Kadim Şehir; Konya - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:29

Kadim Şehir; Konya

Bugün sizlerle Kadim bir şehire, Konya’ya gidiyoruz.

Kadim Şehir; Konya
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2022 - 22:44

Bugün sizlerle Kadim bir şehire, Konya’ya gidiyoruz.

Anadolu Selçuklu medeniyetine başkentlik yapan, Mevlana’yı sinesinde saklayan Konya,  eşsiz tarihi eserleri ile gezimizi bir zaman tüneli haline getiriyor.

Konya’da Anadolu Selçuklu medeniyetine ait bugüne kadar ayakta kalmayı başaran cami, külliye, han, hamam ve medrese gibi 72 tarihi yapı bulunuyor.

Unesco Dünya Miras geçici listesinde de yer alan bu güzel şehirde özellikle Selçuklu mimarisinin tüm güzelliklerini görebiliyoruz. Karatay Medresesi de bunun en güzel örneklerinden biri. Merkezi konumdaki bu medrese ve bu gibi Selçuklu eserleri nedeniyle tarihte geziyormuşsunuz izlenimi veriyor.

Konya deyince ilk aklımıza gelen Hz.Mevlana ve Vuslat yıldönümü seremonileri, Şeb-i Arus gelir. Bu çok etkileyici töreni de mutlaka görmek gerek Aralık ayındaki bu tören için daha detaylı bir yazım olacak.

Şehrin tam kalbinde bulunan Alaettin Tepesi ise çok ilginç çünkü bu yapay bir tepe, efsaneye göre Sultan Alâeddin Keykubat bir saray yaptırmak ister ama bu sarayın büyükçe bir tepede ve şehre hâkim olmasını da ister. Ama düzlük olan Konya da böyle bir yer yoktur. Sultan Ferman çıkarır; Herkes toprak vergisi olarak toprak getirip bu alana yığmasını ister. Tüm halk getirdiği toprakları bu gölgeye yığar ve büyükçe bir tepe oluşur. Bu tepeye de Alâeddin Tepesi adı verilir. Tepenin iki büyük özelliği; Sıkıştırılmamış toprak olmasından dolayı sürekli kayma halindedir. Dünyanın en büyük kavşağı konumundadır.

Eskiden yazları yayla gibi gidilen, bağı bahçesi ile şehrin sıcaklarından kaçtıklarında ilk adres olan Meram Bağları da ayrı bir güzellik katar şehre.

Mevlâna Müzesini de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Müzede Mevlana’nın türbesinin yanı sıra, Mevlana’nın oğlunun da türbesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Mevlâna ve babası Bahaeddin Veled’in soyundan gelme, 10’u hanımlara ait olmak üzere 55 adet mezar ile, Hüsameddin Çelebi, Selâhaddin Zerkûbî ve Şeyh Kerimüddin gibi Mevlevîlikte makam sahibi olmuş 10 kişiye ait pekçok kabir bulunuyor.

Kelebekler deyince de aklımıza ilk gelen yerlerden biri de Konya. Tropik Kelebek Vadisi 2015 yılında açılmış, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı kelebek uçuş alanlarından bir tanesi. Bahçeye girdiğinizde binlerce kelebeğin bulunduğu benzersiz bir atmosferle karşılaşacaksınız. Doğanın muhteşem renklerini taşıyan renk renk çeşit çeşit kelebekleri doğal yaşamlarında görebilmek için eşsiz bir fırsat. Yalnızca kapıdan içeri girin ve kendinizi bu mistik ortama bırakın.

Sille Köyü; Selçuklular Konya’yı fethedince Hristiyanlar kaleden taşraya yani merkezden Sille’ye taşınmışlardır. Bu eski Rum Köyü şimdilerde turistlerin en gözde yerlerinden. Yapılar bölgeden çıkarılan ve Sille Taşı denilen taşlardan yapılmış, bu da bu şirin köye ayrı bir güzellik veriyor. 

Güzel ülkemin güzel şehirlerinin hepsi de gezmeyi görmeyi ve zaman ayırmayı hak ediyor.

Belgin Özçelik

Tüm sorularınız için belgin@nevatur.com.tr

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.