İklim krizi korkutuyor! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:56

İklim krizi korkutuyor!

İklim krizi korkutuyor!
Son Güncelleme :

20 Mart 2022 - 19:03

Dünya genelinde hızla tüketim toplumuna dönüşüyor olunması ve küresel ekonominin etkisiyle hava, su, toprak kirliliği de yaşamı tehdit edecek seviyede artış gösteriyor. Sanayi Devrimi yani sanayileşme ile birlikte iklim sıcaklığı da olağandışı artarken, iklim krizini atıklar, fosil yakıtlar, termik santral, yoğun trafik ve enerji tüketimi gibi faktörlerde büyük ölçüde etkiliyor.  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Deniz Orhan, son 10 yılda 150 yılın en yüksek sıcaklıklarını yaşandığını hatırlatarak, okyanus akıntıları ve kutuplardaki erimelerin önlenemeyecek seviyelere ulaşmadan hem bireysel hem de toplumsal bilincin çevreci bir bilince ulaşabilmesinin önemini anlattı.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI UMUT VADEDİYOR

Büyükşehirlerdeki betonlaşmanın artması ve yeşil alanların azalmasının hem çevre kirliliği hem de iklim krizini tetiklediğini belirten Başkan Orhan, Türkiye’nin de imzaladığı Paris İklim Anlaşması’nın etkili bir şekilde uygulanmasının, küresel ısınma ile mücadele edebilmek için çok önemli olduğunu söyledi.  Başkan Orhan, küresel ısınmaya neden olan iklim krizinin sebebi olarak bilinen sera gazı salınımının azaltılmasını ve 2050 yılında karbon emisyonunu sıfırlamayı hedefleyen Paris İklim Anlaşması’na bağlı olarak Yeşil Mutabakat, güneş enerjisi santralleri ve yenilenebilir enerji uygulamalarının yaygınlaşmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

“HER ÜLKE KENDİ ÇÖPÜNÜ DÖNÜŞTÜRMELİ”

Avrupa’dan Adana’ya gelen atıklarla ilgili konuşan Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Deniz Orhan, ithal atıklarla ilgili yönetmelikte atıklardan yüzde 1’inin geri dönüştüremez olmasıyla ilgili hükmün bulunduğunu ancak bunun denetlenmesinin mümkün olmayacağını aktardı. İthal atık alım sürecinde Adana’da Geri Dönüşüm Lisansı olmadığı için 31 tesisin kapatılarak, 270 bin lira ceza kesildiğini belirten Başkan Deniz Orhan, “Bu tesislerin kapatılması ya da ithal atık alımına kota konulması geçerli bir çözüm yolu değildir. Gelişmiş ülkelerin çöp ithal etmemesi gerek. Her ülke kendi çöpünü işlemeli ve sıfır atık projesi desteklenmeli. Gelişen dünyada hızla artan atığı önlememiz; önleyemiyorsak kişi başına düşen atık miktarını azaltmamız lazım. Bu da hem bireylerin hem de ülkelerin duyarlılığının artmasıyla mümkün” diye konuştu.

YEŞİL ALANLAR YOK OLUYOR!

Betonlaşmanın ve yanlış imar politikalarının yeşil alanları büyük oranda azalttığının altını çizen Orhan, “Yaşam için başat koşullardan birisi olan yeşil alanlar, yapılaşmanın önü alınamaz hızıyla katledildi. Yeşil alan miktarının hava kirliliğine doğrudan etki ettiğini biliyoruz. Hava Kalitesi İzleme Ağı’na göre, Adana’nın da hava kirliliği oranı pek iç açıcı değil. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na göre, kişi başına düşen yeşil alan miktarı 15 metrekare olmalıyken, Adana’da bu oran 1 metrekarenin altında. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre yılda en az 7 milyon insan, hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. Adana için şunu da belirtmek isterim ki; yeşil alan kadar, doğalgaz kullanımı da çok önemli. Özellikle kış aylarında odun/kömür sobası kullanımı yüzünden, hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşıyor” diye belirtti.

Mine YORMAZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.