İşsizlik mi var; iş yapacak kişi mi yok? - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:42

İşsizlik mi var; iş yapacak kişi mi yok?

İşsizlik mi var; iş yapacak kişi mi yok?
Son Güncelleme :

29 Kasım 2021 - 20:21

56 views

Geçenlerde organizede fabrikası olan bir arkadaşımla konuştum. 50 adet vasıfsız eleman arıyordu. Sigortasını yapacak, asgari ücretten işe başlatıp, işi kendilerine öğreterek vasıflı hale getirecek, ardından maaşına zam yapacak…

Çeşitli yerlere ilan vermiş ama hiç kimse müracaat etmemiş.

Geniş bir torna tesviye atölyesi olan bir başka arkadaşım da tornayı bilen bir kişi bulursam 6 bin lira ile işe başlatacağım ama bulamıyorum diye dert yanmıştı.

Evimi boyatmak için bir boyacı ile anlaştım. Bir haftalık iş için masraflar hariç 6 bin lira alacak, evi boyamaya tek başına geldi. Yardımcın veya çırağın yok mu dedim, “Ağabey kimse çalışmak istemiyor” şeklinde cevap verdi. “Geçenlerde hastalığım nedeniyle gidemediğim iki saatlik bir işi yapması için bir arkadaşıma 300 lira önerdim. ‘Arkadaşlarla hoçkin oynayacağız’ bahanesiyle beni ret etti” diye de şikayet etti.

Ama artık emekli olup, köşeme çekilmiş olmama rağmen haftada en az iki kişi beni arayıp kendisine iş bulmamı istiyor. Ne iş yaparsın diyorum, cevabı “Her işi yaparım”…  Aslında bu hiçbir işi bilmiyorum demek. İş bulduğum da o işte kısa bir süre çalışıp, kavga ederek işsizliğe geri dönüyor. Genellikle beklenti, birçok belediyede olduğu gibi, işe girip oturduğu yerde küçük de olsa bir maaş almak. Yeter ki otursun, maaşı yüksek olmasa da olur.

Ama inanın bu davranışları tembelliklerinden değil!

Yapmayı bildikleri bir işleri olmadığından…

Eğer herhangi bir işi yapabilecek bilgiye sahip olsalar hemen iş bulabileceklerini biliyorum.

Maalesef gençler (biraz da Avrupa Birliği’nin zorlamasıyla) esnafın yanına girip iş öğrenmek yerine, laçkalaşıp, kolaylaştırılmış eğitime(!) devam edip iş bilmeyen, hayattan kopuk ama “diplomalı” insanlar haline getirildiler.

Hastaneye sekreter olacak birini aradığınızda, ziraat mühendisi diplomalılar baş vuruyor ama villalardan oluşmuş bir sitenin bahçelerine bakmak için birini aradığınızda ne ziraat mühendisi, ne bahçıvanlık yüksek okulu mezunu müracaat etmiyor. Çünkü diploma almış ama eline henüz bahçe makası almamış.

Buradan açıkça yazıyorum;

Bir berberin yanında iş arayan saç-sakal traşı yapmasını bilen biri varsa iş bulabilirim.

Veya bahçe bakımından anlayan bahçıvan… Yeter ki çiçek nasıl budanırı, ne zaman hangi gübreyi atacağını bilsin.

***

İşsizlik konusunda başka bir sorun da; iş sahası yaratacak yerde olanların, liyakat kriterinin yıkılması nedeniyle vasat altı kişilerle doldurulmuş olması. Söylemek istediğimi benzetmede hata olmaz sözüne sığınarak örneklersem eğer;

O güne kadar bir tek sergiye gitmemiş bir mühendisi, bir yerden mektup getirdi diye kültürün başına getirirseniz, o ancak var olanı yürütmeye çalışacaktır. Atılım yapıp yeni iş alanları açma yeteneğine sahip olmadığı ve vasıfsızı yetiştirecek bilgi donanımı bulunmadığı için de açılabilecek yeni iş olanakları kapalı kalacaktır. Altına doldurulmuş bir çok vasıfsız da bundan sonra gelecek yönetime kadar boş oturacak ve iş büyümeyecektir.

Maalesef bugün devletin ve belediyelerin kadroları, kişisel olarak iyi insanlar olsalar bile, iş bilgisi açısından vasat altılarla doludur.

Adana’da film festivali yapmanın başına getirilen bir kişiden, en son 1980 yılında film izlediği itirafını duyduğumu buradan açıklıyorum işte… Bu itirafa şahit isterseniz önemli bir film yönetmenini işaret edebilirim. O festivalin geldiği yeri buradan değerlendirin artık.

***

Nitekim ülkemizin bugün içinde bulunduğu sorun sadece işsizlik değil, iş yapacak adam sorunudur da…

Eğitim denilince akla sadece beyaz yakalılar için diploma veren kurumları değil; esnaf, ara teknik eleman, bilgili mavi yakalılar da yetiştiren, gençleri okullardan en azından bir şeyi yapmayı öğrenmiş olarak çıkarmayı bilen kurumları getirmesek işsizlik sorununu da çözemeyiz, var olan işler için işi bilen elemanlar da bulamayız. Bu kurumlar içinde usta-çırak ilişkisi içinde eğitim veren yerler ağırlıklı olmalı.

Bir siyasinin söylediği “Suriyeliler olmasa ekonomi çöker” sözünün arkasındaki gerçek, günümüzde gençlerimizin beğenmediği işlere Suriyelilerin hemen talip olmasıdır.

Yazımı bir ilanla bitirmek istiyorum;

Bir tanıdığımın su altında kaynak yapacak bilgili bir teknik elemana ihtiyacı var. Ücret dolgun. Bu konuda iş arayan bir okurum varsa bana müracaat edebilir. Ama sekreter arayan bir hastane şimdilik bilmiyorum, olursa haber veririm.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.