‘İnsanca Yaşam’a dair - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:41

‘İnsanca Yaşam’a dair

‘İnsanca Yaşam’a dair
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 19:07

51 views

Kurulduğu günden bu yana insan, hayvan ve doğa üzerine çok sayıda projede yer alan İnsanca Yaşam Platformu, 214 kişilik bir ekiple, Türkiye’nin her yerinde farkındalık yaratarak, faydalı işlere imza atıyor. Platformun Kurucu Başkanı Cihan Katar’la yaptığımız söyleşide, ‘insanca yaşam’a dair yapılan çalışmaları konuştuk.

İnsanca Yaşam Platformu ne zaman nasıl kuruldu? Böyle bir platform kurulma ihtiyacı nasıl gelişti? Bize kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

İnsanca Yaşam Platformu 1 Eylül 2016’da kuruldu. Siyasetten uzak, insan odaklı bir oluşum kurmak istedik. İnsana, doğaya, hayvana, çevreye, kadına ve çocuğa saygılı temeller üzerine hedefler koyduk ve başardık. Kişinin dili dini ırkı ile ilgilenmiyoruz. Vicdanı var mı, yaşam haklarına saygılı mı, ona bakıyoruz.

Saha çalışmalarınız hangi alanları kapsıyor; neler yapıyorsunuz?

Saha çalışmalarımız yine kuruluş amacımıza paralel olarak insan, hayvan, doğa, kadın, çocuk ve engelli üzerine. Aylık yönetim toplantıları yapıyoruz ve bu toplantılarda öneri sunuyoruz. Mesela bu ay ‘Çocuklar için bir şeyler yapalım’ diyoruz. Çocuklara kıyafet projesini hayata geçiriyoruz. Yine örnek verecek olursak; köy okullarına kırtasiye, eldiven, bere, mont gibi ayni yardımlar sağlıyoruz. Ve yine ihtiyaç sahiplerine erzak yardımında bulunuyoruz.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Öncelikle yönetimimiz 11 kişiden oluşuyor. Başkan, Başkan Yardımcısı, Sekreter Hayvan Hakları Sorumlusu, Kadın ve Çocuk Hakları Sorumlusu, Kültür-Sanat Sorumlusu, Engelli Hakları Sorumlusu, Plan ve Proje Sorumlusu, Yazı İşleri Sorumlusu, Çevre ve Doğa Sorumlusu… Toplamda ise çok aktif 214 kişiden oluşuyoruz…

İnsanca yaşamak denildiği zaman zihinlerde akla gelen ilk şey sevgi oluyor. Peki, toplumumuzun özellikle son dönemlerini değerlendirecek olursak bu konuda nasıl bir potansiyeli var?

Evet, insanca yaşam denildiğinde akıllarda kalan tarafı oluyor. Gerek sevgi, gerekse insan gibi yaşamaya dair vurgu yapılıyor. Çünkü bu herkesin hakkı. Şunu belirtmek gerekirse, içimizde hala insan olanları görüyoruz insanlığından bir şey kaybetmemiş kişileri görmek bizlere mutluluk veriyor. İnsanların hala vicdan tarafının duruyor olması ve yardım etmek için çabalamalarını çok önemsiyoruz. Ve o insanlardan güzel tepkiler almak bizleri artı motive ediyor.

Diğer konu da elbette işsizlik… Ekonomik sıkıntılar beraberinde birçok sıkıntıyı getiriyor. Ya insanca yaşamanın koşullarından biri haline gelen işsizlik hakkında neler söylemek istersiniz?

Evet, işsizlik sorununu çok önemsiyoruz. Bununla ilgili de çok kez basına verdiğimiz röportajımız var. İnsanlar yatağa aç girmemeli, bir baba işsizlik yüzünden intihar etmemeli evine ekmek götüremiyor diye canına kıymamalı. Bunların çözüme kavuşmasını işsizliğin Türkiye’nin en büyük sorunu haline getirenlerin buna ortak çözüm bulmasından yanayız. Devamlı tüketen değil üreten bir oluşum yaratılmalı.

Biraz da insan haklarından ve beraberinden gelen kadın haklarından bahsedelim…

Biz daima şundan yanayız. Evrensel insan haklarından yana daha çözümcü daha geniş bir manifestodan yanayız. Peki, Neden İnsan Hak Ve özgürlükler daha geniş manada düzeltilirse insan kendi hakkına kavuşursa emin olun Kadın da çocuk da diğer canlılar da o hakka kavuşacak…

Büyüyen gelişen bir platform olarak hep iyilikten yana tavrımız koyacağız hak neredeyse biz orada olacağız. Önce insan diyeceğiz. Herkesin yaşamına yasam alanına saygı duyacağız.

İyi olalım; iyi kalalım… İnsanca yaşamak herkesin hakkı. Sevgi ve saygılarımla.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.