Işığa ulaşmayı bekleyen gençler için… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:52

Işığa ulaşmayı bekleyen gençler için…

Işığa ulaşmayı bekleyen gençler için…
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:26

61 views

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın kendine amaç edindiği eğitimde ‘ışık olma ve çocuklara eğitim imkanı sunma’ ilkesiyle faaliyetlerini sürdüren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), her yıl binlerce gencin hayatına dokunmaya devam ediyor. 

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın “Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur, ışıyacaksın! Ölüme saniyeler kalsa bile…” sözünü kendilerine görev edindiklerini ifade eden ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş, “Biz de kar altında ışığa ulaşmayı bekleyen kızlarımız, gençlerimiz için sönmeyeceğiz, ışıyacağız” dedi.

ÇYDD olarak sorunun değil, çözümün bir parçası olarak kendisini kanıtlamış örnek bir sivil toplum örgütü olduklarının altını çizen Özgümüş, ÇYDD’nin faaliyetleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı:

Bize, her yıl binlerce gencin hayatına dokunup onlara ışık olan ÇYDD’den bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz?

Biz, 118 şube ve 36 çağdaş etkinlik merkeziyle Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak için çalışmalarını sürdüren bir derneğiz. Evet, her yıl binlerce gencimizin eğitim hayatına dokunuyor, onlar için bir ışık yakıyoruz. Gençlerimize burs desteğinin yanında sosyal ve kültürel gelişimleri için genel merkezimiz ve şubemizce çeşitli projeler de yürütüyoruz.  “Bir Işık da Sen Yak”, “Her kızımız bir Yıldız Mercedes”, “Anadolu’da bir kızım var öğretmen olacak”, “Nike Lisanslı Sporcu Bursu” gibi kurumsal burslarımızın yanı sıra üyelerimiz, eğitime gönül vermiş Adanalı hemşerilerimiz ve kendileri uzakta ama gönülleri vatan sıcaklığı ile dolu olan Amerika’da yaşayan yurttaşlarımızın oluşturduğu BTF gönüllülerimiz tarafından sağlanan bireysel burslarımız da var.

Dernek misyonunuzdan ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin, bu güne kadar  “sorunun değil, çözümün bir parçası” olarak kendisini kanıtlamış örnek bir sivil toplum örgütü olduğunu belirtmek istiyorum. Atatürk devrim ve ilkeleri ile Cumhuriyet kazanımlarını korumada; demokrasi, insan hak ve özgürlüklerinden yana duruşumuz devam edecek. Herkesin eğitim hizmetlerinden eşit ölçüde yararlanma olanaklarına sahip olmalarından yana tavrımızı koruyoruz. Hedefimiz, insana, çevreye, doğaya saygılı, katılımcı yurttaşlık bilinci ile kentine sahip çıkan çağdaş bir toplum olmak. Gençlerimize de bunları aşılamayı görev edindik. Ayrıca Prof. Dr. Türkan Saylan Hocamız, “Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur, ışıyacaksın! Ölüme saniyeler kalsa bile…” sözü ile bize görevimizi söylüyor. Biz de kar altında ışığa ulaşmayı bekleyen kızlarımız, gençlerimiz için sönmeyeceğiz, Işıyacağız.

Dernek olarak kültürel faaliyetlerinizden de bahseder misiniz?

Her yıl bir şubemizin ev sahipliğinde gerçekleşen Türkan Saylan Gençlik Kurultayı’nda ve Türkel Minibaş Gençlik Kampı’nda, 10 Kasım’da Geleneksel Anıtkabir buluşması için Ankara’da ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Çanakkale’de tüm gençlerimiz bir araya geliyor. Mentorlük projelerine katılarak, çalışma hayatına ve geçiş sürecine hazırlanmak için kişisel destek alıyorlar. Şubemiz tarafından da drama, grafik tasarım, müzik, işaret dili, yoga, plates, film atölyesi, kitap okuma projeleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca gençlerimiz, milli bayramlarımızda ve 25 Kasım Kadına Şiddet, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı gibi günlerde toplumsal duyarlılıklarını gösteriyor. Lise öğrencilerimiz için, “Liseli Gençlerle El Ele”, “Genç Deniz Yıldızı”, “Kodlamaca”  projeleri uyguluyoruz. Ayrıca liseli öğrencilerimizin anneleri ile de “Kadınlarla El Ele projesi” yürütülüyor.

Covid- 19 sürecinde hem ekonomik hem de sosyal olarak sıkıntılı süreçler yaşandı ve halen yaşanmaya devam ediyor. Peki, bu süreç, faaliyetlerinizi ne şekilde etkiledi?

Sıkıntılı süreçlerden geçtiğimiz doğru ancak bizler zor şartlarda dahi, gençlerimizin eğitimine her türlü desteği sağlamaya devam ediyoruz. ÇYDD Çukurova Şubemiz, 2020-2021 eğitim yılında da 447 öğrenciye burs desteğine devam edecek. Ayrıca salgınla birlikte başlanan uzaktan eğitimde, oldukça fazla öğrencimizin teknik altyapı ve donanım eksikliği içerisinde olduğunu gördük. Burslu öğrencilerimizin bu eksikliklerini gidermek için genel merkezimiz, sponsorlarımız, BTF gönüllülerimiz,  Fatma Akdoğan başkanlığında Güney Rotary Kulübü ve duyarlı insanlarımızın katkıları ile bilgisayar/ tablet desteği sağladık. Bilgisayar desteğinde bilgisayarı olmayan diğer öğrencilerimiz için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.