Kendinize yolculuğa hazır mısınız? - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 02:08

Kendinize yolculuğa hazır mısınız?

Kendinize yolculuğa hazır mısınız?
Son Güncelleme :

05 Aralık 2021 - 19:39

27 views

Himalaya Dağları’ndan doğarak tüm dünyaya yayılıp insanları içsel yolculuğa çıkaran Orijinal Yoga Sistemi’ni 7 yıldır Adana’da icra eden Yoga Antrenörü Güncel Dilmen, yoga ve faydalarını gazetemize anlattı. 1994 yılında Hindistan’da Akif Manaf tarafından kurulan Yoga Akademi Adana Merkez Yöneticiliği görevini yürüten Dilmen, Orijinal Yoga Sistemi’ni bilimsel bir şekilde Adanalılara sunmayı amaçlıyor. Yüzlerce kişiye dokunarak insanların farkındalıklarına kapı aralayan Dilmen, Yoga Academy’de tanıtım dersleri de vererek insanları yoga ile tanıştırıyor.

Öncelikle bu yolculuğa nasıl çıktınız?

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 10 yıllık iş hayatım oldu. O süre içinde arayışlarım vardı. Kendimi yaptığım işe ait hissetmiyordum. Daha sonrasında çalışma hayatımı noktalayarak içsel arayışıma yöneldim. Bu yolculuğa ilk olarak psikoloji kitapları okuyarak başladım.  Süreç boyunca kendime ilk olarak “sevgi nedir?” sorusunu sorup duruyordum. Psikoloji kitaplarının ardından mitoloji ve tasavvuf kitaplarına yönelmeye başladım. Bu süre zarfında kişisel gelişim eğitimleri aldım ve yolum Orijinal Yoga Sistemi’yle kesişti. İlk deneme dersinde aradığım şeyi bulduğumu hissettim. Çünkü bildiğim şeyleri bu yolda deneyimleyebileceğimi gördüm ve bunu herkesle paylaşmak istedim. 8 yıldır da eğitmenlik yolculuğum devam ediyor. Kişisel olarak hem kendi yolculuğumu devam ettiriyorum hem de başka insanları Orijinal Yoga Sistemi’yle tanıştırarak onların yolculuklarına rehberlik yapıyorum.

Nedir bu Orijinal Yoga Sistemi?

Orijinal Yoga Sistemi, 8 basamaklı bir yöntem bilimidir. Bu basamaklar; negatiflerden arınma, pozitifleri güçlendirme, vücut çalıştırma teknikleri, nefes teknikleri, duyu kontrolü, konsantrasyon teknikleri, meditasyon teknikleri ve üstün yoğunlaşma tekniklerinden oluşur.

 “DUYGULAR SAKİNLEŞİYOR”

Sağlık açısından faydaları var mı?

Elbette. Teknikler sağlıksız bedeni sağlam vücuda, rahatsız zihni dingin bir zihne, telaşlı hisleri huzurlu duygulara dönüştürür. Öncelikle nefes çalışmaları ile sinir sistemini gevşetiyoruz. Böylece kişi olaylara daha pozitif ve çözüm odaklı bakmaya başlıyor. Öfke kontrolünün sağlanmasını öğretiyoruz. Biyoenerji çalışmaları organizmayı enerji ile dolduruyor ve kişi kendisini daha mutlu hissetmeye başlıyor. Vücut çalıştırma teknikleri ise bedenin hem güçlenmesine hem de esnekliğinin artmasına yardımcı oluyor. Uyguladığımız teknikler, diğer yandan metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı ve kalıcı zayıflamaya büyük katkı sunuyor. Konsantrasyon teknikleri sayesinde de odaklanma gelişerek, zekâ aktifleşiyor. Gevşeme çalışmalarında stres, gerilim ve günümüzün en sık rastlanan problemlerinden olan uykusuzluk ve depresyon gideriliyor.

Orijinal Yoga Sistemi en kadim ve bütünsel sağlık sistemidir. İnsan kendi sağlık ve hastalıklarının mimarıdır. Beden ve zihin gevşeyince duygular da yatışır ve gerçek ruhi öz algılanır. Bu teknikler sayesinde her türlü rahatsızlık giderilebilir ve önlenir. Düzenli uygulama baş, boyun, sırt, bel ve eklem ağrılarını giderir ve tamamen yok eder. Kişiler, hastalığın yarattığı stresle daha kolay başa çıkabilirler. Bu teknikler kan basıncını düzenlediği için kalp krizi yaşama riskini hafifler. Bağışıklık sistemini güçlenir ve kişiyi hastalıklara karşı korunur.

Fiziksel faydalarını öğrendik ya ruhsal…

Bu çalışmalarla vücudunuzun daha genç göründüğünü fark edeceksiniz. Ayrıca zihniniz de daha canlı ve daha etkin olacak. Gelecekle ilgili gözlemleriniz daha pozitif olmaya başlayacak çünkü bedence, akılca ve ahlakça bütün bir varlık haline geleceksiniz. Böylece farkındalığınız gelişmiş olacak.  Zihin odaklandığında solunum, dolaşım ve sinir sistemi yavaşlar. Bu, bedenin ve zihnin gevşemesine yol açar. Duygular sakinleşir.

“İNSANLAR KENDİNİ TANIMAK İSTİYOR”

İlgi nasıl?

Son yıllarda insanların sürekli para kazanma hırsları ve rekabet birçok kişide yorgunluğa sebep oldu. Bu yoğun tempolar birçok kişide hastalıkları da beraberinde getirdi. Dolayısıyla artık kişiler arayışa geçmeye başladı. İnsanlar bilinçlendikçe içsel yolculuğun önemini de kavradı. Özellikle pandemi süreciyle doğaya akın eden insanlarda farkındalık oluştu. Diğer yandan duygusal eksiklikler de insanlarda yalnızlaşmayı getirmeye başlamıştı. Bu da kişilerin kendini fark etmesini sağladı. Kişisel gelişime yönelen bireyler de kendini tanıma isteğiyle karşılaştı. Orijinal Yoga Sistemi de tam bu noktada insanların yöneldiği bir alan oldu.

“DOĞADAN KOPUŞ İNSANIN RİTMİNİ BOZDU”

Yoga ve doğa dersek…

Varoluşta dünyadaki her şey bir ahenk içindedir. Doğadan hiçbir zaman kopamayız. Doğa ve insan bu ahengin bir parçasıdır. Her şeyin bir döngüsü var. İnsanlar zihinsel anlamda para kazanmaya, günlük hayatı idame ettirmeye ve eğitimle gelen bilgiler içerisinde boğuşmaya itildiği için doğadan kopuş insanın ritmini bozdu. Bu bozukluk da ister istemez hem fiziksel hem zihinsel olarak yansıyarak insanı sakatladı. Yoga doğadan gelen bir şey ancak şehir yaşantısının içinde de uygulanabilecek bir sistem. Zaten bu tekniklerle o kadar içsel farkındalık gelişiyor ki doğa ve kendinle bütünleşme halinde olarak o doğadaki huzura kavuşabiliyorsunuz.

Şehir yaşantısının gürültüsünde anda kalabilmek zor olmuyor mu?

Başlangıç aşamasında elbette dış uyaranların etkisi zorluyor insanı. Ben de ilk aşamalarda odaklanırken zorluklar yaşıyordum. Ama uygulamalar tekrar ettikçe içe o kadar güçlü bir dönüş oluyor ki kulaklarınız bir yerden sonra o sesleri duymuyor ve kendinizle kalabiliyorsunuz.

“TARİHSEL BİR SÜREÇTEYİZ”

Orijinal Yoga Sistemi’nin dünyadaki yeri ne?

Birçok ülkede eğitmenlerimiz var ama elbette ki bu sistemi tüm dünyaya yaymak istiyoruz.

Neden?

Çünkü küresel toplum iyiye gitmiyor. Dolayısıyla dünya; sağlık, ekonomi, sosyal ve kültürel açıdan alarm veriyor. Aslında bütün olarak bakacak olursak dünya bir geçiş sürecinde ve bizler de bu tarihsel sürece tanıklık ediyoruz. Bu tanıklık da insanlarda haliyle panik ve stres gibi duyguları ortaya çıkarıyor. Bizler bu sistem sayesinde insanların bu süreci kolay atlatmaları yönünde de bu katkıyı sunmak istiyoruz. İnsanlar yogayı bilmiyor ve bilmediği şeyin faydasından da yararlanamıyor. Ayrıca sadece eğitim vermiyoruz da. Kişi bu sistemi çok sevdiyse hem kendi devam etmesi hem de başkalarıyla tanıştırması için onu eğitmen olmaya teşvik ediyoruz. Bunun için de hem uzun vadeli hem kısa vadeli eğitimlerimiz oluyor. Şu anda da birçok eğitmen adaylarımız da var.

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.