İmar planında değer artışı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:03

İmar planında değer artışı

Ülkemizde her alanda olduğu gibi imar mevzuatında da sürekli değişiklikler olabilir

İmar planında değer artışı
Son Güncelleme :

13 Haziran 2021 - 22:11

159 views

Ülkemizde her alanda olduğu gibi imar mevzuatında da sürekli değişiklikler olabilir. Bir gece yarısı resmi gazete ilanı ile meslek alanlarımız, yöneticilerin uygulamaları değişebiliyor. Değer artış payı da bunlardan birisidir.

Türkiye de imar planı değişikliklerinin çok sık ve parçacı olduğunu ilk eleştiren, meslek odamız TMMOB Şehir Plancıları Odasıdır. Bu eleştiriler kent yöneticilerinin imar planlarını kent yüzeyini pazarlama aracı görülmesinin doğru olmadığı eğer imar planından kaynaklanan değer artışının o şehirde yaşayanlara bırakılması gerektiğini hep savunmuştur.

Siyasal Partiler içinde parti programına alan ilk parti ise Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Değer artış payının yasal düzenlemelerine yer verip CHP parti programı ile ilişkisine yer vermeye çalışacağım.

 20 Şubat 2020 Perşembe Tarihli  ve  31045 Sayılı  Resmî Gazete 7221 Kanun Numarası ile Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yayınlandı bu kanunun 12. Maddesinde 3194 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklendi:  “EK MADDE 8 – de, Taşınmaz maliklerinin tamamının talebi üzerine ada bazında yapılacak imar planı değişikliği sonucunda değerinde artış olan arsanın artan değerinin tamamı değer artış payı olarak alınır. Değer artış payı tutarları taşınmaz maliklerince; Bakanlık muhasebe birimi hesabına yatırılır. Yatırılan tutarların;

a) Büyükşehir belediyesinin olduğu illerde; %25’i büyükşehir belediyesinin ilgili hesabına, %25’i ilgili ilçe belediyesinin ilgili hesabına, %25’i Bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına,

b) Büyükşehir belediyesi olmayan illerde ise; %40’ı imar planı değişikliğini onaylayan idarede açılacak ilgili hesaba, %30’u Bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına,

c) Bakanlıkça onaylanan imar planı değişikliğinden kaynaklanan değer artışının %75’i Bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına, kalan değer artış payının; büyükşehir belediyesinin olduğu illerde %15’i büyükşehir belediyesinin ilgili hesabına, %10’u ilgili ilçe belediyesinin ilgili hesabına; büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ise Bakanlık payının dışındaki kalan değer artış payının tamamı plan değişikliğinin yapıldığı yerdeki ilgili idarenin açılacak ilgili hesabına, beş iş günü içerisinde aktarılır ve (a) bendine göre kalan değer artış payının %25’i, (b) bendine göre kalan değer artış payının %30’u ile imar planı değişikliğinin diğer genel bütçeli idareler tarafından onaylanması durumunda değer artış payının tamamı genel bütçeye gelir kaydedilir. Denilmektedir.

Bu kanun uygulanması içinde 15 Eylül 2020 Tarih ve 31245 Sayılı İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

2018 Yılında bu değişiklikten 2 yıl önce yayınlanan Cumhuriyet Halk Parti Programının 92 sayfasında; Kentleşme Fonu-Kentlerde oluşan değer artışı kamu yararına sunulacaktır: Kentlerde oluşan değer artışları, saydam bir çalışma ile oluşturulacak kaynağa dönüştürülerek Kentleşme Fonu’na aktarılacaktır. Çeşitli imar uygulamaları ile oluşan bu rant kentte yaşayanların hizmetine sunulmak üzere kullanılacaktır.

Sayfa  104 de ise Kentsel alanda plan kararlarıyla ortaya çıkan değer artışlarının kamuya dönüşümü sağlanacaktır: İmar Kanunundaki Düzenleme Ortaklık Payı sistemine benzer bir anlayışla imar tadilatlarından doğan rant yerel yönetimlere aktarılacaktır. Bu kaynağın sadece yoksullara konut edindirme,öğrenciler için yurt yapımı ve altyapı yatırımları için kullanılması için yasal düzenleme yapılacaktır.

Sayfa 105 de Bu kaynağın kullanılması etkili biçimde denetlenecektir. Okul, hastane ve gar binaları gibi kamusal yarar amaçlı yapıların satışına son verilecektir. Kent ve çevreye karşı suçlarda sadece arazi sahipleri ve yatırımcılar değil, izin veren veya göz yuman her kademedeki görevliler de sorumlu tutulacaktır. Yerelde imar planı yapma yetkisinin, çeşitli bakanlık, kurum ve şirketlere dağıtılması uygulamasına son verilecektir. Yer almaktadır.

Yurttaşlarımız Meclis Tv’den ve medyadan takip ettiğine göre iktidar, muhalefetin hiçbir önerisine destek olmadığını görebiliyor. Hatta CHP yetkilileri buna örnek verirken “Dünya da genel kabul görmüş gerçeklerden olan su 100 °C’de kaynar” önergesi versek dahi ret olabilir diyorlardı.

Mevcut iktidar, Ülkemizin tüm imar planı yapım koşullarını ve uygulamasını değiştiren kanun ve yönetmelikleri sürekli eleştirdiği ve önergesini kabul etmediği ana muhalefet partisi CHP Parti Programı’ndan alması önemlidir. İmar Planı değişikliğinden elde edilen değerin kamuya aktarılmasında iktidar, muhalefet ve meslek odamızın aynı düşünce de olması kentlerimizin rant odaklarına fırsatçılara peşkeş çekilmesini önleyecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.