arasında keskin çizgiler oluşturur. Hatta bir süre sonra iktidara yakın olmayan hukukçular, iş yapamaz hale gelir. Bu uygulamadan dönülmesini de yine CHP ve millet ittifakı bileşenleri sağlayacaktır.”

Mine Yormaz          

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.