Kadınların asırlık mücadelesi! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:24

Kadınların asırlık mücadelesi!

Kadınların asırlık mücadelesi!
Son Güncelleme :

06 Mart 2022 - 20:30

17 views

Kadın mücadelesinin yükselmesine katkıda bulunan ve örgütlü ilk sivil kadın kuruluşu olan Türk Kadınlar Birliği (TKB), tam 98 yıldır kadın hakları konusunda faaliyet göstermekte. Kadın haklarının kazanılmasında topluma nefes olan ve her alanda cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çalışmalar yürüten TKB Adana Şube Başkanı Sevgi Bozkır, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel Gündem Çukurova’ya konuştu.

HAK KAZANIMINDA KATKISI BÜYÜK

Türk Kadınlar Birliği’ni anlatır mısınız?

Türk Kadınlar Birliği, 7 Şubat 1924 yılında bir grup aydın kadın tarafından kadın haklarının kazanılması, her alanda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, kadınların seçme seçilme hakkını elde etmeleri için Nezihe Muhiddin ve arkadaşları tarafından kurulan Türkiye’nin örgütlü ilk sivil kadın kuruluşudur. 17 Şubat 1926 yılında Türk Medeni Yasası, 1930 belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı , 1933 yılında köy ihtiyar heyetlerine seçilme ve seçme hakkı, 1934 yılında milletvekili seçme seçilme hakkının kadınlarımıza tanınmasında derneğimizin mücadele ve emeği vardır . 1935 yılında Uluslararası Dünya Kadınlar Birliği Toplantısı’na ev sahipliği yapmıştır. TKB Adana Şube ise 1949 yılında kuruldu.  1954 yılında Bakanlar Kurulu’nca bu örgütlü yapı, “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsü kazanmıştır. 1996 yılından bu yana Av. Sema Kendirci Uğurman genel başkanlığında, faaliyetlerimizi Türkiye ‘nin birçok ilinde aktif bir şekilde sürdürmekteyiz.

KADINLAR İÇİN…

TKB olarak, kadın hakları konusunda yapılan çalışmalardan söz eder misiniz?

Birliğimiz bünyesinde kız çocukları ve kadın hakları konusunda pek çok proje gerçekleştirdik. Bu anlamda, Türk toplumunun kadın hakları konusunda bilinçlenmesine katkı sağladığımıza yürekten inanıyorum. Bu projelerden kısaca bahsetmem gerekirse, “Kız çocukları da çocuktur” sloganıyla hem kız çocuklarına güvenli alan yaratma hem de yine kız çocuklarının erken ve zorla evliliklerinin önlenmesi olarak iki proje gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra feshi ile toplumumuzu derinden etkileyen İstanbul Sözleşmesi’nin bilinirliğinin arttırılması projesini uygulamaya koyduk. Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede, CEDAW(Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması sözleşmesi) Projesi çalışmalarımız oldu.  Ayrıca Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve uygulamalara dair kamu kurumlarının izlenmesi projesi de büyük yankı uyandırdı. Ayrıca yine kız çocuklarımızın eğitimine destek vermek amacıyla burslar veriyoruz. Tüm bu çalışmalar ile birlikte, kadınlarımızın yasalardan doğan haklarını öğrenmeleri için farkındalık yaratabilmeyi de amaçlıyoruz.

“KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR”

Türkiye’deki yasalar, kadın-erkek eşitliği için yeterli düzeyde mi? Eğer değilse ne gibi düzenlemeler yapılabilir?

Kanunlarımız önünde elbette eşitlik haklarımız var. Ancak bu hakların kullanılması ve kanunların uygulanmasında birtakım sıkıntılar var. Kadınlarımız her alanda haklarını tam olarak kullanamıyor. Amacımız yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşanılır olması ve yerleşmesini sağlamak. Biz kanun önündeki eşitliği toplum içerisinde görmüyor ve hissetmiyoruz. Bu eşitlik tam olarak sağlanmadığı için kadınlarımız şiddette uğruyor, öldürülüyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda yerleşmesi bu nedenle çok önemli.

Foto altı: Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi, Adana’nın Hocalı köyünde Türk Kadınlar Birliği Ortaokulu’nu yaptırarak, eğitime katkı sağladı.

TKB ADANA ŞB1983 yılında Adana Hocalı Köyünde Türk Kadınlar Birliği Ortaokulu yaptırmış milli eğitime kazandırmıştır .

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.