JMO Adana Şube Başkanı Tatar uyardı: “Doğa intikamını alır” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:51

JMO Adana Şube Başkanı Tatar uyardı: “Doğa intikamını alır”

JMO Adana Şube Başkanı Tatar uyardı: “Doğa intikamını alır”
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 21:39

156 views

Nüfus artışı ve küresel ısınmanın olumsuz etkisiyle dünyada tatlı su kaynakları hızla azalıyor. Hal böyleyken Türkiye’de de kullanılabilir suyumuzun tükeniyor olması her kesimden kurum ve kuruluşu harekete geçirdi.

Farkındalığın daha da arttığı şu dönemde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar ile sohbet ettik. Oda olarak su ve yeraltı suları konusunda yaptıkları çalışmaları anlatan Tatar, “Çukurova, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin yer aldığı büyük bir delta olması nedeniyle su açısından pek çok bölgeye göre şanslı sayılabilecek bir yer. Ancak biz doğanın nimetlerinden doğru şekilde faydalanmak yerine, doğayı katletmeye çalışırsak; doğa da insandan intikamını mutlaka alır” diye uyardı.

“YAĞMUR TOPRAĞA DEĞMİYOR”

Betonlaşma sonucu yağmurların toprakla buluşamadığını ifade eden Başkan Tatar, “Doğanın dengesi özellikle büyükşehirlerdeki yapılaşma ile altüst oluyor. Asfalt yollar, beton yapılar bizlere çok konforlu gelse de, yağmurun toprağa kavuşmasını engelliyor. Böylece hem sel felaketleri kaçınılmaz oluyor hem de yeraltı su kaynaklarımız gün geçtikçe azalıyor” dedi. Tıpkı depremde olduğu gibi sel felaketinde de insan eliyle yapılan hataların büyük rol oynadığını vurgulayan JMO Adana Şube Başkanı Tatar, “Su çok şiddetli ve yıkıcı bir güce sahip. Doğru drenaj sistemi yapılmadığı ve yeraltı su seviyesi dikkate alınmadığı takdirde sel felaketleri ve bina göçmeleri yaşanmaya devam eder” diye konuştu.

“YERALTI SULARI GÜVENCEMİZ”

Ülkemiz için yeraltı sularının stratejik önemine değinen Şube Başkanı Mehmet Tatar, “Bir ülkenin yeraltı suyu, o ülkenin güvencesidir. Adana için konuşacak olarsak; kentimiz yaklaşık 20 yıldır içme suyunu Çatalan Barajı’ndan sağlıyor. Ondan önce kuyu suyu kullanılıyordu. Ancak hiçbir şeyin garantisi yok. Çatalan suyunda yaşanacak bir olumsuzlukta, o kuyular bizim teminatımız olacaktır. Bu nedenle kuyular kapatılmamalı” şeklinde konuştu.

“ZEMİN ETÜDÜ ÖNEMLİ”

Tarım alanlarında olduğu gibi zemini uygun olmayan bir alanın imara açılmasının büyük felaketlere neden olabileceğine değinen Başkan Mehmet Tatar, “Bir bölgede yapılaşma ile ilgili yapılması gereken ilk çalışma, mutlaka jeolojik ve jeoteknik araştırmalar olmalıdır. Bir alanın zemin yapısını bilmeden oraya binalar dikerseniz, sonucu felaket olabilir. Depremin yıkıcı etkileri de, yeraltı su seviyesinin yüksekliğinden veya çok çekilmesinden kaynaklanan bina çökmeleri de jeoteknik çalışma ve bilgi eksikliğinden kaynaklıdır” açıklamasında bulundu.

“DOĞAYA UYUM SAĞLAYALIM”

Kimyasal atıkların, zirai ilaçların yeraltı sularını kirlettiğine dikkat çeken Şube Başkanı Mehmet Tatar, “Sularımız korunmalı ve kirletilmemeli. Çevreye, doğaya olan tavrımız, kendimize ve gelecek nesillere olan tavrımızla eşdeğerdir. Yağışların süresi ve şiddeti bile insan eliyle değişti. Doğayla savaşmak yerine, artık onunla uyum içinde yaşayabilmeyi öğrenmeliyiz” dedi.

Adana şubesi olarak bin 500 üye ile çalışmalarını sürdüren Jeoloji Mühendisleri Odası, belediyeler ve diğer devlet kurumlarıyla ortak yürüttükleri projelerle su kaynaklarıyla ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bu bağlamda paydaş olan Devlet Su İşleri (DSİ) ve Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ile zaman zaman birlikte hareket ediliyor. Şu an organizasyon planlayıcısının JMO Adana Şubesi olduğu yeraltı su seviyesi ölçümü ile ilgili çalışmalara Seyhan ilçesinden start verildi ve tüm merkez ilçelerde devam edecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.