Irgat çözüm bekliyor hâlâ… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:50

Irgat çözüm bekliyor hâlâ…

Koca bir yılı daha geri

Irgat çözüm bekliyor hâlâ…
Son Güncelleme :

07 Ocak 2022 - 23:10

Koca bir yılı daha geride bıraktık. Kuşkusuz 2021’de en çok konuşulanlar yine sağlık, yine işsizlik, yine sefalet oldu. Yıl içerisindeki zamlardan başımız dönmüştü de yılın son dakikalarındaki zamlar neydi öyle? Dumura uğradık resmen!
İşçisi, işsizi, köylüsü, çiftçisi, emekçisi, emeklisi, öğrencisi, emekli olmayı bekleyeni… Hasılı; herkes ve her kesim yeni bir umut besleyemedi yeni yıla girerken…
Ve tarım işçilerini özel olarak gündemime almak istiyorum.
Yazlar geçti, kışlar bitti, ilki de sonu da gelmedi baharın bir türlü. Sene oldu 2022 ama hâlâ tarım işçileri ‘insanca yaşam’ koşullarından oldukça uzakta. Gözleri çare arıyor, çocuklar naçar bekliyor çadırlarda. Verilen sözler unutuldu, atılan adımlar durduruldu.
Sahi, ne olacak bu tarım işçilerinin hali?
Bereketli Çukurova topraklarında emeğiyle toprağı işleyip alın teriyle sulayan tarım işçileri için herkese sorumluluk düşüyor. Tarım işçilerimiz sadece trafik kazalarında hatırlanan emekçilerimiz olarak hafızalara kazınıyor. Sadece geçirdikleri kazalarda yaşanan ölümler, okula gidemeyen çocuklar, çadırlarda sürdürdükleri olumsuz yaşam koşulları ile haber olduklarında anımsanır onlar. Oysa ülkemizde mevsimlik tarım işçileri açısından yaşam daima çok zor koşullar altında sürer.
Tarım işçilerimiz barınma ve beslenme koşulları hiç de uygun olmayan, sosyal hakları bulunmayan, çocukları eğitim ve öğretimden uzak ve çok düşük ücretler alarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor hâlâ… Tarım işçilerinin düzenli üretim yapabilmesi, insani yaşam koşullarına sahip olabilmesi için ekonomik, sosyal ve kültürel her türlü sorunlarına çözüm üretilmesi zorunluluktur.
Yılın belli dönemlerinde sadece hayatta kalabilmek için yaşadıkları yerden ayrılarak 3- 4 aylık süreler için daha çok Çukurova, Ege ve Karadeniz Bölgesi’nde çalışmak zorunda kalan insanlarımıza el vermeyecek miyiz artık? Mevsimlik tarım işçilerimizin bu zor koşullardan kurtulmaları için harekete geçmeyecek miyiz? Yazın sarı sıcağından, kışın yağmur çamurundan ne vakit kurtulacak bu insanlar? Çocuklar ne zaman okula gidecek, kadınlar ne zaman bir gün yüzü görecek?
Elbette vicdanı olan herkesin yapması gereken acil adım atmaktır bu konularda. Lakin ayak sürüyenler, sesini çıkarmayanlar, görmezden gelip kafasını kuma gömenler var. En yetkili, en etkili, en sorumlu kim ise, kimler ise, vebal boynunuzadır. İnsanların artık dayanacak gücü kalmadı bilesiniz!
Durmayın artık, harekete geçin!
***
Hep umut illa ki umut diyoruz ya…
Yılın son günlerinde markette bir kutu peynir ve bir tavuk alan genç öğrencinin, önce tavuğu, sonra da peyniri kasada bırakıp çıktığına, yaşlı bir teyzenin pazardan yere dökülen meyve ve sebzeyi toplamasına, yine pazarda 5 liralık hamsi balık almak isteyen anneye, o balıklara uzaktan bakarken satıcının poşete birkaç tane doldurup uzattığı iki küçük kız çocuğuna şahit olan biri olarak yine de umutların tükenmemesini diliyorum.
Umut olmadan asla…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.