İlaç krizi büyüyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:37

İlaç krizi büyüyor

İlaç krizi büyüyor
Son Güncelleme :

17 Nisan 2022 - 20:06

11 views

Hızla artan döviz kurları nedeniyle Türkiye’de yaşanan ilaç krizi de sağlıkta büyük bir çıkmaza yol açtı. Euro kurundaki farklılık yüzünden, Avrupa’da onaylanmış yeni ilaçların yüzde 79’una Türkiye’de erişilemiyor. Türkiye’de yılda bir kez güncellenen ilaç fiyatları ile Euro kuru arasındaki makasın açılması, ilaç tedariki ile ilgili sorunlar yarattı.

19 Şubat itibariyle ilaçta uygulanan sabit kur fiyatının 4.57 liradan 6.29 liraya çıkarılmasıyla birlikte Türk Eczacıları Birliği’ne bağlı odalardan ses yükselmeye devam ediyor. İlacın erişilebilir, bulunabilir ve alınabilir olmasını savunun eczacılar ve temsilcileri, ilacın ucuz ve ihtiyacı karşılayabilir miktarda olması için mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadelenin içerisinde yer alan Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “2021 Ekim’den itibaren yaşadığımız ilaç sıkıntılarını dile getirmeye, anlatmaya çalışıyoruz. Ekim’de başlayan ilaç sıkıntısı halk sağlığı sorunu hale geldi, Ocak ve Şubat 2022’de dayanılmaz hale geldi. Üretmeyen sanayi, ilacı eczanelere vermeyen dağıtım kanalı, hastalarına ilaç ulaştıramayan biz eczaneler ve ilaçlarına ulaşamayan halkımız sorun yaşıyoruz. Biz eczacılar ilacın erişilebilir, bulunabilir, alınabilir olmasını her zaman savunuyoruz. Ucuz olmalı, her eczanede ve dağıtım kanalında ihtiyaç karşılayabilecek miktarda olmalıdır” dedi.

İLAÇ SEKTÖRÜ ÇIKMAZDA

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan fiyat kararnamesinin işlevselliğini kaybettiğini savunun Yalbuzdağ, “İlaç üreticisi üretim yapamaz, ecza deposu ve eczane de ilacı ulaştıramaz hale gelmiştir. İlaç yokları normal zamanlarda da olabiliyordu ancak bu yüzde 4’ler seviyesinde idi. Şu anda ilaçların %20’sine ulaşamaz durumdayız. Sadece biz değil hastaneler de ilaca ulaşamaz durumdadır. 2022 yılı için ilaçta belirlenen dönemsel Euro kuru 6.2925 TL iken piyasada 16 TL seviyelerinde. Yerli ilaç firmaları hammadde, yardımcı madde ve ambalaj malzemesi temin edememektedir. Maliyeti düşük, ucuz ilaçlar üretilemeyebilir, bulunamayabilir” diye konuştu.

KRONİK HASTALAR RAPOR YENİLEYECEK

Ülkede kanserden diyabete, tansiyondan epilepsiye birçok hastalık için zorunlu olan ilaçlara ulaşılamıyor. 600 ilacın temininde sıkıntılar yaşanırken, 100 ilaçtan 20’sinin bulunamadığı bilinmekte. İlaç sektöründe bu krize çözüm beklenirken, geçtiğimiz günlerde Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, kronik hastalıklarda reçetesiz ilaç temini uygulamasının sona erdiğini açıkladı. Saydan’ın açıklamasında “SGK, 8 Nisan 2022 tarihinde duyuru yayınlayarak bütün sağlık raporlarının süresini uzatmadığını, 15 hastalık grubunu dışarda bıraktığını ve eczanelerimizden reçetesiz ilaç verilmesini 1 Haziran 2022 tarihinde bitireceğini bildirdi ancak Medula provizyon sisteminde gerekli güncelleme bile halen yapılmadı. 15 hastalık ve ilaç grubunun dışında kalan bütün kronik hastalar 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmış raporlarıyla, 1 Haziran 2022 tarihine kadar ilaçlarını direkt eczaneden reçetesiz temin edebilecek olup, bu tarihten sonra reçetesiz ilaç alımı olamayacak. 

Listede hastalığı ve ilaçları olan vatandaşlarımızın ise acilen raporlarını yeniletmeleri ve reçetelerini yazdırmaları gerektiğini, bu vesileyle bir kez daha hatırlatır, uygulamadaki karışıklığın ve karmaşıklığın sorumlusunun eczacılar olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız” sözleri yer aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.