Kadının gücünü görünür kılan dayanışma - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:22

Kadının gücünü görünür kılan dayanışma

Kadının gücünü görünür kılan dayanışma
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 18:22

71 views

Adana’da geçen yıl 37 ortakla kurulan S.S.Meryem Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, hem farklı üretim alanlarında kadınlara istihdam olanakları yaratıyor, hem de kadınları güçlendirip, kadın gücünü görünür kılan örnek bir dayanışma sergiliyor.

37 KADININ ORTAKLIĞINDA KURULDU

Yönetim kurulunun tamamını kadınların oluşturduğu S.S. Meryem Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi Kadem Doğan’ın başkanlığında Derya Dizi Boduk, Deniz Altınkol, Kübra Özbiçer, Esra Şekerli, Merve Pekkan, Sultan Nur Yıldız tarafından yönetiliyor.

Kooperatifin başkanı Kadem Doğan, “Dayanışma, eşitlik ve üretim”  ilkelerini benimseyen 37 Türk, Suriyeli, İranlı ve Afganistanlı kadının ortaklığında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kurulan kooperatifin,  “Geçim Kaynaklarına Erişim Projesini” yürüttüğünü aktardı.

NEDEN “MERYEM”?

Kooperatifin açık alan tarımı, seracılık, maske dikimi, siperlik üretimi, kültür mantarı yetiştiriciliği, meyve sebze kurutma işi gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini dile getiren Doğan, kooperatifin gücünü ise adından aldığını söyledi. Doğan, “Her millette, her dilde, her dinde var olan ve birliğin, dayanışmanın, kardeşliğin de adı olduğu için kooperatifimizin adı ‘Meryem’dir. ‘Dayanışma Yaşatır! Yaşasın Kadın Dayanışması!’ sloganıyla kadın dayanışmasını en iyi şekilde gerçekleştirmeye, kadının gücünü görünür kılmaya çalışıyoruz.”

KOOPERATİFİN HEDEFİ

Kooperatifin kadınların yaşamlarındaki olumsuzlukların azaltılmasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, sosyal izolasyonun ortadan kaldırılmasını, kadının gücünü, kadın emeğini görünür kılarak, istihdam olanaklarının arttırılmasını hedeflediğini belirten Doğan, “Tüm dünya kadınlarının bir arada dayanışarak din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın eşit birliktelikte üretim yapmasını teşvik etmeye, kadınların mevcut yaşam koşullarının iyileştirilmesine aracılık ederek istihdam olanaklarının artırılmasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gündem Çukurova

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.