Kent Ekonomisi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 02:06

Kent Ekonomisi

Kentlerin gelişmişlik indeksi için bir çok parametre bulunuyor.  Nüfusu, nüfusun cinsiyet oranı, eğitim seviyesi gibi demografik

Kent Ekonomisi
Son Güncelleme :

27 Mart 2022 - 17:49

10 views

Kentlerin gelişmişlik indeksi için bir çok parametre bulunuyor.  Nüfusu, nüfusun cinsiyet oranı, eğitim seviyesi gibi demografik verilerin yanı sıra kentteki ekonomik yapıda hesaplanıyor.

Üretim potansiyeli, hizmetler sektöründe ki konumunun yanı sıra kamu ve özel özel sektörden alınan yatırım oranları bir bütün olarak ele alınıyor.

Adana’mız 2003 yılına kadar ülkemizde ki İstanbul ile birlikte en gelişmiş iller arasında yer almaktaydı. Günümüz ise ikinci gelişmiş iller arasında yer almaktadır. İkinci gelişmişliği de yalnız başına açıklanmıyor. Ekonomik eğitim sağlık v.b. Adana ve Mersin illerinin verileri birleştirilerek açıklanıyor.

Kentte dair bilgiler komşumuz Mersin’in verileri ile birleştirilmese belki gelişmişlik sıralamasında daha da gerilere düşebilir.

Birinci gelişmişlik sıralamasından Adana’nın geri düşmesinde en önemli kriter 2002 seçimleridir. Bu konu ile ilgili çok sayıda araştırma analizler ve değerlendirilme yapıldığı için tekrar değinmeyeceğim.

Bu satırları okuduğunuz da hafta sonu Portakal Çiçeği Karnavalını yaşamış olacağız. Adana’mızda Gastronomi Festivali ve Portakal Çiçeği Karnavalı resmi kurumlar tarafından desteklenen iki etkinlik yer alıyor. Bu etkinlikler de konaklama mekanları, yeme içme işletmeleri, hediyelik eşya ve ulaşım gibi sektörlerin iş hacmi artıyor. Belli dönemler de olsa işletmelerimizin ciroları artıyor.

Bu iki resmi etkinlikten önce ismi değiştirilerek  Kebap Şalgam Festivali olarak adlandırılan etkinlikte yapılmaktaydı. Valilik, bakanlık ve belediye gibi hiçbir resmi kurumun desteği ve etkisi olmadan tamamen halk tarafından yapılan etkinliğimiz de yer almaktaydı.  Ne yazık ki desteği olmayan resmi kurumların engeli ile yapılamıyor. Halkın festivali olan bu etkinliğin de bir an önce hayata geçirilmelidir.

Adana denince ilk akla gelen tarım şehridir. Buna artık turizm de eklenmiştir. Adana’ya bir üçüncü  fonksiyon olarak Teknoloji de eklendiğinde bugünden farklı bir şehir olabilir.

Mevcut çarpık yapılaşma, ulaşım ve işsizlik gibi problemlerini de Tarım, Turizm ve Teknoloji kentti hedefine ulaşırken çözebilecektir. Şehrimizin nüfusu, eğitimi ve siyasi yapısı bu devinimi gerçekleştirmeye uygundur.

Cumhuriyet Halk Partisinin yönettiği tüm yerleşimler de sosyal ve ekonomik yaşam diğer yerleşimlere göre daha iyi olduğu ve yaşam tercihinde CHP’li belediyelerin olduğu bölgelerin tercih edildiğini biliyoruz. Günümüz de Adana Büyükşehir Belediyesi ve diğer metropol ilçe belediyelerinin yönetimi nin CHP de olması Adana’nın sahip olduğu potansiyellere uygun 3T kentini hayata geçirebilir. Böylece yeniden Türkiye’nin yeniden en gelişmiş iller sıralamasında yer alırız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.