Kadın dayanışmasının gücü - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:34

Kadın dayanışmasının gücü

Kadın dayanışmasının gücü
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 15:18

147 views

Mahallesine ve halkına tutkuyla bağlı olan Toros Mahallesi Muhtarı Sibel Polat, yardım sever kişiliği ve sıcakkanlı duruşuyla muhtarlığa giden yol ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Kadınların gücünü arkasına alarak başardığını dile getiren Polat, yaptığı yardım kampanyaları ile eski mahalle kültürünü de canlı tutarak ihtiyaç sahibi kişilere dokunmanın mutluluğunu dile getirdi. Kadın muhtar adayı olarak çıktığı bu yolda, karşılaştığı zorluklara karşısında pes etmeden kazandığının altını çizen Polat, kadın muhtar sayılarının daha artması gerektiğini vurguladı. 

Nasıl oldu da muhtar olmaya karar verdiniz? Muhtar olmaya giden yolu anlatır mısınız?

Ben kendimi bildim bileli yardım etmeyi seven bir kişiliğe sahibim. Geçmişte de bu konuda insanlarla sürekli temas halindeydim. Elimden geldiği kadarıyla çevremdeki insanlara dokunmaya onlara yardım etmeye çalışırdım. Bu özelliğim arkadaşlarımın hep dikkatini çeker ve hep bana ‘Neden muhtarlığa aday olmuyorsun?’ diye sorarlardı. Daha önce hiç aklımda olmamasına rağmen bu düşünce bana da yerleştir ve ben de kendime “Zaten insanlara yardım etmeyi seviyorum peki bunu neden muhtar olarak yapmayım?” diye sormaya başladım. Böylece seçimlere yaklaşık 1 ay kala muhtarlığa adaylığımı açıkladım ve 20 gün kadar da seçim çalışması yaptım.

“KAZANMAMI KADINLARA BORÇLUYUM”

Çevrenizde adaylığınızda ne gibi tepkiler oldu?

Öncellikle ailem bu konuda hep arkamda oldu ve beni destekledi. Zaten en büyük destekçim de eşim oldu. Hatta aday olduktan hemen sonra hazırlattığı kırmız seçim arabası mahallede çok ses getirdi ve farklı bir çalışma oldu. Bu konuda ona da çok teşekkür ediyorum. Ancak ailem dışında çevreden pek de motive edici yorumlar almadım. Evet, yorucu ama güzel bir süreçti ancak o kadar çok kazanamazsın yorumu aldım ki hatta bana “Zaten kazanamazsın gel bizim azamız ol” diyenler bile vardı. Çünkü kadın muhtarlara biraz ön yargılı yaklaşım var. Ama sonuç olarak görüyoruz ki, kadınlar da muhtar olabiliyor ve başarılı işler yapabiliyor. Aslında bu konuda kadınlara çok büyük bir teşekkür borçluyum. Ben onların desteği ile kazandım. Kazandıktan sonra da hep “İyi ki seni seçmişiz” dediler. Onların desteklerini hala arkamda hissediyorum.

Peki, bu konuda kadın dayanışmasının gücünden söz edebilir miyiz?

Elbette. Gerek seçilme sürecimde gerekse seçildikten sonra da bir kez daha anladım ki kadın dayanışması gerçekten çok önemli bir olgu. Bu yüzden kadınların birbirlerine her zaman destek olması yönetimlerde de daha fazla kadın yer alması gerekiyor.

“EKİP RUHU İLE ÇALIŞIYORUZ”

Sizce Adana geneline baktığımızda kadın muhtar sayısı yeterli mi?

Tabi ki hayır. Mesela Adana geneline bakıldığında özellikle Yüreğir, Sarıçam ve kırsal bölgelerde hiç kadın muhtar göremiyoruz. Bana kalırsa kadın muhtarların sayıları artmalı ve kadınlar daha fazla söz sahibi olmalı. Hatta etrafındaki olumsuz sesleri dinlemeyip, muhtarlık gibi görevlere dahil olmalılar Elbette erkeklerde bu işi iyi yapıyor ama biz kadınlar daha güzel yapıyoruz.

Seçildikten sonra kadınlarla bağınız nasıl devam etti?

Kadınlarla iletişimim güçlenerek büyüdü. Seçimden sonra da beni çok güzel bir şekilde kucakladılar ve sahip çıktılar. Girdiğim ortamda bana sevgilerini göstermeleri hoşuma gidiyor. Beni güler yüzlü ve kendilerinden biri olarak bulduklarını söylüyorlar. Onların gözünde böyle bir imaj çizmiş olmak da çok onur verici bir duygu. Üstelik onlarla bir ekip ruhu ile çalışıyoruz. İçlerinden bazılarını bölgelere sorumlu olarak belirledim ve kendi bölgelerinde yaşadıkları sorunları bana iletmelerini istedim. Belli zamanlarda o kadınlarla bir araya gelip mahallenin sorunlarını paylaşıp çözümler konusunda değerlendirmeler yapıyoruz. Bazen de ihtiyaç sahibi ailelerin bana ulaşmasını sağlayarak, onlara yardım eli uzatabilmemizi sağlıyorlar.

“GÖNÜLDEN GÖNÜLE” İLE EL ELE

Biraz da mahallenizde gerçekleştirdiğiniz diğer dayanışma örneklerine değinelim. Bu alanda ne gibi çalışmalar yaptınız?

Muhtarlığın genel görevleri dışında bazı dayanışma kampanyaları düzenledim. Bunlardan en önemlisi “Gönülden gönüle” projesi oldu Bu kampanya ile mahalle sakinlerinden evlerinde kullanmadıkları ama kullanılabilecek durumda olan eşyaları getirmelerini isteyerek, o eşyaları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdım. Buzdolabından televizyona, halıdan koltuğa kadar aklınıza gelebilecek bir sürü eşya ile insanları bir nebze mutlu edebildik. Böylelikle aslında eski mahalle kültürünü de canlandırarak o dayanışma ruhunu ateşlemek istedim. Çünkü zaten belediyeler mahalle genelinde çoğu işi yapıyor. Biz muhtarlara düşen görev de bilinen işlerimizin yanı sıra mahallemizde yaşayan insanlara dokunmak.

Buna benzer başka ne gibi çalışmalarınız oldu?

Bu konuda bazı kurumlarla iş birliği yapıyorum. Mesela Kızılay ile çalışmalarım da oluyor. Onlara isim yazdırarak destek sağlıyorum. Bu konuda en hassas muhtarlıklardan biriyiz. Diğer yandan sosyal vakıfla iç içeyiz. İhtiyaç sahibi aileleri tespit edip, onlara yardım edilmesini sağlıyoruz. Bu konuda elimizden geldiği kadar ve yetişebildiğimiz kadar ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya çalışıp onlara ya mahalle olarak ya da sosyal vakıflar aracılığı ile yardım ulaştırılmasını sağlıyoruz.

“DAHA FAZLA YETKİ İLE DAHA FAZLA İNSANA ULAŞMALIYIZ”

Bu kadar güzel şeyin yanı sıra sorunlar da oluyordur. Ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?

Öncelikle muhtarlık olarak yetkilerimiz çok kısıtlı. Bize verilen belge yetkileri sadece nüfus cüzdan sureti ve ikametgâh belgesi vermek. Ki zaten bunları da insanlar e-devlet uygulamasından temin edebiliyor. O yüzden de insanlar muhtarlığa çok fazla gelmiyor. Eğer muhtar olarak bizler insanlarla iç içe olacaksak bazı görevlerin bize geri verilmesi gerekiyor. Ayrıca diğer bir büyük sıkıntımız da posta dağıtımlarındaki aksamaların muhtarlıklarımıza yansıması. Örneğin, burası Adana’nın en büyük mahallelerinden biri ve muhtarlığımıza her gün 200’e yakın evrak geliyor. Bir personelim olmadığı için de bu evrakları tek tek sahiplerine ulaştıramıyoruz. Bu konuda ciddi sorunlar da yaşıyoruz. İnsanlar ellerine ulaşmayan evrakları bize soruyor; hatta PTT personellerini bizim personelimiz zannedip personeller hakkında şikayetlerini dile getiriyor.

Yapmak istediğiniz bir projeniz var mı?

Evet. Aslında pandemiden önce hayata geçirmeyi planlıyorduk ancak şartlar gereği ertelemek zorunda kaldık. Muhtarlığımızın bulunduğu parkta, kadınlarla bir sergi projem vardı. Kadınlar bu sergide kendi emekleriyle yaptıkları el işi ürünleri kurduğumuz tezgahlarda satışa çıkararak hem para kazanacak hem de sosyalleşeceklerdi. Haftanın belirli günlerinde çadır kurarak gerçekleştirmeyi planladığım bu sergiyi pandemiden sonra gerçekleştireceğiz.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.