Kadın dostu belediye - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:05

Kadın dostu belediye

Kadın dostu belediye
Son Güncelleme :

14 Mart 2021 - 16:13

296 views

Belediye olarak kadın çalışmalarına önem verdiklerinin altını çizen Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Funda Buyruk, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalıştığı en aktif belediyenin Seyhan Belediyesi olduğunu belirtti. Özellikle Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay’ın bu konuda hassas ve titiz davrandığını belirten Buyruk, “Başkanımız göreve gelir gelmez ilk olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü hizmetlerini meclisten geçirdi. Bu birim de direkt olarak bana bağlandı. Bu konuda ben de gereken hassasiyeti göstererek diğer tüm birimlerle ortak olarak çalışmalar yapıyorum” dedi.

“YOKSULLUĞU EN ÇOK HİSSEDEN KESİM, KADIN”

Kadınların her alanda dezavantajlar yaşadığını belirten Buyruk, “Adana geneline baktığımızda ilçe sınırları dahilinde olan bölgemiz yoksulluğun yüksek olduğu bir yer. Bunun etkisini de yine en çok kadın görüyor. Kadın, çocuktan ve evin diğer ihtiyaçlarından sorumlu olan kişi rolüne büründüğü için yoksulluğu daha çok hissediyor. Özellikle belediyemize yapılan yardım başvurularının çok büyük bir kısmını kadınlar oluşturuyor. Bunun diğer bir nedeni de yine kadına yüklenen toplumsal bir rol. Çünkü toplumumuzda erkek hep güçlü taraf, kadınsa yardıma ihtiyaç duyulan bir taraf olarak görülüyor. Toplumda ‘Bir evde yardıma ihtiyaç varsa bunu istemek kadına düşer çünkü erkek mağduriyetini dile getirmeyecek kadar güçlü olmak zorunda’ gibi bir algı var” diye konuştu.

“DEĞİŞİME KENDİ BÜNYEMİZDEN BAŞLADIK”

Belediye olarak öncelikli çalışmalarının toplumsal cinsiyet eşitliğini ön plana çıkarmak olduğunu anlatan Av. Buyruk, “Toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili farkındalık yaratacak çalışmalara odaklandık. Bunu da belediye bünyemizden başlayarak gerçekleştirdik. Öncelikle kurumumuza bağlı çalışan herkese toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili eğitimler verdik. Çünkü eşitlik bilincini sadece başkanımız Akif Akay’ın bilmesi yetmiyor. Bu bilinci ilçeye hizmet veren bir belediye kurumu olarak o kurumdaki herkesin yakalaması gerekiyor. Bu bilinç yakalanırsa yapılan çalışmalar o doğrultuda gelişerek kadınların avantajları da gözetilerek gerçekleşir. Yani kısacası, değişime belediyemizin bünyesinden başlayarak yayılma gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda bir farkındalık oluşturduğumuza da inanıyoruz. Artık birimlerimiz çalışırken, kadına odaklı çalışmalar üretmeye, onların konfor ve yaşam düzeylerini önemseyen projeler ortaya çıkarmaya başladı. Konuşma dilinde bile bu değişim hissedilmeye başlandı. Artık erkek çalışma arkadaşlarımız eril bir dil kullanmayı bırakarak, fırsat eşitliğini gözetip kadına saygı göstermeye başladı” şeklinde konuştu.

MOR BAYRAK UYGULAMASI

Buyruk, ilçe sınırlarında bulunan iş yerleriyle de ilgili farkındalık çalışmaları yürüttüklerini belirterek “Ruhsat Müdürlüğümüz ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. İlçe sınırlarımız dahilinde yer alan işletmelerde yüzde 50 kadın çalışan kotası uygulaması getirdik. Bu kriteri sağlayan iş yerlerine eşitlik dostu sertifikası niteliğinde birer bayrak astık. Ayrıca, kadın çalışan sayısı SGK kayıtlarına göre yüzde 50’nin üzerinde olan tüm işletmelerin harç ödemelerinde yüzde 20 indirim yapılıyor. Böylelikle Seyhan Belediyesi’nin ‘Mor Bayrak’ kriterlerine uygun olarak kadın erkek çalışan dengesini ve eşitliğini gözeten iş yerleri ödüllendirilerek diğer iş yerlerine model olarak gösteriliyor. Mor Bayrak, uygulamasını ilk olarak kendi bünyemizde başlatarak tüm birimlerimize bu bayrakları astık” dedi.

BABALARA CİNSİYET EŞİTLİĞİ EĞİTİMİ

Buyruk,  ilçe genelinde de toplumsal eşitlik çalışmaları yürüttüklerini vurgulayarak,  Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı eşitlik birimiyle birlikte ortaklaşa projeler gerçekleştirdiklerini anlattı. Pandemiden kaynaklı toplu çalışmaları durdurmak zorunda kaldıklarını ifade eden Buyruk, “Bizim ilk hedefimiz çocuklara rol model olan babalara bu konuda eğitimler vermekti. Bunu da yine eşitlik birimimizle ortaklaşa yürüttüğümüz, kendi bünyenizdeki kreşlerde eğitim gören çocuklarımızın babalarına yönelik düzenlediğimiz ‘Baba Eğitim Programı’ ile gerçekleştirdik. Amacımız özellikle rol model olan babaların, çocuklarını yetiştirirken cinsiyet ayrımı yapmadan eşit davranmalarını sağlamaktı. Bu konuda çok iyi bir farkındalık oluşturduğumuzu düşünüyorum. Yaklaşık 100 babaya verdiğimiz 6 haftalık eğitimin sonrasında sertifikalarını alan babalar, bu konuda eksikliklerini görerek bilinçlendiklerini ifade etti” diye konuştu.

“ÇİFTLERDE EŞİTLİK BİLİNCİ OLUŞTURUYORUZ”

Buyruk, eşitlik birimiyle birlikte çok sayıda proje düzenlediklerinin altını çizerek bunlardan birisinin de evlenmek için başvuran çiftlere verilen eğitim olduğunu şu sözlerle aktardı:

“Yine eşitlik birimiyle ortaklaşa yürüttüğümüz projeler kapsamında, evlilik başvurusunda bulunan çiftlerimize toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verdik. Bu eğitimlere katılımı zorunlu tuttuk ki yeterli katılımı sağlayarak daha fazla kişide bu bilinci oluşturalım. Proje kapsamında çiftlere, yine kadının hayattaki rolü, başarısı, şiddete uğramaması gerektiği, evdeki rollerin erkek egemenliği üzerinden kurulmaması ve kadının cinsel sağlığının önemi üzerine eğitimler düzenledik. Pandemi nedeniyle bu eğitimlere şu anda ara verildi ancak bu süreç geçtiği zaman yine bu hizmetimizi faaliyete geçireceğiz.”

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.